Προς το περιεχόμενο

περι guitar fetish


ibanezas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

alchemist εγω εβαλα τον crunchy paf σε μια που εφτιαξα μονος μου και επαθα πλακα!ειναι γκαζιαρης και σφιχτος μαγνητης!οτι πρεπει για χαρντ ν χεβι φαση!!τον προτεινω ανεπιφυλαχτα και πιστεψε με εχω περασει ολους τους μαγνητες τησ κατηγοριας και στεκει χαλαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και τώρα έρχεται ο άσχετος με την ερώτηση...

 

Ένας φίλος έχει μια Harley Benton σε στυλ Flying V' date=' του αρέσουν οι V αλλά δεν είχε λεφτά για Gibson. Απ' όσο ξέρω είναι αρκετά ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσε (130 ευρώ) αλλά δεν την παλεύει με τον bridge μαγνήτη, ο neck έχει μια γλύκα που ταιριάζει στα καθαρά όπως μου έχει εξηγήσει.

 

Είναι σε φάση αλλαγής μαγνήτη λοιπόν. Πως είναι σαν σκέψη η αγορά ενός humbucker από τον Jay; Του το πρότεινα με το σκεπτικό ότι θα είναι μια κίνηση που μόνο ευεργετικά θα λειτουργήσει για τον ήχο του (δεν παίζει να ακούγεται σαν τον stock) και θα του βγει αρκετά φτηνά. Τι λέτε;

 

Αν μπορείτε να μου υποδείξετε και κάποιο μοντέλο εσείς που ξέρετε φανταστικοί κιθαρίστες (γλύφτης...) θα με υποχρεώνατε! :wink:[/quote']

 

Αντρέα, το πρόβλημα θα είναι να βρεθεί ένας bridge που να μην έχει πολύ υψηλότερο output -για να "συνεργαστεί" ομαλά με τον neck- και αφού προφανώς η ΗΒ δεν διατηρεί...αρχείο με τα specs των μαγνητών της, είτε θα πάει στην τύχη, είτε αλλάζει και τους δύο.

 

Η πιό οικονομική λύση αυτή τη στιγμή είναι εδώ:

 

http://store.guitarfetish.com/chpafhumapab.html

 

αλλιώς, μόνο για bridge, θα έλεγα απλά να αποφύγει τους πολύ φωνακλάδες...

 

My two cents...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks και στους δύο για τις πληροφορίες! :wink:

 

Έχετε δίκιο για το ελλειπές post μου. Λοιπόν, το παλικάρι με την κιθάρα θα παίζει κυρίως ροκιές, όχι αυτό που λέμε "χαλαρά πράματα". Παίζει βέβαια και κάτι άλλα, πιό ήρεμα, αλλά έχει και μια γαμάτη γιαπωνέζικη Fender Strat που χρησιμοποιεί γι' αυτά. Παίζει με RAT, Boss SD-1 και DD-3 και ένα wah Morley νομίζω.

 

Φίλε ibanezas, διάβασα ότι είσαι πολύ ικανοποιημένος με τον μαγνήτη που πήρες, κάτι τέτοια διαβάζω σε διάφορες μεριές και γι' αυτό σκέφτηκα να του το προτείνω.

 

Γιάννη, έχεις δίκιο για το output αλλά πληκτράς ων, ούτε που το σκέφτηκα! :?

Δεν ξέρω τι θα γίνει, το πιθανότερο είναι να τους αλλάξει και τους δύο αν του κάνουν αλλά πριν από αυτό μάλλον θα τον βάλω να κάνει A/B test με κανένα δανεικό μαγνήτη. Θα σε ξανασυμβουλευτώ μάλλον... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη' date=' έχεις δίκιο για το output αλλά πληκτράς ων, ούτε που το σκέφτηκα! :?

Δεν ξέρω τι θα γίνει, το πιθανότερο είναι να τους αλλάξει και τους δύο αν του κάνουν αλλά πριν από αυτό μάλλον θα τον βάλω να κάνει A/B test με κανένα δανεικό μαγνήτη. Θα σε ξανασυμβουλευτώ μάλλον... 8)[/quote']

 

Θα πρότεινα Vintage 59

 

http://store.guitarfetish.com/v59alpacl.html

 

κυρίως επειδή όπως θα δεις είναι το ζευγάρι με την μικρότερη διαφορά output μεταξύ των μαγνητών. Αυτό μπορεί να βολέψει κάποιον παράξενο σαν κι εμένα, που άπαξ και καρφώσω τα ποτενσιόμετρα στο 10 δεν ξαναασχολούμαι... :mrgreen:, και δεν θέλω έντονες διαφορές μεταξύ των θέσεων...

 

Αν πάλι το παιδί έχει φυσιολογική σχέση με την κιθάρα του, δηλαδή αυξομειώνει volume και tone ενώ παίζει και θέλει αρκετά πιό μπροστά τον bridge, πιθανώς του κάνουν όλα τα υπόλοιπα set του Jay...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επιμενω στον κραντσι γιατι τον ειδα καπως ευελικτο και σε ιδιοκατασκευη κιθαρα ποσο μαλλον σε κατι απο japan πλευρα!και οσο να ναι ειναι και κατι που εχω ακουσει εγω ο ιδιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυλακισμένος δεν είμαι εγώ αλλά η κιθάρα μου που κρατάει φυλακισμένες τόσες μελωδίες 8O .............................................. και περιμένει να ακουμπήσει το customαρισμένο με gfs pickups pickguard επάνω τις 8O .

Mα τί λέω !!!!!!!!! 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου