Προς το περιεχόμενο

Πώς συνδέω ADAT κάρτα ήχου με προενίσχυση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τι καλωδιο θα χρειαστώ και πώς θα συνδέσω την profire 2626 κάρτα ήχου μου με την 8κάναλη octapre MKII προενίσχυση?

 

2 τέτοια

 

http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tvcables/b/digital-audio-fibre-optic-cable.html

 

Το optical out Α της octopre  στο optical in A της m-audio

Το optical out Β octopre στο optical in Β της m-audio

 

Αν θες digital connection .

 

Αν θες analog, κλασσικά, τα analog outputs της  octopre-, ένα-ένα στα analog in, της m-audio (αλλά να έχεις κλειστό το gain στα κανάλια της m-audio).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω απλά να προστεθούν τα 8 κανάλια της προενίσχησης στης κάρτας μου, γιατι χρειάζομαι 2? σε μαγαζί με μουσικά όργανα θα πάω ή ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ θέλω απλά να προστεθούν τα 8 κανάλια της προενίσχησης στης κάρτας μου, γιατι χρειάζομαι 2? σε μαγαζί με μουσικά όργανα θα πάω ή ηλεκτρονικά?

Άρα θες να κρατήσεις τα κανάλια της M-audio, και να προσθέσεις σε αυτά της octopre

 

Βλέπω ότι η octopre έχει δύο digital out (Α και B).

Αν τα grouπ-άρει δεν ξέρω  , δες το manual (για το αν θα χρειαστείς ένα ή δύο)- εκτός αν τα έχει έτσι για left και right?

 

Και τα δύο μαγαζία θα έχουν (ηλεκτρονικά και μουσικά), δεν πρόκειται για "δύσκολο" καλώδιο.

 

Δες πρώτα στα ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα χρειαστείς 2 καλώδια τελικά .

 

Τώρα είδα ένα video με το control panel της m-audio

δες εδώ το video στο 0:17 και μετά και θα καταλάβεις

http://www.m-audio.com/index.php?do=media.maudiotv&PID=cf7885739abca27619342a0b303d7346

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως....ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ωραία μηχανήματα...και τα δύο!!!!!!! :D :D :D

 

edit:

 

Πάρε 2 καλώδια τελικά , γιατί βλέπω το rear panel της focusrite, και αν κατάλαβα καλά, η λογική του να split-άρει το optical out της  σε A/Β έχει να κάνει με το ποιά κανάλια θα είναι στα 48kHZ και ποια στα 96kΗΖ.

 

Δηλαδή, αν θες και τα 8 κανάλια σου στα 96kΗΖ, τότε => 2 καλώδια.

Αν δεν έχεις τέτοια θέματα και θες και τα 8 κανάλια σου στα 48kΗΖ, τότε => 1 καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H κάρτα σου φτάνει μέχρι τα 192khz.

 

Άλλο αν δεν θες να τη φτάσεις μέχρι εκεί.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου