Προς το περιεχόμενο

Έτοιμο Kit κατασκευής κιθάρας & μπάσσου


Thkioups

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικό αποτέλεσμα! Εμφάνιση και ήχος, σε καλό στρατ επίπεδο, καλή η χροιά των μαγνητών, όχι τόσο "thin" στο άκουσμα! Πολύ όμορφα, και χαλάλι στον κόπο σου! :wink: (άντε να δώ πότε θα προλάβω να ξεκινήσω μία και γώ)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Lampiris θέλω σε παρακαλώ να μου πεις τα βηματά σου στο βάψιμο.

Τι ακριβώς έκανες; Επίσης μπορώ να μην βάψω το σώμα και να το αφήσω μόνο με το βερνίκι ;

 

Είναι το μόνο εύκολο να την περάσεις μόνο βερνίκι.Βέβαια το ξύλο της συγκεκριμένης κιθάρας δεν έχει τόσα νερά είναι πιό καθαρό όπως θα δείς και στις φωτογραφίες που έχω βάλει προηγουμένως.Απο το εργοστάσιο έχουν περάσει ένα λεπτό στρώμα ακρυλικό βερνίκι ματ δηλαδή δεν γυαλίζει.Εάν θέλεις το χρώμα του ξύλου όπως είναι θα την περάσεις με σπρέυ που θα αγοράσεις από εκεί που πουλάνε χρώματα αυτοκινήτου.Θα το ζητήσεις βερνίκι για ακρυλικό διπλής.Εάν θέλεις να σκουρίνεις το ξύλο θα πρέπει να τρίψεις με προσοχή το σώμα με γυαλόχαρτο free-cut 300αρι με προσοχή να φύγει μόνο το βερνίκι να μην "φας" τις γωνίες του ξύλου.Μετά να το περάσεις ένα βερνίκι "ξυλαντεκόρ" στην απόχρωση που θέλεις (μαόνι-καρυδιά ανοιχτή-ορεγκον κλπ).Αφού το αφήσεις να στεγνώσει 2-3 μέρες περνάς το ακρυλικό.

 

Υποθέτω ότι η εγγραφή έγινε απ΄ευθείας και οχι με μικρόφωνο όποτε και η λίγη "χαλαρώτητα" και οι τονισμένες ψηλές θα διορθωθούν μέσω ενός ενισχυτή.

 

Πράγματι η εγγραφή έγινε Line από την κονσόλα με λίγο βάθος μόνο.Τα πρίμα-μπάσα κλπ όλα flat και μόνο άλαξα τις θέσεις στους μαγνήτες για να ακούσετε τι "παίζει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επάνω πού? Εννοείς στο headstock? Πρέπει να βρείς γράμματα "Letraset" αυτά που είναι σαν χαλκομανίες να τα βάλεις και μετά να περάσεις βερνίκι απο πάνω πολύ αχνό την πρώτη στρώση για να μην τα χαλάσει το διαλυτικό και ζαρώσουν και μετά αφού στεγνώσει περνάς ένα δύο χέρια για να γίνει λεία η επιφάνεια και να φαίνεται "εργοστασιακή δουλειά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επάνω πού? Εννοείς στο headstock? Πρέπει να βρείς γράμματα "Letraset" αυτά που είναι σαν χαλκομανίες να τα βάλεις και μετά να περάσεις βερνίκι απο πάνω πολύ αχνό την πρώτη στρώση για να μην τα χαλάσει το διαλυτικό και ζαρώσουν και μετά αφού στεγνώσει περνάς ένα δύο χέρια για να γίνει λεία η επιφάνεια και να φαίνεται "εργοστασιακή δουλειά".

 

Ή να κάνεις κάτι τέτοιο

 

ή τέτοιο

 

;)

 

Παρεπιπτόντως φίλε lampiris περιττό να σου πω ότι σε ΘΑΥΜΑΖΩ για την υπομονή και το ταλέντο σου!!! ΜΠΡΑΒΟ!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως φίλε lampiris περιττό να σου πω ότι σε ΘΑΥΜΑΖΩ για την υπομονή και το ταλέντο σου!!! ΜΠΡΑΒΟ!!! ;)

 

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Εγώ πάντως δεν θα γράψω τίποτα στο headstock της κιθάρας που έφτιαξα.Μοντάρισα είναι η πιό ακριβής λέξη γιατί το να φτιάξεις ένα όργανο απο την αρχή είναι μεγάλη υπόθεση δεν αρκεί ούτε η υπομονή ούτε το ταλέντο χρειάζεται γνώση του αντικειμένου και να έχεις δεί κάποια πράγματα δεν ανακαλύψαμε "τον τροχό" ξαφνικά.

Προσωπικά μου αρκεί η ικανοποίηση που πήρα από το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μου και να φανταστείς ήταν η πρώτη φορά που έκανα κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επάνω πού? Εννοείς στο headstock? Πρέπει να βρείς γράμματα "Letraset" αυτά που είναι σαν χαλκομανίες να τα βάλεις και μετά να περάσεις βερνίκι απο πάνω πολύ αχνό την πρώτη στρώση για να μην τα χαλάσει το διαλυτικό και ζαρώσουν και μετά αφού στεγνώσει περνάς ένα δύο χέρια για να γίνει λεία η επιφάνεια και να φαίνεται "εργοστασιακή δουλειά".

και πού βρίσκεις τα εν λόγω γράμματα;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεγάλα βιβλιοπωλεία που έχουν είδη σχεδίου υπάρχουν αυτές οι σειρές σε διάφορα μεγάθη και σε διάφορα fonts νομίζω πρέπει να υπάρχει και η γραμματοσειρά της Fender!!! αν αυτό σε ενδιαφέρει.Είναι σε ένα φύλλο το οποίο έχει πολλά γράμματα επάνω και επιλέγεις ένα - ένα και σχηματίζεις την λέξη που θέλεις.

 

http://www.letraset.com/default.asp?ssctn=default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεγάλα βιβλιοπωλεία που έχουν είδη σχεδίου υπάρχουν αυτές οι σειρές σε διάφορα μεγάθη και σε διάφορα fonts νομίζω πρέπει να υπάρχει και η γραμματοσειρά της Fender!!! αν αυτό σε ενδιαφέρει.Είναι σε ένα φύλλο το οποίο έχει πολλά γράμματα επάνω και επιλέγεις ένα - ένα και σχηματίζεις την λέξη που θέλεις.

 

http://www.letraset.com/default.asp?ssctn=default

 

Το λογότυπο της Fender (τουλάχιστον το παλιό' date=' το λεγόμενο Spaghetti) ΔΕΝ είναι γραμματοσειρά. Είναι φτιαγμένο στο χέρι

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου