Προς το περιεχόμενο

POD x3 live vs διάφορα pedals


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του noiz!

Επιστρέφω δριμύτερος με άλλη μία στοχευμένη/συγκεκριμένη απορία/αμφιβολία που έχω όσον αφορά τον εξοπλισμό μου. Δεν ήξερα τι τίτλο να βάλω στο thread, έβαλα ο,τι μηνύει καλύτερα το πρόβλημα μου. Ωστόσο, η απορία μου δεν έγκειται στο "αν η πεταλιέρα είναι καλύτερη από ξεχωριστά πετάλια".  :P

Τα έχουμε συζητήσει αυτά ένα κάρο φορές.

 

Εξηγούμαι.

Το chain μου έχει ως εξής:

Guitar-->Vox Wah-->Ernie Ball Mono Volume Pedal-->EHX Black Finger-->Boss NS-2-->Pod X3 live-->Amp

Στο loop του NS-2 υπάρχουν τα Marshall Jackhammer, Digitech Bad Monkey, EHX lbp-1.

Στο volume pedal υπάρχει κουρδιστήρι tu-3 αλλά δεν μας νοιάζει.

 

Η Χ3 χρησιμοποιείται αποκλειστικά για εφφέ. Όχι simulators. Μόνο delay,reverb κατά κόρον και καμιά φορά κανένα tremolo και κανένα chorus.

Από πρακτικότητα είναι μια χαρά, αλλάζεις εφφέ τσακ μπαμ, παραμετροποίηση όλα καλά.

 

Έχω ευκαιρία να την πουλήσω σε έναν φίλο που την θέλει και να πάρω κάποια λεφτά. Με τα λεφτά αυτά πρέπει να αγοράσω πετάλια που να καλύψουν τις λειτουργίες της, γιατί έχω πολλά live και πρόβες.

Για αρχή, βολεύομαι με ένα reverb και ένα delay και στην πορεία παίρνω και άλλα.

 

Σας ρωτάω συνφορουμίτες:

Αξίζει να το κάνω??

Δεν με χαλάει ο ήχος της Χ3, αλλά ούτε λέω ποτέ και wow. Η αλήθεια είναι ότι ισοπεδώνουν λίγο τα όργανα τα μηχανήματα της line6.

Θα δω διαφορά στον ήχο αν αγοράσω ένα dd-20 και ένα hall of fame ας πούμε?

Η τσάμπα ταλαιπώρια? (τόνος στο "ω" για extra πίκρα)

 

Εν ουσία ρωτάω αν αξίζει να αλλάξω τα εφφέ της Χ3 με ξεχωριστά πετάλια τελικά. Και αν έχει κάποιο ηχητικό νόημα να αφήσω όλο το κύκλωμα της line6 για άλλα πιο μικρά.

 

Αναμένω επιχειρήματα προς όποια πλευρά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και χρησιμοποιείς μόνο τα εφφέ της X3, θα σου κάνω μια διαφορετική πρόταση.

Πούλησε την στον φίλο σου και αγόρασε ένα zoom g3.Η ποιότητα των εφφέ είναι εξαιρετική

ενώ θα είναι και πιο βολική στο rig σου.Τώρα, αν ενδιαφέρεσαι μόνο για delay και reverb η

αγορά ξεχωριστών πεταλιών είναι προτιμότερη.Δικές μου επιλογές θα ήταν:

Tc Electronic flashback και Tc Electronic hall of fame.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με μπέρδεψες περισσότερο. Απόψεις θέλω να ακούσω.

 

Για delay επιβάλλεται να πάρω κάποιο με ακριβές tempo και επιλογή αξίας. Οπότε μάλλον dd-20 (γιατί nova delay και eventide ξεφεύγουν στα χρήματα). Το reverb της tc πάντως είναι αρκετά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τσάμπα ταλαιπώρια? (τόνος στο "ω" για extra πίκρα) <-- χαχαχαχα

 

Προσωπικά μου φαίνεται άσκοπο να έχεις ολόκληρη πεταλιέρα για 2-4 εφέ, ενώ μπορείς να τα επιλέξεις ξεχωριστά σε πεταλάκια βάση του γούστου σου κιόλας! Η πεταλιέρα για 'μένα αξίζει για all-in-one solution! Αξίζει και μόνο τα εφέ της να χρησιμοποιείς αλλά αρκετά, όχι 2-4! Εξάλλου μόνο για εφέ υπάρχει πχ. η Line6 M13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου