Προς το περιεχόμενο

Έτοιμο Kit κατασκευής κιθάρας & μπάσσου


Thkioups

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το headstock κοπηκε σε style Fender Stratocaster με σέγα με πριονάκι με λεπτά δόντια και το πέρασα 2 χέρια βερνίκι ακρυλικό.

Headstock_etoimo.jpg

 

Το σώμα το έβαψα με χρώμα αυτοκινήτου ακρυλικό διπλής που αφού το διάλεξα μου το έβαλαν σε σπρέυ.

 

Επειδή το κόκκινο έχει διαφάνεια και δεν θα κάλυπτε σωστά πέρασα πρώτα ένα χέρι χρώμα ακρυλικό λευκό σαν φόντο.

Αφού στέγνωσε σε δύο ώρες περίπου έκανα ένα απαλό τρίψιμο με ντουκόχαρτο 1000 με προσοχή στις καμπύλες για να μην "φάει" το λευκό χρώμα.

Μετά πέρασα 2 χέρια κόκκινο με διαφορά μισής ώρας το ένα απο το άλλο για να έχει τραβήξει το πρώτο χέρι.

Αφού στέγνωσε το κόκκινο πέρασα 2 χέρια βερνίκι ακρυλικό με διαφορά μισής ώρας το ένα από το άλλο.

 

Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες δεν κρέμασα το σώμα με σύρματα για να το βάψω αλλά βρήκα αυτή την πατέντα.Βίδωσα ένα κομμάτι ξύλο στο σώμα εκεί που βιδώνει το μπράτσο και το κρατούσα από εκεί για να βάφω με το σπρέυ γύρω-γύρω . Μετά για να βάψω μπροστά και πίσω το στερέωνα σε ένα παλιό τραπέζι με ένα σφικτίρα και είχα και τα χέρια μου ελεύθερα αλλά απέφυγα και τα "τρεξίματα".

 

Body_etoimo01.jpg

 

Στην επάνω φωτογραφία είναι πρίν περάσω βερνίκι στις κάτω είναι με το βερνίκι

 

Body_etoimo1.jpg

 

Body_etoimo2.jpg

 

Body_etoimo3.jpg

 

Τώρα θα πρέπει να "ξεκουραστεί" για καμιά εβδομάδα για να στεγνώσει πολύ καλά και μετά θα αρχίσει το μοντάρισμα.Μπορούμε εάν θέλουμε να το περάσουμε και μία αλοιφή γυαλίσματος και να το τρίψουμε με το ειδικό πανάκι.

 

Body_etoimo.jpg

 

Εγώ για πρώτη προσπάθεια από το αποτέλεσμα έχω μείνει ενθουσιασμένος ελπίζω να παίζει και καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φοβερό το αποτέλεσμα...

Ενα μεγάλο μπράβο απο εμένα και ελπίζω να να περάσεις δεκάδες ώρες μαζί της.

 

Πολύ σωστή επιλογή να τη βάψεις με σπρέι διπλής. Έχει πολύ καλύτερη αντοχή στο χρόνο.

Με παραξένεψε βέβαια, που δεν το πέρασες πρώτα με αστάρι αλλά αφού το αποτέλεσμα βγήκε καλό και δεν έσκασε το χρώμα είσαι μια χαρά.

 

Αν τη κιθάρα την ακουμπάς μετά απο 2 μέρες και νοιώθεις ότι το βερνίκι δεν εχει σκληρύνει αλλά είναι ακόμη μαλακό, τότε να ξαναπάς στο μαγαζί και να τους πεις να σου φτιάξουν ενα άλλο για να το ξαναπεράσεις.

 

 

Ο λόγος είναι ότι, για να έχουν τα σπρέι αντοχή στο χρόνο και να μη χαλάνε όταν δεν τα χρησιμοποιείς, βάζουν ελάχιστο διαλυτικό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην σκληραίνει το χρώμα όπως πρέπει. Όταν αγοράζω σπρέυ αυτοκινήτου για πεταλάκια κλπ, φροντίζω να τους λέω ότι θα το χρησιμοποιήσω όλο εντός 24ωρου και μου τα φτιάχνουν πολύ καλά.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα για μελλοντική χρήση.

Μεταξύ των 2-3 στρωμάτων βερνίκι, περνάμε ενα ελαφρύ χέρι με νουκόχαρτο 1000άρι. Μόλις το κάνεις αυτό όλη η κιθάρα θα θαμπώσει και θα νομίζεις ότι την κατέστρεψες αλλά όταν περάσεις και επόμενο χέρι βερνίκι θα ξαναγυαλίσει...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια και από εμένα! Πολύ ωραία δουλειά και ωραίο χρώμα :wink:

 

Τι βερνίκι χρησημοποίησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παραξένεψε βέβαια' date=' που δεν το πέρασες πρώτα με αστάρι αλλά αφού το αποτέλεσμα βγήκε καλό και δεν έσκασε το χρώμα είσαι μια χαρά.[/quote']

 

Φυσικά και το πέρασα πρώτα με αστάρι. Είναι αυτό που αναφέρω σαν λευκό φόντο πρίν περάσω το χρώμα.

 

Αν τη κιθάρα την ακουμπάς μετά απο 2 μέρες και νοιώθεις ότι το βερνίκι δεν εχει σκληρύνει αλλά είναι ακόμη μαλακό' date=' τότε να ξαναπάς στο μαγαζί και να τους πεις να σου φτιάξουν ενα άλλο για να το ξαναπεράσεις..[/quote']

 

Το βερνίκι στα χρώματα αυτοκινήτου έχει μέσα σκληρυντή αλλιώς ούτε στεγνώνει αλλά είναι και πολύ ευαίσθητο στις γραντζουνιές.Το δικό μου είναι μιά χαρά.Απλώς θα αφήσω να περάσουν μερικές μέρες πρίν το μοντάρισμα για να έχουν στεγνώσει καλά τα χρώματα μέχρι μέσα.

 

Ο λόγος είναι ότι' date=' για να έχουν τα σπρέι αντοχή στο χρόνο και να μη χαλάνε όταν δεν τα χρησιμοποιείς, βάζουν ελάχιστο διαλυτικό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην σκληραίνει το χρώμα όπως πρέπει. Όταν αγοράζω σπρέυ αυτοκινήτου για πεταλάκια κλπ, φροντίζω να τους λέω ότι θα το χρησιμοποιήσω όλο εντός 24ωρου και μου τα φτιάχνουν πολύ καλά.[/quote']

 

Επειδή είδα τον άνθρωπο όταν μου έφτιαχνε το χρώμα, ζύγιζε τα πάντα σε μία ζυγαριά ακριβίας σύμφωνα με τις ποσότητες που του είχε βγάλει ο υπολογιστής για το συγκεκριμένο χρώμα.Το διαλυτικό που βάζουν είναι υπολογισμένο γιατί εάν βάλουν παραπάνω αραιώνει πολύ το χρώμα με αποτέλεσμα να έχεις "τρεξίματα" και εάν βάλουν λιγότερο δεν θα ψεκάζει καλά το σπρέυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια και από εμένα! Πολύ ωραία δουλειά και ωραίο χρώμα :wink:

 

Τι βερνίκι χρησημοποίησες?

 

Βερνίκι διαφανές για χρώματα αυτοκινήτου ακρυλικά διπλής επίστρωσης. Αυτό σημαίνει το διπλής. Πρώτα το χρώμα μετά το βερνίκι. Το βερνίκι αυτό είναι "ειδικό" για αυτά τα χρώματα σαν να λέμε "το δικό τους" γιατί εάν βάλεις κάτι άλλο μπορεί να "φουσκώσει" το χρώμα απο κάτω ή να "ζαρώσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!! Συγχαρητήρια!! :wink: :D :D

 

Συνηθίζεται να περνάει κανείς πολλά αχνά στρώματα (2-3 στρώματα για 5-7 ημέρες συνιστώνται συνήθως) με ενδιάμεσο τρίψιμο, αλλά και όπως το έκανες φαίνεται θαυμάσιο. Τα χρώματα αυτοκινήτου εξάλλου έχουν μεγάλη αντοχή. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπράβο!

Την αλοιφή θα την περάσεις μετα το στέγνωμα ή τώρα σπου σκληραίνει;

Υποθέτω οτί θα βάλεις ψιλή αλοιφή, σωστά;

πώς θα την βάλεις; με μηχανημα ή με το χέρι;

 

Συγχαρητήρια και πάλι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπράβο!

Την αλοιφή θα την περάσεις μετα το στέγνωμα ή τώρα σπου σκληραίνει;

Υποθέτω οτί θα βάλεις ψιλή αλοιφή' date=' σωστά;

πώς θα την βάλεις; με μηχανημα ή με το χέρι;

 

Συγχαρητήρια και πάλι :D[/quote']

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Η αλοιφή δεν είναι απαραίτητη τώρα.Μόνο εάν το βερνίκι έχει αφήσει κάπου "άχνα" περνάμε αλοιφή γυαλίσματος (αυτή δεν έχει την ιδιότητα να τρώει το χρώμα όπως οι άλλες των αυτοκινήτων).Στο μέλλον εάν γίνουν τίποτα "ψιλές" στο βερνίκι περνάς κάποια άλλη αλοιφή.Με το χέρι γιατί δεν είναι καμιά τεράστια επιφάνεια να χρησιμοποιήσεις εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου