Προς το περιεχόμενο

b-stock απο thomann


giorgosoik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως γραφω στον 5λογο παραπανω στο 2. "Ο σωστος επαγγελματιας ειναι σωστος σε ολα του, και στα ναι του και στα οχι του"

 

Αλλα μετα, η αληθεια ειναι οτι πουλαει υπηρεσιες, και αυτο ειναι διαφορετικο...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

9 κιθαρες 720€ σε 270 λεπτα...

 

Έτσι δεν το είχα σκεφτεί για να είμαι ειλικρινής. Ακόμα κι αν αφαιρεθούν τα υλικά συν όλα τα άλλα έξοδα πάλι μιλάμε για καλά λεφτά. Μήπως στην συγκεκριμένη περίπτωση το περιθώριο κέρδους είναι κάπως τσιμπημένο; Θα μου πείς θα γίνουμε εμείς αφέντες στην επιχείρηση του άλλου; Όχι βέβαια, αλλά μην παραπονιούνται μετά για το ότι δεν έχουν δουλειά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εποχή του youtube, τέτοιες δουλειές θα φθίνουν... βλέπει ο καθένας πώς γίνεται το Α ή Β, βρίσκει τα υλικά/εργαλεία και ασχολείται μόνος του... εφόσον βέβαια έχει και το μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εποχή του youtube, τέτοιες δουλειές θα φθίνουν... βλέπει ο καθένας πώς γίνεται το Α ή Β, βρίσκει τα υλικά/εργαλεία και ασχολείται μόνος του... εφόσον βέβαια έχει και το μεράκι

 

Άρα θα πρέπει να πέσουν και οι τιμές των υπηρεσιών. Αυτό δεν είναι το λογικό;

 

Αυτό που δεν είναι λογικό, στο δικό μου μυαλό, είναι πως μπορεί στην εποχή της κρίσης κάποιος να αρνηθεί δουλειά χωρίς καν να προσπαθήσει να βελτιώσει την προσφερόμενη συμφωνία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η διαδικασια του fret dressing (γενικα δουλειες στα ταστα της κιθαρας) δεν μπορουν βεβαια να ολοκληρωθουν χωρις η κιθαρα να φορεσει καινουργιες χορδες (για το intonation) και να σεταριστει με το action που τη θελουμε. Δεν μπορουν να γινουν χωριστα για ευνοητους λογους, Οι δε λεπτοδουλειες στα ταστα απαιτουν πολυ χρονο και υπομονη, απο εμπειρια σε δικες μου κιθαρες λιγοι μαστορες εχουν την υπομονη και τη διαδικασια να τις κανουν σωστα. Αρκετες φορες πηρα πισω κιθαρες σε χαλια κατασταση, και τις πηγα αλλου (ηταν μεχρι να βρω τον σωστο).

 

Στον δε Thomann, λογω φορτου μαλλον εργασιας, γινεται χαμος μερικες φορες στις παραγγελιες. Καποια εποχη οπου εκανα πολλες για μαθητες ειχα απηυδησει, μεχρι και παραγγελια με κιθαρα και ενισχυτη λιγοτερο ειχε ερθει. Αλλα παντα το customer service εχει ευρωπαικα στανταρτ, και σου δινει λυση. Τωρα παντως στην ελλαδα βρισκεις φτηνοτερες τιμες απο thomann

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theoctapus και Satanas τα 30 λεπτα που εβαλα ειναι ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ δεν ξερω ποση ωρα χρειαζεται για αυτην την δουλεια. αλλος ηταν ο σκοπος μου δειχνοντας την ωρα.

 

Ας αρχισουμε λοιπόν τους υπολογισμούς Saki Gallo

1 κιθαρα 80 € και 30 λεπτα της ωρας...

9 κιθαρες 720€ σε 270 λεπτα...

Καλο μεροκαματο μου ακουγεται....

Γι αυτό δεν τους λυπάμαι...ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

μια χαρα μεροκαματο ειναι και καλα κανει ο ανθρωπος και τα παιρνει εφοσον τα αξιζει! εαν δεν θελεις μην του δινεις αλλα μην μπαινεις στο φορουμ να μας λες ιστοριες οτι δεν ειναι σωστος επαγγελματιας επειδη δεν σου κανει την τιμη που θελεις εσυ!

 

 

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theoctapus και Satanas τα 30 λεπτα που εβαλα ειναι ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ δεν ξερω ποση ωρα χρειαζεται για αυτην την δουλεια. αλλος ηταν ο σκοπος μου δειχνοντας την ωρα.

 

Σύμφωνοι, όμως ο χρόνος παίζει ρόλο. Αν θέλει 3 ώρες τότε και λίγα ίσως παίρνει, αν όμως θέλει π.χ. 30 λεπτά αλλάζει το πράγμα.

 

Τελοσπάντων, υποθέσεις κάνουμε και δεν έχει τόσο νόημα. Όμως επιμένω

 

Αυτό που δεν είναι λογικό, στο δικό μου μυαλό, είναι πως μπορεί στην εποχή της κρίσης κάποιος να αρνηθεί δουλειά χωρίς καν να προσπαθήσει να βελτιώσει την προσφερόμενη συμφωνία.

 

και

 

Αν είχε υφάκι ήταν απαράδεκτος ακόμα και αν του ζήτησε να τις φτιάξει για 50 ευρώ όλες. Η σωστή συμπεριφορά απαιτείται πάντα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theooctapus

 

ειναι ελευθερη αγορα! ο καθενας βαζει την τιμη που θελει για αυτο που κανει.

προβλημα του στην τελικη εαν δεν θα εχει δουλεια.

 

Αυτό που δεν είναι λογικό, στο δικό μου μυαλό, είναι πως μπορεί στην εποχή της κρίσης κάποιος να αρνηθεί δουλειά χωρίς καν να προσπαθήσει να βελτιώσει την προσφερόμενη συμφωνία.

 

θα συμφωνισω μαζι σου! αλλα η προσφορα του satana δεν ειναι ηταν "προσπαθεια βελτιωμενης τιμης"

 

και στην τελικη επειδη δεν υπαρχει πολυ δουλεια δεν σημαινει οτι θα μας γ@μαν κιολας. και αυτο παει σε ολες τις δουλειες!

 

όχι και λογικό, μην τρελαθούμε. Αν είχε υφάκι ήταν απαράδεκτος ακόμα και αν του ζήτησε να τις φτιάξει για 50 ευρώ όλες. Η σωστή συμπεριφορά απαιτείται πάντα.

 

οκ εχεις δικιο! Μαζι σου!

αλλα μπες λιγο στην θεση του μαγαζατορα....

ερχετε ενας τυπος σου φερνει μια κιθαρα για fret dress set up και χορδες

ερχετε να την παρει και σου λεει:

θα σου φερω αλλες 9 θα μου κανεις την μιση δουλεια γιατι set up και χορδες βαζω εγω και θα μου κανεις και εκπτωση 40%

 

εγω προσωπικα θα του ελεγα σαλτα και γ......

 

σωστη συμπεριφορα και σεβασμος απαιτειτε και απο τον πελατη οχι μονο απο τον μαγαζατορα. Εας κρινουμε και λιγο τον εαυτο μας πριν κρινουμε τους αλλους.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ελευθερη αγορα! ο καθενας βαζει την τιμη που θελει για αυτο που κανει.

προβλημα του στην τελικη εαν δεν θα εχει δουλεια.

 

Σίγουρα

 

θα συμφωνισω μαζι σου! αλλα η προσφορα του satana δεν ειναι ηταν "προσπαθεια βελτιωμενης τιμης"

 

Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω για διάφορους λόγους.

 

και στην τελικη επειδη δεν υπαρχει πολυ δουλεια δεν σημαινει οτι θα μας γ@μαν κιολας. και αυτο παει σε ολες τις δουλειες!

 

Σίγουρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να προσπαθήσουν  ;)

 

αλλα μπες λιγο στην θεση του μαγαζατορα....

ερχετε ενας τυπος σου φερνει μια κιθαρα για fret dress set up και χορδες

ερχετε να την παρει και σου λεει:

θα σου φερω αλλες 9 θα μου κανεις την μιση δουλεια γιατι set up και χορδες βαζω εγω και θα μου κανεις και εκπτωση 40%

 

εγω προσωπικα θα του ελεγα σαλτα και γ......

 

Και εσύ το "σαλτα και γ......" το λες σωστή συμπεριφορά; Δεν του έβρισε και την μάνα, πρόταση για καλύτερη τιμή έκανε, θα μπορούσε απλά να αρνηθεί και αν ήταν πραγματικά σωστός να εξηγήσει και τους λόγους.

 

σωστη συμπεριφορα και σεβασμος απαιτειτε και απο τον πελατη οχι μονο απο τον μαγαζατορα. Εας κρινουμε και λιγο τον εαυτο μας πριν κρινουμε τους αλλους.

 

Η σωστή συμπεριφορά απαιτείται γιατί ζούμε όλοι μαζί σε μια κοινωνία, αν αρχίσουμε τα "σαλτα και γ......" δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα.

 

Όμως ο επαγγελματίας έχει απέναντί του έναν πελάτη όχι απλά έναν συνάνθρωπο. Τον έχει μεγαλύτερη ανάγκη απ' ότι ο πελάτης έχει αυτόν. Ο επαγγελματισμός εκτός από ευγένεια απαιτεί και τακτ, υπομονή, επιμονή κι άλλα πολλά.

 

Και εκτός αυτού, το να προτείνει ο πελάτης καλύτερη συμφωνία για τον ίδιο δεν είναι έλλειψη σεβασμού. Αν το βλέπεις έτσι τότε εσύ έχεις το πρόβλημα όχι ο πελάτης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα να τις στέλνω στη Θεσ/νίκη σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ(μετά από δοκιμή με μία κιθάρα μου πάλι) με φίλο που ανεβοκατεβαινει και με 40€ έκαστη οι κιθάρες έγιναν πολυ super όπως κι εκείνη που παρέλαβα απο τον εδώ μάστορα..

Οι υπόλοιποι πηγαίντε στα μικρόμετρα και τους επιστήμονες  ;D

 

 off topic: Η Θεσσαλονίκη ήταν και είναι (και πολύ πριν την κρίση) αναλογικά αρκετά εώς πολύ πιο φτηνή από την Αθήνα στα ΠΑΝΤΑ (από κιθάρες μέχρι φαγητό, σπίτι και μανικετόκουμπα), ιδίως στις υπηρεσίες. Αντίστοιχα και τα μεροκάματα βέβαια.... ::)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου