Προς το περιεχόμενο

Windows Vista?


mindcry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶κουσα κάτι και θέλω να μου πείτε κατα πόσο είναι σωστό..

 

Οι διπύρηνοι επεξεργαστές της intel που βγήκαν πρόσφατα ειναι, συμφωνα με κάποιο συγκριτικό τεστ που ειδα, πιο γρήγοροι απο τους υπόλοιπους οσον αφορά την επεξεργασία μουσικής και βιντεο.

 

Όμως πιστεύω πως η δύναμη των διπύρηνων δεν θα αξιοποιείται πλήρως απ τα Windows XP αφού το λειτουργικό αυτό αναπτύχθηκε σε μια εποχή που τα συστήματα χρησιμοποιούσαν απλούς επεξεργαστές και επομένως δημιουργήθηκαν ωστε να ανταποκρίνονται καλύτερα σ αυτούς.

 

Τα vista αντιθέτως αναπτύσονται ακόμη, ειναι σαφώς πιο βελτιωμένα απ τα XP και πιστέυω πως θα συνεργάζονται καλύτερα με τους διπύρηνους.

 

Ετσι αποφάσισα να περιμένω να πάρω τον καινούριο μου υπολογιστή όταν βγουν τα vista..

Ομως ακουσα ότι τα vista χρησιμοποιούν ένα πρωτόκολλο προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων που θα εμποδίζει την αντιγραφή αυθεντικών CD μουσικής και θα καθιστά αδύνατη την αναπαραγωγή CD σε υπολογιστές με ποιοτική κάρτα ήχου, για το λόγο ότι αυτή μπορέι να ηχογραφέι τη μουσική που αναπαράγει, και έχει αναλογικές εξοδους απο όπου θα μπορούσαμε να ηχογραφήσουμε κάτι το οποίο υποκειται σε πνευματικά δικαιώματα!

 

Αυτό ομως θα επλητε όσους θέλουν να ασχοληθουν με τη μουσική στον υπολογιστή.

 

Ασε που καταργεί και το νομιμο δικαιωμα κάποιου να κρατήσει ένα αντίγραφο του CD του για προσωπική χρήση..

 

Αληθευουν τα παραπάνω ή ειναι απλά μουφες;

Πειτε μου γιατι πρεπει να αποφασίσω για τον υπολογιστή που θα πάρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αληθευουν τα παραπάνω ή ειναι απλά μουφες;

 

Είναι μούφες. Κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει σε τρίτους κατασκευαστές τι θα κάνουν με το λογισμικό ή το hardware τους. O Windows Media Player (όπως και το I-Tunes) έχουν και σήμερα συστήματα διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων για μουσικό υλικό, αλλά μπορείς πάντα να παίξεις ή να ακούσεις οτιδήποτε με άλλα προγράμματα.

 

Μην ανησυχείς. Είπαμε ότι είναι μονοπωλιακοί οι τύποι, αλλά το συμφέρον τους το ξέρουν. ¶λλωστε γιατί είσαι τόσο βέβαιος ότι θα θες να βάλεις Vista?

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διπύρηνοι επεξεργαστές της intel που βγήκαν πρόσφατα ειναι' date=' συμφωνα με κάποιο συγκριτικό τεστ που ειδα, πιο γρήγοροι απο τους υπόλοιπους οσον αφορά την επεξεργασία μουσικής και βιντεο.[/quote']

Για την ακρίβεια, οι νέοι Core 2 Duo (έτσι λέγονται) σκοτώνουν. Είναι τρελά γρηγορότεροι σε όλες τις εφαρμογές και με φοβερή θερμική απόδοση. Έστησα ένα PC με Core 2 Duo E6600 για το στούντιο ενός φίλου και ακόμα δεν πιστεύει πόσο γρηγορότερα κάνει όλες τις δουλειές του!

 

Όμως πιστεύω πως η δύναμη των διπύρηνων δεν θα αξιοποιείται πλήρως απ τα Windows XP αφού το λειτουργικό αυτό αναπτύχθηκε σε μια εποχή που τα συστήματα χρησιμοποιούσαν απλούς επεξεργαστές και επομένως δημιουργήθηκαν ωστε να ανταποκρίνονται καλύτερα σ αυτούς.

Εγώ πάλι ξέρω ότι τα XP είναι natively multi-threaded' date=' έστω σε ένα πρώιμο στάδιο. Δεν έχει και πολύ σχέση το hardware που έχει ο μέσος χρήστης με την προγραμματιστική δομή που επιλέγει (και επιβάλλει) η Microsoft κατά την άποψή μου...

 

Τα vista αντιθέτως αναπτύσονται ακόμη, ειναι σαφώς πιο βελτιωμένα απ τα XP και πιστέυω πως θα συνεργάζονται καλύτερα με τους διπύρηνους.

 

Ετσι αποφάσισα να περιμένω να πάρω τον καινούριο μου υπολογιστή όταν βγουν τα vista..

Συμφωνώ ότι τα νέα λειτουργικά θα εκμεταλλεύονται καλύτερα τους πολλούς πυρήνες αλλά το ερώτημα είναι ποιά και πότε. Και όλοι θα σου πουν ότι τα Vista έχουν πολύυυυυ δρόμο μέχρι να μπορεί ο οποιοσδήποτε να τα εμπιστευτεί πλήρως και να βασίσει το νέο του μηχάνημα σε αυτά. Σκέψου ότι τα XP (που ήταν και πολύ μεγαλύτερη αλλαγή από τα 98 χωρίς το DOS να τρέχει από πίσω, σε σχέση με το φραμπαλά και τα χρωματάκια των Vista) χρειάστηκαν 2 service packs και 2-3 χρόνια από την κυκλοφορία τους για να θεωρούνται αξιόπιστα. ¶ρα θα σε ρωτήσω και εγώ. Είσαι σίγουρος ότι θες να τα βάλεις στο PC σου;

 

Υ.Γ. Sorry που δεν απαντάω καθαρά στο ερώτημα περί προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων αλλά δεν ξέρω κάτι επ' αυτού. Αλλά κι εμένα μουφιές μου φαίνονται...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alchemist :Να σου πω ρε Αντρεα,δε στηνουμε και σπιτι μου ενα τετοιο

studiaki? :D

Εγω παλι παιδια ειμαι πολυ επιφυλακτικος σε νεα λογισμικα.Κατα τη γνωμη

μου τα mac ειναι πολυ καλα(ειδικα για επεξεργασια ηχου που θα ενδιαφερει

και τους περισσοτερους εδω),αν και δεν τα εχω δουλεψει και πολυ.Επισης τα

linux εχουν φοβερο περιβαλλον εργασιας και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλες υπο-επιλογες σε ολους τους τομεις του pc..Θελω αν μπορει καποιος να μου πει αν ειναι

"χρησιμο"ή "καλο"να εχω mac σαν λογισμικο..Ή παλι το αντιθετο..

 

ΥΓ>ειλικρινα,συγχωρεστε με,αλλα τα vista δεν ειναι η καινουρια εκδοση των

windows που θα βγει σε 2-3 μηνες?Ή εχω μεινει τοσο πισω?

Forgive my ignorance,gentlemen

 

Tchin.gif

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pastelius: Αν παίζει μαρούλι, και αύριο στο στήνω το τερατάκι αρχηγέ μου! 8) :D

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα, η άποψή μου είναι ότι το Mac OS είναι ένα καταπληκτικό λειτουργικό, άκρως user-friendly, αξιόπιστο και αναμφισβήτητα πανέμορφο. Εντούτοις, η μονοπωλιακή πολιτική διάθεσής του από την Apple (μόνο στα δικά της μηχανήματα και η θεόκλειστη αρχιτεκτονική των τελευταίων) το καταδίκασε να το απολαμβάνουν μόνο οι hardcore Mac fans ή απλά όσοι έχουν τα γκαφρά να έχουν και ένα Mac. Τώρα που άλλαξε το τοπίο στο hardware των Macintosh, πιθανότατα θα αλλάξει και το τοπίο στα OS.

 

Επειδή όμως τα καλύτερα πράγματα στη ζωή είναι δωρεάν, ευτυχώς που υπάρχει και το Linux το οποίο κινείται σε εξίσου υψηλά επίπεδα. Αν υπήρχε και μεγαλύτερο support για συσκευές και προγράμματα καλά θα ήταν...

 

Γενικά, καλό και χρηστικό είναι να έχεις το λειτουργικό που σε βολεύει, που έχει τις εφαρμογές και τα προγράμματα που δουλεύεις και να σου δημιουργεί όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα. Imho πάντα. :wink:

 

Υ.Γ. Τα Vista όντως είναι η νέα έκδοση των Windows. Όσο πάνε τα παιδιά και αντιγράφουν όλο και πιο πολύ. Μη ρωτήσετε ποιόν και τι, κάντε μια βόλτα στα διάφορα κομπιουτερίστικα fora και θα δείτε! :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μαρουλι ,και λαχανο και ολα τα καλα φρουτα!

Προσωπικα τα windows με βολευουν απιστευτα(οπως και τον

περισσοτερο κοσμο στον πλανητη),αλλα αυτο που θελω ειναι

μια απλη εργονομια ΧΩΡΙΣ τοση χαλαροτητα για ιους,sp/w κτλ...

Ειναι μεγαλο προβλημα η ασφαλεια στα windows...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες sorry αλλά τσαμπα σας ανησύχησα..

Αγόρασα το βραδάκι ένα περιοδικό που είχε αφιέρωμα στα Vista, με βάση την beta εκδοση που εδωσε στον έξω κόσμο η μικροσοφτ..

 

Τελικά αποδείχτηκε ότι αυτά που άκουσα για τα πνευματικά δικαιώματα ήταν μούφες, αφού δεν έγινε κάν λόγος για κάτι τέτοιο..

Και αν κάτι σαν αυτό συνεβαινε σίγουρα θα το έγραφαν..

 

Αλλά τώρα, μετά απο αυτά που διάβασα ειμαι ακόμα πιο επιφυλακτικός!

 

Αυτά τα windows έχουν τρελές απαιτήσεις σε σχέση με τα προηγούμενα, και αυτό συνεπάγεται λιγότερη ισχύ για τα προγράμματά μας..

 

Επίσης ποιός ξέρει αν τα προγράμματα μας θα τρέχουν σε Vista;

Η ποιος ξέρει αν η εταιρία που κατασκευασε το audio interface μας θα βγάλει drivers για τα vista;

Ειναι λοιπόν πολλά στη μεση γι αυτό τελικά λέω να βάλω τα Xp και ισως και linux, και να περιμένω μέχρι να αποδειχτεί αν τα vista όντως υπερέχουν κατα πολύ..

 

Πάντως θα έχουν ωραίο γραφικό περιβάλλον..

(μέχρι και 3D γραφικό περιβάλλον θα έχουν!)

Αλλά όπως και να χει δεν κρινεται απο εκέι το λειτουργικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα έχουν ωραίο γραφικό περιβάλλον..

(μέχρι και 3D γραφικό περιβάλλον θα έχουν!)

Αλλά όπως και να χει δεν κρινεται απο εκέι το λειτουργικό..

 

Δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό....Αν δείς το GUI σε Linux θα πάθεις....Και σχετικά με το 3D περιβάλλον υπάρχει είδη σε Linux....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα τα windows με βολευουν απιστευτα(οπως και τον

περισσοτερο κοσμο στον πλανητη)' date='αλλα αυτο που θελω ειναι

μια απλη εργονομια ΧΩΡΙΣ τοση χαλαροτητα για ιους,sp/w κτλ...

Ειναι μεγαλο προβλημα η ασφαλεια στα windows...[/quote']

 

Καταρχήν, λίγοι πραγματικά μπορούν να έχουν γνώμη πάνω στο βολικότερο καθώς αντίστοιχα λίγοι είναι αυτοί που έχουν δουλέψει για σοβαρό διάστημα με λειτουργικά πέραν των Windows. Ειδικά τα Mac έχουν τη λογική του χρήστη, πολλές διαδικασίες γίνονται όπως είναι φυσικές από το μέσο χρήστη και όχι όπως έχουμε συνηθίσει από τη συμβίωση με τα Windows.

 

Αν θες ασφάλεια τότε το Linux είναι το καλύτερο και έπεται το Mac, με τα Windows έτη φωτός πίσω. Καταρχήν υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες ιοί και λοιπά είδη απειλών για Windows, ο πρώτος σοβαρός (της πλάκας βέβαια σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν για Windows) ιός για Mac OSX εμφανίστηκε μόλις πριν μερικούς μήνες. Για Linux δεν έχω πληροφορηθεί κάποια πραγματική απειλή ασφαλείας.

 

Και τέλος, όντως τα Linux μπορούν να έχουν από τελείως professional, καθαρά εργασιακό περιβάλλον μέχρι απίστευτα όμορφο και futuristic. Εκεί που αναφερόμουν πριν περί αντιγραφής ήταν το Mac OSX, του οποίου το μισό GUI (πολύ ελκυστικό και όμορφο) είναι πανομοιότυπο με αυτό των Vista! Γι' αυτό και δεν εντυπωσιάστηκε όλος ο κόσμος από το Aero και τις υπόλοιπες χαζομάρες που εξήγγειλε ο Gates...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μιας και δεν το απάντησε κανείς, γιαυτό που διάβασε το πιο πιθανό να αναφέρεται στα 64

υπάρχουν οι 64-bitοι και οι υπόλοιποι cpu

τα windows xp δεν εκμεταλλεύονται τους 64-bitους, απλό είναι

δλδ πληρώνεις cpu με δυνατότητες που δυστυχώς προς το παρόν δεν μπορείς να έχεις

όπως γίνεται και με το sli δλδ...συγχύστηκα πάλι και τα χρεώνουν με το στρέμα...

υπάρχουν από κει και πέρα τα windows xp 64x και τα vista που και καλά τους εκμεταλλεύονται, αλλά δυστυχώς "δεν", απλά τους αναγνωρίζουν να το πω χοντρικά

 

τα vista απότι ξέρω - τα χα βάλει δλδ να δω τι παίζει - έχουν τρελά προβλήματα ακόμη που δεν φαίνονται να λύνονται σύντομα, εδώ υπάρχουν χοντρά προβλήματα ασυμβατότητας και αστάθειας - εντάξει όχι σε επίπεδο home user αλλά και εδώ για pro μιλάμε - με τα xp και σκεφτόμαστε vista

αν επιλέξεις κάποιον 64άρη τότε θα πρέπει να περιμένεις για λύση από τα windows ή να παίξεις με άλλο λειτουργικό για να το εκμεταλλευτείς αλλά πάρα πολλοί δουλέυουν αυτή τη στιγμή απλά με χαμηλότερες επιδόσεις

 

αν πέρα από αυτό το θέμα θες σταθερότητα, η λύση είναι απλή, πετάς 2 os πάνω στο σύστημα και τέλειωσες, σιγά μη και δε βάλεις windows σε pc δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, όσο για το mac καλός είναι και σταθερός άμα τον setάρεις και δεν του κάνεις αλλαγές, γιατί που και που βγάζει κάτι κουλά και ψάχνονται και οι τεχνικοί

 

επίσης αυτό που είπε για την ασφάλεια των windows χρόνια φωνάζουμε ότι είναι θέμα χρήστη

αν πηγαίνεις κάθε μέρα στο λίβανο προφανώς και κάμια μέρα θα σου περάσει τπτ απτο μυαλό...δεν είναι αυτό πρόβλημα ασφάλειας του πλανήτη αλλά ανενημέρωτου τουρίστα

 

όσο για τα πρωτόκολλα δε χρειάζεται όταν το διαβάζεις να τρομάζεις, τα χεις δει στην πράξη χίλιες φορές και δε σε δάγκωσαν, σαν αυτόν που διαβάζει τι σημαίνει watt=work per time, αλλά δεν ξέρει τι σημαίνει μια λάμπα Α watt:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου