Προς το περιεχόμενο

Modification σε Yamaha Pacifica 112V


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν πρόκειται να κάνω τέτοια αλλαγή,θα την αφήσω με 2 μονούς-1 διπλό.Κοίταξε,επειδή θα την έχω για 2η κιθάρα (η 1η μου είναι μια Schecter Hellraiser),δε χρειάζεται να παίζει και καφρίλες,μέχρι Malmsteen καλά είναι.

 

O sh-4 είναι πολύ ευέληκτος,την αλλαγή την ανέφερα γιατί και το σετάκι είναι φτηνό αλλά είναι και καλός συνδιασμός.

 

Ο 59 είναι για πιο paf αν θέλεις ξαναπάνε στη διεύθινση για τον 59 κα στα αριστερά υπάρχει το hear για να τον ακούσεις και να τον συγκρίνεις και με άλλους π,χ, με τον hot rail ή δεν ξέρω μήπως προτημάς single coils αλλά μπορείς και να τους σπλιντάρεις,δηλ να έχεις και humbucker και single coil  ;)

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

O sh-4 είναι πολύ ευέληκτος,την αλλαγή την ανέφερα γιατί και το σετάκι είναι φτηνό αλλά είναι και καλός συνδιασμός.

 

Ο 59 είναι για πιο paf αν θέλεις ξαναπάνε στη διεύθινση για τον 59 κα στα αριστερά υπάρχει το hear για να τον ακούσεις και να τον συγκρίνεις και με άλλους π,χ, με τον hot rail ή δεν ξέρω μήπως προτημάς single coils αλλά μπορείς και να τους σπλιντάρεις,δηλ να έχεις και humbucker και single coil  ;)

 

 

Ναι αυτό δεν είναι άσχημη λύση.Έχεις κάποια γνώμη για τους HS-3?Επίσης σκεφτόμουν κάποιον passive της EMG για humbucker αν υπάρχει κάποιος αξιόλογος...Απ'ότι έχω ψάξει πάντως,μάλλον σε Duncan θα καταλήξω,τουλάχιστον για τον 2πλο...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό δεν είναι άσχημη λύση.Έχεις κάποια γνώμη για τους HS-3?Επίσης σκεφτόμουν κάποιον passive της EMG για humbucker αν υπάρχει κάποιος αξιόλογος...Απ'ότι έχω ψάξει πάντως,μάλλον σε Duncan θα καταλήξω,τουλάχιστον για τον 2πλο...

 

Για dimarzio δεν έτυχε να δοκιμάσω αλλά απ'όσο έχω ακούσει οι  Duncan είναι πιο "μουσικοι" μαγνήτες και δεν μου το έχει πει μόνο ένας,αν πας για  Duncan στην γέφυρα ο πιο ευέληκτος αλλά και πιο 'κλασσικός " να το πω είναι ο sh-4.

Ο λόγος που τον προτήμισα είναι επιδή βγάζει 80's αλλά μπορεί και ακόμα πιο πολύ και επιδή είναι ευέληκτος και σε άλλα ήδη σε παλιό ροκ(πιο γλυκό ήχο) και άλλα διάφορα.

 

Για τους dimarzio θα ήθελα να τους δοκιμάσω γιατί είναι κοφυφαίο όνομα πολλοί επώνυμοι τους προτιμάνε,αλλά πιστεύω πως ο jb -4 είναι πολύ ουάο για τα δικά μου τα γούστα.

 

Ο 59 είναι βασισμένος στον gibson,πρόσεξε δεν ξέρω αν το σπλιντάρισμα έχει ίδιο αποτέλεσμα με τους καθεαυτού single coils

(δεν νομίζω να έχει διαφορά και στις δύο περιπτώσεις ένα πηνίο δουλεύει άλλά κάνει μια έρευνα)

αλλά αν πάρεις humbucker γίνεται single coil το αντίθετο όμως δεν γίνεται

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως καποια στιγμη θα βαλω αυτους...

 

+1000! O mr.Timmons καλά φέρει το όνομα του Tone King! Kαι εγώ κάποια στιγμή θα τους βάλω (να δούμε πότε... ;D).

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ τους Seymour Duncan του Malmsteen έχω βάλει στο μάτι,αλλά δεν υπάρχουν τα μαρούλια για να τους πάρω :P ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εισαι σιγουρος? εγω βλεπω οτι τους βγαζουν και τους πουλανε πολλοι... ;)

Θέλω να πάρω μόνο τους 2 όμως,γιατί δε θέλω να αλλάξω όλο το pickguard.Αν τους βρω ξεχωριστά θα τους πάρω κάποια στιγμή.Επίσης έχω ακούσει ότι δεν είναι και πολύ all around,οπότε ακόμα σκέφτομαι διάφορες επιλογές!! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην το κανεις, αν θελεις σωνει και καλα Μαλμστην βρες τους παλιους Dimarzio

Έχεις δίκιο,οι Dimarzio του είναι πολύ καλύτεροι και βρίσκονται ξεχωριστά,αλλά έχω φάει κόλλημα με τον HS-3 της Duncan,τον έχω ακούσει,αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει.Περιμένω να ακούσω 1-2 γνώμες ακόμα και με βασικό γνώμονα την ευελιξία του μαγνήτη αλλά και το budget μου,θα κινηθώ αναλόγως!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου