Προς το περιεχόμενο

Randy Rhoads lost solo


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο θανατος απομυθοποιει...απο το Ραντυ μεχρι τον μπαρτον...κοκ...

 

Μεγαλα λογια...

Ελπιζω να συνοδευονται και απο την αναλογη σκεψη και επιχειρηματα...

 

Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη επιχειρηματολογία,παρά μόνο 2 λέξεις. Mr.Crowley.

Πέρα από την πλάκα τώρα,για ΜΕΝΑ ο Randy Rhoads ήταν κορυφαίος,μπορεί ποσοτικά να μην είχε την ίδια επιρροή με τον Van Halen,αλλά ήταν πολύ πιο ολοκληρωμένος σαν παίκτης.Αν δεν ήταν ο Randy δε θα είχαμε ούτε Zakk Wylde,ούτε Gus G,ούτε Buckethead,όπως επίσης και άλλη μια ντουζίνα παίκτες που τον είχαν είδωλο.Δεν θέλω να πείσω κανέναν να δεχτεί την άποψή μου,αλλά θεωρώ ότι κομμάτι σαν το Crazy Train δε γράφτηκε από τότε και μετά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρις να θελω να σε πεισω η να σου υποδειξω κατι,αλλωστε οι γνωμες ειναι ξερεις σα τι,σου παραθετω το αγαπημενο μου κομματι των van halen το οποιο θεωρω και αριστουργημα απο καθε αποψη(περαν mallon των στιχων του καραγκιοζη DLR).Το βαζω μονο για να το ακουσεις να μου πεις την αποψη σου χωρις διαθεση συγκρισης...δε χρειαζεται αλλωστε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις σε λάθος μονοπάτια και μόνο που βάζεις κομμάτια του EVH εδώ...

Ο Randy ήταν τελείως - μα τελείως - διαφορετικός κιθαρίστας. Από άλλο πλανήτη σε σχέση με τον EVH. Το γούστο σου, γούστο σου, να μη γουστάρεις RR. Κατανοητό. Αλλά κατά τη γνώμη μου έχεις χοντρό κόλλημα με EVH και σε επηράζει.

Αλλιώς, επειδή καταλαβαίνεις από κιθάρα, θα άκουγες και τα ιστορικά σόλα που έχει αφήσει ο RR, όπως και θα κατανοούσες την κληρονομιά που άφησε με την αφομοίωση της κλασικής στα σόλα (μιλάω για αφομοίωση και όχι αντιγραφή όπως ο Yngwie) και τα τριπλογραμμένα μέρη που δεν καταλάβαινες να πέφτει νότα εκτός.

Τέλος πάντων, οι προσωπικές γνώμες μας δεν έχουν σημασία. Το θέμα είναι ότι ο RR είχε μπει χαλαρά στο πάνθεον των ροκ κορυφαίων πολύ πριν πεθάνει. Ουσιαστικά με το Blizzard... Αν ζούσε ακόμα ο θρύλος απλά θα συνεχιζόταν και θα μεγάλωνε όπως θα αναπτυσσόταν ο RR.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις σε λάθος μονοπάτια και μόνο που βάζεις κομμάτια του EVH εδώ...

Ο Randy ήταν τελείως - μα τελείως - διαφορετικός κιθαρίστας. Από άλλο πλανήτη σε σχέση με τον EVH. Το γούστο σου, γούστο σου, να μη γουστάρεις RR. Κατανοητό. Αλλά κατά τη γνώμη μου έχεις χοντρό κόλλημα με EVH και σε επηράζει.

Αλλιώς, επειδή καταλαβαίνεις από κιθάρα, θα άκουγες και τα ιστορικά σόλα που έχει αφήσει ο RR, όπως και θα κατανοούσες την κληρονομιά που άφησε με την αφομοίωση της κλασικής στα σόλα (μιλάω για αφομοίωση και όχι αντιγραφή όπως ο Yngwie) και τα τριπλογραμμένα μέρη που δεν καταλάβαινες να πέφτει νότα εκτός.

Τέλος πάντων, οι προσωπικές γνώμες μας δεν έχουν σημασία. Το θέμα είναι ότι ο RR είχε μπει χαλαρά στο πάνθεον των ροκ κορυφαίων πολύ πριν πεθάνει. Ουσιαστικά με το Blizzard... Αν ζούσε ακόμα ο θρύλος απλά θα συνεχιζόταν και θα μεγάλωνε όπως θα αναπτυσσόταν ο RR.

 

Χαχα...και λες μετα οτι εγω επηρεαζομαι απο τον EVH... ;) ;)

Bασικα πιο πολυ γουσταρω huff,schenker,Jake lee,lynch,Demartini,maniketti,oliva,tipton παρα τον Εντυ...

Ο εντυ ειναι φετιχ στον ηχο...

Αν πεθαινε ο Jeff Waters το 91 τα ιδια θα λεγαμε...(φτου να ναι καλα ο ανθρωπος ,εχει και παιδια...).

Mε ενα δισκο δε μπηκε κανεις στο πανθεον...αυτο γινεται λογω του θανατου του Ραντυ...ηταν και πολυ νεος οταν πεθανε και θα μπορουσε να ειχε δωσει πολλα παραπανω...μπορει και τπτ ομως...

Παντως απ'οσα εχω ακουσει ο RR ηταν τοσο χωμενος στα ναρκωτικα που θα την εβγαζε δυσκολα γενικα...μακαρι να μην τελειωνε απο τη βλακεια του οζζυ και να μιλουσαμε με αλλα δεδομενα... :-\

Σημειωσις:Επαιζε φανταστικη κλασσικη ο RR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να συνεννοούμαστε, το κείμενο, αν έβαζα κόμμα όπως έπρεπε, θα ήταν:

"Αν ζούσε ακόμα, ο θρύλος απλά θα συνεχιζόταν και θα μεγάλωνε όπως θα αναπτυσσόταν ο RR"

 

Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά προσπάθησε να θυμηθείς τα σχόλια αμέσως μόλις βγήκε το Blizzard για να καταλάβεις τα περί μυθοποίησης και θανάτου. Εντάξει, εσύ δεν γουστάρεις RR αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά και οι δυό τους έχουν προσφέρει.

 

Δεν λέω ο θάνατος μυθοποιεί κάποιον αλλά ο Randy και πριν ακόμα πεθάνει ψηφίστηκε σαν καλύτερο πρωτοεμφανιζόμενο ταλέντο και αυτό το βλέπουμε εδώ

 

 

Για τον Van halen δεν θα πω πολλά γιατί ότι και να πω θα είναι λίγο,το θέμα εξάλου είναι ο Randy Rhoads.

 

Εμένα προσωπικά με τραβάει πιο πολύ ο Randy έχει στοιχεία άγριου Ροκ,ταχύτητα,αλλά και ερεθίσματα κλασσικής μουσικής (ειδικά με την κλασσική κιθάρα έχει πολύ ωραία παιξίματα αλλά και ακούσματα (πέρα από τεχνικής άποψης).

 

Ως γνωστόν ο Randy όπου και αν πήγαινε πάντα αναζητούσε δάσκαλο για κλασική κιθάρα,αν δεν κάνω λάθος τους τελευταίους μήνες είχε πει στον ozzy πως θέλει να ασχολιθεί με την κλασσική και αυτό θα είχε συνέπεια την αποχώριση του από τον ozzy.

 

Το "χαμένο σόλο" μπορούμε να το ακούσουμε εδώ λίγο πιο καθαρά εδώ

 

 

Ο Randy ήταν σαν χαρακτήρας ήσυχος απ'όσο λένε,αλλά όταν έπεζε κιθάρα εκεί γινότανε αγρίμι και αυτό και λέγεται αλλά και φαίνεται από τα βίντεο,αλλά και μόνο που τον ακούς χωρίς να τον βλέπεις τον φαντάζεσαι έτσι όπως είναι στα βίντεο.

 

Εδώ μια ωραία επηροή του Randy

 

 

Κρίμα που έφυγε τόσο νωρίς πιθανόν να μας άφηνε μεγαλύτερη κληρονομιά και λέω πιθανόν γιατί όπως είπα πιο πριν(αν δεν κάνω λάθος) ήθελε να ακολουθίσει κλασσικά μονοπάτια,ίσως εκεί να διέπρεπε,ίσως και αν επέστρεφε στο ροκ,ίσως και να μην το άφηνε καθόλου είναι κάτι που δεν θα το μάθουμε ποτέ.

 

Ένα βιντεάκι για την 19άτη Ματρίου

 

 

Αν δεν πέθανε με το μπαμ τότε κάικε ζωντανός και αυτό είναι πολύ φρίκη.

 

Μακάρι να είναι καλά εκεί που βρίσκεται!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ζουσα οταν βγηκε ο ενο λογω δισκος...αλλα και ουτε στους περισσοτερους των κιθαριστων που παρεθεσα...(γεννημενος το 1985 γαρ).

Οποτε ισως να το βλεπω με αλλο ματι...

Δεν ισοπεδωσα τπτ...ο RR ηταν εξαιρετος κιθαριστας που εβαλε πολλα κλασσικα περασματα στην ηλεκτρικη...επηρεασε και επηρεαζει ΠΟΛΥ κοσμο...ποτε δε το αρνηθηκα αυτο και πουθενα δε το εχω γραψει...

Ειμαι αντιθετος στο θρυλο-μυθο οπως θελεις πεστο που δημιουργηθηκε λογω του θανατου του...οπως και δεν ειναι δικαιο να κρινεις εναν κιθαριστα 2 δισκων και εναν 10 δισκων...αποψη μου...

Φαση εχει παντως το ολο θεμα...και στα ξενα φορα τα ιδια!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως απ'οσα εχω ακουσει ο RR ηταν τοσο χωμενος στα ναρκωτικα που θα την εβγαζε δυσκολα γενικα...

 

Το να είναι κανείς χωμένος στα ναρκωτικά συμαίνει να είναι κάθε μέρα να μην πω κάθε ώρα και στιγμή μέσα στην μαστούρα.

 

Στην ιατροδικαστική εξέταση στο αίμα του randy υπήρχε μόνο νικοτίνη.

 

Δεν λέω πως δεν είχε πάρει τπτ στην ζωή του,αλλά έχει διαφορά στο να έχεις πάρει κάποια πράματα κάπου κάπου και στο να είσαι χρήστης.

 

Ο ozzy έχει παραδεχτεί πολλές από τις ουσίες που έπαιρνε (δεν ξέρω αν ακόμα παίρνει) δεν νομίζω να μην το πραδεχόταν για τον Randy εκτός και έχει ή έχουν πει κάτι και δεν έτυχε να το δω ή να το ακούσω.

Σύμφονα όμως με αυτά που εγώ έχει δει και έχω ακούσει ο randy δεν ήταν χρήστης

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ακουσει πολλα για το θεμα...

Μεχρι και για το μεγαλωμενο νυχι στο μικρο δαχτυλο...που δε χρησιμευε για να ξυνει το αυτι...

Το οτι δεν ειπε κατι ο Οζζυ η δεν εδειξε κατι η εξεταση,για μενα καλα εκανε...

Απο τη στιγμη που ηταν νεκρος πλεον δεν υπηρχε λογος να βγει κατι στην επιφανεια...

Σεβασμος στο νεκρο...και εκρο απο ατυχημα...

Μπορει να ειναι φημες,μπορει και αληθεια...δε θα μαθουμε ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ακουσει πολλα για το θεμα...

Μεχρι και για το μεγαλωμενο νυχι στο μικρο δαχτυλο...που δε χρησιμευε για να ξυνει το αυτι...

Το οτι δεν ειπε κατι ο Οζζυ η δεν εδειξε κατι η εξεταση,για μενα καλα εκανε...

Απο τη στιγμη που ηταν νεκρος πλεον δεν υπηρχε λογος να βγει κατι στην επιφανεια...

Σεβασμος στο νεκρο...και εκρο απο ατυχημα...

Μπορει να ειναι φημες,μπορει και αληθεια...δε θα μαθουμε ποτε...

 

Καλά σίγουρα μπορεί να υπάρχουν πράματα που δεν θα μάθουμε ποτέ,αν κάτι μάθαινα θα έλεγα ότι είναι έτσι και έτσι δεν θα κρατούσα χαρακτήρα λόγο του ότι είναι ένας αγαπητός κιθαρίστας.

 

Αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως αν έζυσε από το μπαμ θα έφαγε μεγάλη φρίκη από την φωιά,απ'όσο λένε και δεν είναι και καθόλου δύσκολο να γίνει πως τον αναγνωρίσανε από την οδοντοστιχία αφού είχε αλιωθεί από το κάψιμο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου