Προς το περιεχόμενο

b-stock απο thomann


giorgosoik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

εγω προσωπικα προτιμω να αγοραζω απο Ελλαδα για να στιριζω την "εδω" κατασταση. ετσι και αλλιως τα περισσοτερα τα βρισκω σε καλυτερες τιμες απο τον Θωμα.

 

 

+1000

Ας το πούμε μια ακόμη φορά μπας και το εμπεδώσουμε: Εκτός από τη στήριξη στα εγχώρια μαγαζιά- όταν είναι εφικτό- πάντα υπάρχει και το αντικειμενικό ζήτημα...

 

Το όργανο το ακούμε πριν το αγοράσουμε. Το πιάνουμε στο χέρι, το βάζουμε επάνω μας. Μας κάθετε; Είναι βαρύ; Είναι ελαφρύ; Βαράει καλά; Το διπλανό μήπως παίζει καλύτερα; Μήπως μας βολεύει καλύτερα;

 

Το έχουμε πει άπειρες φορές: Αν το όργανο υπάρχει εδώ και η διαφορά τιμής (με το εξωτερικό) δεν είναι μεγάλη, αγορά από εδώ. Δοκιμή και αγορά. Αν δεν υπάρχει ή είναι πανάκριβο, ΟΚ τότε απ' έξω.

 

Όμως όπως πάει η δουλειά σε βάθος χρόνου ούτε χορδές δεν θα βρίσκουμε εδώ. Ας μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Και όπως είπε ο Σάκης όποιος ψάχνει βρίσκει καλές τιμές και στην Ελλάδα (όχι στα πάντα, αλλά σε αρκετά πράγματα).

 

Σαφέστατα υπήρξαν/υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες, αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλοί.

Οφείλουμε να τους στηρίξουμε, για να μην καταλήξει μονόδρομος το να αγοράζουμε «γουρούνι στο σακί» από τον Χ Τόμαν.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Ακόμα και η σκονή που φερνει μεσα ο πελάτης στο μαγαζί ειναι πολύτιμή" ταδε εφη ενας μαγαζατορας απο γερμανια που δεν θυμαμαι τη χωρα καταγωγής του(μαλλον Τουρκος)...αυτο ετσι για να δειξουμε τις μαλλον...χαοτικες διαφορες με Ελληνικη νοοτροπία.

 

Αυτο μου θυμιζει το

"ο πελατης εχει παντα δικιο"

 

οσοι εχετε δουλεψει πωλητες ξερετε αν ισχυουν τα παραπανω ή οχι.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ακριβως σας λεω, υπαρχει ελευθερη αγορα, αν δεν σας κανει η τιμη να πατε αλλου.

 

Απλα οι λυσεις "γιατι παιρνει τοσα", "το κανω μονος μου απο βιντεο στο youtube" απλα δεν παιζουν.

 

Αλλα να μην τιμολογειτε την υπηρεσια οπως το εμπορευμα (βλεπε προηγουμενα ποστ) και αν δεν σας κανει καποιος πηγαιντε σε αλλον.

 

Αλλα οταν καποιος ζηταει 200-250 για αλλαγη ταστων χωρις να πειραξει το binding σε les paul ελατε να μου πειτε αν ειναι καλη τιμή ή οχι που η αλλαγη ταστων παει 100-150 αλλα σου ξεσκιζουν το binding.

 

Μπορουμε παντα να το παιζουμε μαγκες οταν ειμαστε στην απεξω, αλλα δεν ειναι σωστο να τα ισοπεδωνουμε ολα. (το ξαναγραφω για να το εμπεδωσετε  :P)

 

Κοίτα, το "ελευθερη αγορά" έχει καταντήσει λίγο καραμέλα. Ελεύθερη μπορεί να είναι αλλά όταν κάποιος επαγγελματίας αντιμετωπίζει τους πελάτες του σαν να είναι προύχοντες τότε αυτοί έχουν κάθε δικαιωμα να διαμαρτυρηθούν και να κυνηγήσουν καλύτερη τιμή. Το "αν θες τράβα αλλού" το ακούω βερεσέ. Ξέρεις, το πόσο κοστίζει μια υπηρεσία το κανονίζει η αγορά και στην αγορά υπάρχει και η ζήτηση. Αν κάποιος το αγνοεί αυτό και κοστολογεί την δουλειά του πολύ υψηλά στο τέλος το "τράβα αλλού" θα τον αφήσει με το πουλί στο χέρι, συγχωρέστε τα γαλλικά μου.

 

Άσε που αν οι πελάτες έλεγαν ναι σε όλα τότε οι τιμές θα πήγαιναν στο διάολο.

 

Επαναλαμβάνω, δεν ξέρω πόσο δύσκολη είναι η αλλαγή τάστων ούτε πόσο καλή δουλειά κάνει ο εν λόγω μάστορας, οπότε το 80 ευρώ η κιθάρα δεν μου λέει κάτι, μπορεί να είναι καλά μπορεί και όχι.

 

Προσωπικά σχολιάζω και υποστηρίζω το δικαίωμα του πελάτη να πετύχει καλύτερη τιμή.

 

Αυτο μου θυμιζει το

"ο πελατης εχει παντα δικιο"

 

οσοι εχετε δουλεψει πωλητες ξερετε αν ισχυουν τα παραπανω ή οχι.

 

Αν έχεις δουλέψει πωλητής και δεν το θεωρείς σωστό τότε είσαι/ήσουν κακός πωλητής και η αγορά αργά ή γρήγορα θα σε τιμωρήσει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μου θυμιζει το

"ο πελατης εχει παντα δικιο"

 

οσοι εχετε δουλεψει πωλητες ξερετε αν ισχυουν τα παραπανω ή οχι.

 

Παει ακομα παραπερα.....στο οτι...εχει δεν εχει δικιο θα σκιστω να τον εξυπηρετησω και ακομα και αν δεν τα καταφερω τουλ να του δειξω οτι ενδιαφερομαι πραγματικα και να του προτεινω και διαφορες εναλλακτικες να κανω κανα τηλεφωνημα κτλ κτλ κτλ...γιατι την επομενη φορα που θα χρειαστει κατι αυτος η καποιος γνωστος του θα με προτεινει σιγουρα επειδη εδειξα οτι ειμαι εδω γιαυτον και οχι στην καρεκλα απεναντι κοιτωντας τον βαριεστημενα σαν να λεω"ωχ τι μπηκε τωρα αυτος καλα την ειχαμε αραξει εδω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Octapus,

στο πρωτο μερος της απαντησης σου συμφωνουμε αρκετα.

Στην τελευταια παραγραφο μου τα χαλας πολυ.

Δεν θα επεκταθω γιατι δεν ειναι επι του παροντος γιατι θα παμε και σε θέμα "καταναλωτικής παιδείας" και εδω στο ελλαντα δεν εχουμε κανονική παιδεία, θα έχουμε καταναλωτικη?

 

Γενικότερα:

 

Δικαιωμα του καθενος να κανει παζαρια, απλα σε καποια πραγματα τα θεωρω "τσαμπα μαγκια" γιατι αν ειχατε απεναντι σας

εναν πραγματικα καλο/γνωστο μαστορα για να πατε την ακριβη και αγαπημενη σας κιθαρα,

εναν διασημο δασκαλο κιθαρας/κιθαριστα,

εναν καλο γιατρο

ακομα και εναν καλο παραγωγο

σιγα μην κανατε παζαρια, θα τον προσκυναγατε.

 

Ειμαι υπερβολικος προφανως για να καταδειξω την κατασταση.

 

Αυτη ομως ειναι η δικια μου αποψη, δεν διδασκω/πουλαω ηθικη, ξεκινησα να απανταω για την διαφορα προιοντος/υπηρεσιας και για την λαθος αντιληψη σας περι τιμολογησης.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επεκταθω γιατι δεν ειναι επι του παροντος γιατι θα παμε και σε θέμα "καταναλωτικής παιδείας" και εδω στο ελλαντα δεν εχουμε κανονική παιδεία, θα έχουμε καταναλωτικη?

 

Το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" δεν αναφέρεται στον υπερμαλάκα, ψυχοπαθή, κρετίνο πελάτη (που υπάρχουν και τέτοιοι), προφανώς. Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια δίπλα σε πολλούς πωλητές και ξέρω μέσες-άκρες τι μπορεί να αντιμετωπίσουν. Παρόλ' αυτά, αν εξαιρέσουμε αυτές τις περιπτώσεις, η συγκεκριμένη ρήση ισχύει. Και να σου πω, οποτεδήποτε το συζήτησα με συνεργάτες μου πωλητές ακριβώς αυτό μου είπαν και όχι δεν ήταν μαζόχες.

 

Δικαιωμα του καθενος να κανει παζαρια, απλα σε καποια πραγματα τα θεωρω "τσαμπα μαγκια" γιατι αν ειχατε απεναντι σας

εναν πραγματικα καλο/γνωστο μαστορα για να πατε την ακριβη και αγαπημενη σας κιθαρα,

εναν διασημο δασκαλο κιθαρας/κιθαριστα,

εναν καλο γιατρο

ακομα και εναν καλο παραγωγο

σιγα μην κανατε παζαρια, θα τον προσκυναγατε.

 

Σιγά μην του δίναμε και τον μόσχο τον σιτευτό για θυσία ;D. Αφού πληρώνεται για την δουλειά του, δεν χαρίζει. Και εκτός αυτού σχολιάζουμε την ομολογουμένως κακή συμπεριφορά του εν λόγω μάστορα. Γιατί αν δεν μπορεί ο πελάτης να το παίζει "τσάμπα μάγκας" άλλο τόσο δεν μπορεί και ο επαγγελματίας, όσο καλός και να είναι.

 

Υ.Γ. Ωστόσο τώρα συνειδητοποιώ ότι δεν έχω γράψει ούτε μια λέξη για τα b-stock του Θωμά. Καλή φάση ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην του δίναμε και τον μόσχο τον σιτευτό για θυσία ;D.

Άνετα το εκανες για ειδικες περιπτώσεις!  ;)

 

Αφού πληρώνεται για την δουλειά του, δεν χαρίζει. Και εκτός αυτού σχολιάζουμε την ομολογουμένως κακή συμπεριφορά του εν λόγω μάστορα. Γιατί αν δεν μπορεί ο πελάτης να το παίζει "τσάμπα μάγκας" άλλο τόσο δεν μπορεί και ο επαγγελματίας, όσο καλός και να είναι.

 

Υ.Γ. Ωστόσο τώρα συνειδητοποιώ ότι δεν έχω γράψει ούτε μια λέξη για τα b-stock του Θωμά. Καλή φάση ;D

 

+82,42 (Η τιμή περιλαμβάνει έκπτωση 12%)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εχουμε δικιο και ολοι αδικο:

 

1. Υπαρχει υφεση στην οικονομια και οι περισσοτεροι κυνηγανε τους πελατες με το τουφεκι

 

2. Ενας σωστος επαγγελματιας ειναι σωστος σε ο,τι λεει, και στα ναι του και στα οχι του

 

3. Αν ο μαγαζατορας εχει λιστα εργασιων που δεν προλαβαινει με τιποτα, ε, και εγω δεν θα εκανα σκοντο στην εργασια μου. Αν ομως βλεπεις μακροπροθεσμα, το ζυγιζεις και κοιτας αυτος που περναει την πορτα, να την ξαναπερασει

 

4. Τι ειναι καλυτερο 1 ολη κι ολη δουλεια με 1000 ευρω, ή 1000 δουλειες και παραπανω με 1;

 

5. Επειδη ολοι ειμαστε πελατες καποιου αλλου, ο εν λογω μαστορας σιγουρα κανει παντου σκοντο στους αλλους οταν αγοραζει (επαγγελματιας ειναι ;) )

 

Οποτε μην καθαγιαζουμε τα παντα. Ας γυρισουμε το κεφαλι διπλα μας, και θα δουμε οτι ο κοσμος εχει κοψει τα παντα. Και σε λιγο που και οι μουσικοι θα κοψουν τα παντα (και το σεταπ) τοτε θα δειτε πως μονος του θα εριχνε τις τιμες...

 

Το ξαναποσταρω γιατι στο 5. υπαρχουν μεγαλες αληθειες:

 

"Ολοι απο πλευρας πελατη θελουμε καλυτερες τιμες, και ολοι απο πλευρας επαγγελματια θελουμε να παρουμε περισσοτερα για τη δουλεια που κανουμε"

 

Ας βρουμε ολοι τη χρυση τομη, και ειμαστε κομπλε ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια σας παιδιά :)

Θέλω να πάρω ένα αυτοενισχυόμενο ηχειάκι Behringer από thomann,αφού η διαφορά τιμής του απο όλα τα Ελληνικά καταστήματα είναι γύρω στα 70 ευρώ.

Έχει βγάλει το ίδιο ηχείο και σε B stock 19 ευρώ πιο κάτω,τους έστειλα ένα mail για το τι έχει το ηχείο και μου έστειλαν μια γενική και αόριστη απάντηση:

''Items we call “B-STOCK” are products which have come back from our customers with slight traces of use during our test period of 30 days. Due to the number of articles we deal with it is not possible to give an exact description of the traces of use, but it is simply important to note that this is no longer factory fresh and may for example, be without the original packaging or no longer with its original seal. “B-STOCK” items nevertheless include all our normal services like Money Back Guarantee and full 3 Year Thomann Warranty. Important: These items are often limited to individual pieces - no availability guarantee.

''

Όλοι την ίδια απάντηση παίρνεται?Τι λέτε αξίζει τον κόπο και το ρίσκο έτσι ώστε να βγουν τα μεταφορικά free?

Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου