Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Η ομάδα αυτή, με τις μηδενιστικές αποψεις, δεν αντιστοιχεί ούτε στο 0,1% του αναρχικού χώρου.

 

Δεν ξέρω αν θα πω για τους ίδιους, αλλά εις την ευρύτερη περιοχή των Εξα(ρ)θλείων έχει πλουσιότατη δράση...

 

Μην δούνε όχημα υπό την επωνυμία BMW, Mercedes, Audi κλπ- έχει φύγει το κοκτέιλ Μολότοφ εις χρόνον dt.

 

Το έχω και live δηλαδή...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Neeq, δεν είμαι από αυτούς που βάζουν ταμπέλες στους συνομιλητές μου, συνεπώς δεν θα έσπευδα να σε κατηγορήσω για οτιδήποτε. Ο καθένας είναι ελεύθερος να αυτοπροσδιορίζεται. Οι γνώσεις μου γύρω από τον αναρχικό χώρο στην Ελλάδα είναι ανεπαρκέστατες και ευθαρσώς το ομολογώ. Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω πως η καταστροφή ενός υποκαταστήματος της π.χ Eurobank μιας και το ανέφερες, θα ωφελούσε το αναρχικό κίνημα. Πιθανότα, όλα αυτά τα καταστήματα είναι ασφαλισμένα και η ιδιοκτησία δεν θα έχανε σχεδόν τίποτα. Αν όμως υπήρχε απώλεια στη ζωή κάποιου απλού φτωχού ανθρώπου που εργάζεται εκεί (οι περισσότεροι είναι απλοί υπάλληλοι εκεί μέσα και το γνωρίζεις αυτό, φαντάζομαι) τότε αυτή η πράξη, θα χαίρει επιβράβευσης;

Νομίζω πως μια τέτοια ενέργεια έχει τεράστιες πιθανότητες να προκαλέσει απώλειες ζωής όχι φυσικά στους ιδιοκτήτες αλλά στους φτωχούς μεροκαματιάρηδες υπαλλήλους που δουλεύουν εκεί. Θα επικροτούσες λοιπόν μία τέτοια επίθεση  που θα μπορούσε να προκαλέσει απώλειες ζωής;

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα πω για τους ίδιους, αλλά εις την ευρύτερη περιοχή των Εξα(ρ)θλείων έχει πλουσιότατη δράση...

 

Μην δούνε όχημα υπό την επωνυμία BMW, Mercedes, Audi κλπ- έχει φύγει το κοκτέιλ Μολότοφ εις χρόνον dt.

 

 

 

Σύντροφε συναγωνιστή τα μπλέκεις ,αυτοί είναι υπάλληλοι της Μέρκελ ,τα καίνε για να πουλήσουν ανταλλακτικά οι εταιρίες τους και να αυξηθεί το εμπορικό μας έλλειμμα ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχας σε ευχαριστω για τις προτασεις σου. Δεν τα εχω διαβασει, ευελπιστω να το κανω.

 

Προφανως και οποιοσδηποτε πνευματικα αρτιμελης δεν υποστηριζει πραξεις και ενεργειες σαν αυτες που αναφερεις, δεν χωραει αμφισβητηση. Δεν θελω να προαγω τον σοσιαλισμο μεσα απ'το φορουμ  ;D, ουτε να ελεγξω τις γνωσεις σου. Ηθελα απλα να τονισω οτι ειναι λαθος γενικευσεις και επικοινωνιακα τσουβαλιασματα τυπου "καταδικαζουμε ολες τις μορφες βιας απο οπου και αν προερχονται".  :)

 

Μα δεν σε κατηγόρησα για κάτι τέτοιο. Ούτε και είπα πως θέλεις να ελέγξεις τις γνώσεις μου. Από την άλλη, δεν νομίζω πως η καταδίκη της βίας (της επιθετικής που λέει σωστά και ο neeq) είναι επικοινωνιακό τσουβάλιασμα. Επί προσωπικού, χαίρομαι που συζητώ και αντιπαρατίθεμαι  με άτομα κόσμια και με ευπρεπή λόγο όπως εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά. Αν συμφωνούσαμε σε όλα, ίσως να ζούσαμε και μία uneventful life που λένε και οι Αγγλοσάξωνες. Να είσαι καλά.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως υπήρχε απώλεια στη ζωή κάποιου απλού φτωχού ανθρώπου που εργάζεται εκεί (οι περισσότεροι είναι απλοί υπάλληλοι εκεί μέσα και το γνωρίζεις αυτό, φαντάζομαι) τότε αυτή η πράξη, θα χαίρει επιβράβευσης;

Νομίζω πως μια τέτοια ενέργεια έχει τεράστιες πιθανότητες να προκαλέσει απώλειες ζωής όχι φυσικά στους ιδιοκτήτες αλλά στους φτωχούς μεροκαματιάρηδες υπαλλήλους που δουλεύουν εκεί. Θα επικροτούσες λοιπόν μία τέτοια επίθεση  που θα μπορούσε να προκαλέσει απώλειες ζωής;

 

Γιατι ΑΝ Επικουρη μου? Τους υπαλληλους της MARFIN τους ξεχασαμε κι ολας?

 

Εμ,βεβαια δεν ειναι..ανηλικοι δολοφονηθεντες..αναρχικοι... ::) για να γραφτει το ονομα τους με χρυσα γραμματα στην συνειδηση του ελληνικου λαου...και να γινουν...συμβολο αντιστασης....

 

Και τρέφεται ιδεολογικά, κυρίως από βασανισμους σε ΑΤ και δολοφονιες ανηλίκων απο μπατσους.

 

επειδη δεν εχω παρακολουθησει και πολυ τα πραγματα ΠΟΣΕΣ δολοφονιες ανηλικων εχουν κανει οι...μπατσοι?

 

σοβαρα ρωταω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως υπήρχε απώλεια στη ζωή κάποιου απλού φτωχού ανθρώπου που εργάζεται εκεί (οι περισσότεροι είναι απλοί υπάλληλοι εκεί μέσα και το γνωρίζεις αυτό, φαντάζομαι) τότε αυτή η πράξη, θα χαίρει επιβράβευσης;

 

Οι αναρχικοί στην υπόθεση της Μαρφίν ήταν σαφείς στις ανακοινώσεις τους:

 

"αφού επέλεξαν να δουλεύουν εκείνη τη μέρα, καλά να πάθουν!!"

 

Από εσωτερική πληροφόρηση ξέρω πως οι υπάλληλοι είχαν απειληθεί με απόλυση αν δεν πήγαιναν εκείνη τη μέρα κανονικά στο γραφείο.

 

Οπότε μην ψάχνεις να βρεις λογική και κόκκινες γραμμές σ' αυτά τα άτομα, δεν έχουν, απλά.

 

Κι ούτε βέβαια καίνε μόνο πολυτελή αμάξια, καίνε ό,τι γουστάρουν. Απλά προτιμούν περισσότερο τα πολυτελή. Αλλά έχουν κατά καιρούς καεί κάθε λογής αμάξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είμαι από αυτούς που βάζουν ταμπέλες στους συνομιλητές μου, συνεπώς δεν θα έσπευδα να σε κατηγορήσω για οτιδήποτε. Ο καθένας είναι ελεύθερος να αυτοπροσδιορίζεται. Οι γνώσεις μου γύρω από τον αναρχικό χώρο στην Ελλάδα είναι ανεπαρκέστατες και ευθαρσώς το ομολογώ. Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω πως η καταστροφή ενός υποκαταστήματος της π.χ Eurobank μιας και το ανέφερες, θα ωφελούσε το αναρχικό κίνημα. Πιθανότα, όλα αυτά τα καταστήματα είναι ασφαλισμένα και η ιδιοκτησία δεν θα έχανε σχεδόν τίποτα. Αν όμως υπήρχε απώλεια στη ζωή κάποιου απλού φτωχού ανθρώπου που εργάζεται εκεί (οι περισσότεροι είναι απλοί υπάλληλοι εκεί μέσα και το γνωρίζεις αυτό, φαντάζομαι) τότε αυτή η πράξη, θα χαίρει επιβράβευσης;

Νομίζω πως μια τέτοια ενέργεια έχει τεράστιες πιθανότητες να προκαλέσει απώλειες ζωής όχι φυσικά στους ιδιοκτήτες αλλά στους φτωχούς μεροκαματιάρηδες υπαλλήλους που δουλεύουν εκεί. Θα επικροτούσες λοιπόν μία τέτοια επίθεση  που θα μπορούσε να προκαλέσει απώλειες ζωής;

 

 

Τι ωραία που το έθεσες...

 

Το σόι «τρομοκρατία» είναι αυτή- γιατί έτσι αντιλαμβάνομαι τον κάθε «κουκούλα», ως τρομοκράτη- που στρέφεται εναντίον αυτού που υποτίθεται ότι «αγωνίζεται» υπέρ αυτού;

 

 

Δηλαδή πας και βάζεις την μαρμίτα σου στο Mall κατά ποίου; Του σκουπιδοτενεκέ;Της πλουτοκρατίας; Του Λάτση; Της καινωνίας της άδικης της καινωνίας της ψεύτρας;

 

 

Ποιον στοχεύεις τελικά;

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω πως η καταστροφή ενός υποκαταστήματος της π.χ Eurobank μιας και το ανέφερες, θα ωφελούσε το αναρχικό κίνημα.

 

Ουτε εγω. Αλλά ισχυει ότι το ποσοστό των μηδενιστών, που ανεφερα, είναι ελαχιστοτατο. Το ποσοστό που θα επικροτουσαν επιθεση στη eurobank, μεγαλυτερο...αλλά σίγουρα δεν αντιπροσωπευουν το σύνολο.

 

Γενικώς είναι λάθος να προσπαθουμε να αποδώσουμε συλλογικές τάσεις στον αναρχικό χώρο. Αυτός περιλαμβανει από μηδενιστες με πολυ βίαιες τάσεις, μέχρι άκρως ειρηνιστές.

 

Προσωπικά ανήκοντας στους τελευταιους, φυσικά και δεν επικροτω οποιαδήποτε μορφή επιθετικής βίας. Ουτε βαφτίζω την επιθεση, αμυνα, για να απαντήσω και στον THEoctapus ;D

 

Παρόλα αυτα, αναγνωρίζω την αδικία κατά των πιο συγκρουσιακών από μένα αναρχικών, όταν συλλαμβανονται για «τρομοκρατικές ενεργειες», που έγιναν όταν οι ίδιοι ήταν...11 χρονών...

 

ή οταν συλλαμβανονται άτομα, με την κατηγορια της ληφθεισας τηλ. κλήσης από άτομο που κατηγορείται για δαχτυλικά αποτυπώματα σε διαμερισμα που νοικιαζαν κάποτε καποιοι άλλοι φερομενοι ως συμμετέχοντες σε σχεδιασμό τρομοκρατικής ενέργειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου:

 

1. Η αναρχία ως αντίληψη ζωής εμφανίζεται σε παράφρονες ανθρώπους οποιασδήποτε πολιτικής προέλευσης.

 

2. Η αναζήτηση λογισμού στην αναρχία, είναι άσκοπη διαδικασία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτα, αναγνωρίζω την αδικία κατά των πιο συγκρουσιακών από μένα αναρχικών

 

 

Δεν πειραζει..

 

Αν ειναι να συλλαβουν δολοφονους & τρομοκρατες και λιγο "kill them all short them out later" δε βλαπτει...

 

Σιγα μη παθουν και ψυχολογικα προβληματα τα ...."παιδια"...που τα φωναξανε στο τμημα... ;D

 

Καπως ετσι εμενε ασυλληπτη η 17Ν για 30 χρονια...γιατι δεν επρεπε να στεναχωρησουμε τα..."παιδια"... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου