Προς το περιεχόμενο

Tight Neck pockets (προνόμιο των boutique οργάνων?)


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αμφισβητω οτι οι κιθαρες των οποιων οι φωτογραφιες κοσμουν το ποστ αυτο :D :D :D :D :D :D ειναι πολυ καλες κιθαρες η ακομη και εφαμιλες με κιθαρες υπερπολλαπλασιας τιμης αλλα ενα tight neck pocket απο μονο του δεν ειναι το εισητηριο για τον παραδεισο και για το κλειστο club των suhr κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π.......... :D :D :D :D :D

 

Θα ηθελα να δω το fretwork (καλα μωρε αυτο το φτιαχνεις!!!:D :D :D), τη γενικοτερη προσοχη που εχει δοθει στο λαιμο(καλα μωρε αυτο το φτιαχνεις....:D :D :D ), (ειδικα αυτα τα δυο τουλαχιστον για εμενα ειναι οτι πιο σημαντικο μια και εχουν να κανουν αμεσα με την playability μιας κιθαρας...), το finish(καλα μωρε και αυτο το φτιαχνεις :D :D :D) και το πως ειναι "στρωμενο" το χρωμα( ε φτιαχτο και αυτο :D :D :D), τα ηλεκτρικα (εννοειται οτι θα τα αλλαξεις.... :D :D :D ), αν εχουν τη σωστη bridge (σιγα μωρε αλλαξε την και αυτη :D :D ), τα κλειδια να μη χανουν το κουρδισμα(ε τωρα αλλαξες τοσα σε αυτα θα κολλησεις???? :D :D ) κ.ο.κ

 

(ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τωρα που τα εφτιαξα ολα αυτα ειναι μια suhr και η squier μου.....α θυμησου αρχικα ειχε και tight neck pocket......τι χαρα δεν χρειαστηκε καν να το φτιαξω......:D :D :D )

 

Αν πληρουν λοιπον ολα αυτα τα κριτηρια ειμαι ο πρωτος που θα αναφωνησω: ο βασιλιας ειναι ξεβρακωτος!!!!!!! .......... :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι η Squier 51 μου είναι η καλύτερη κιθάρα που υπήρξε ποτέ, αλλά έβαλα αυτές τις photos για να αντικρούσω το επιχείρημα πολλών Boutique-άδων που προσπαθούν να αιτιολογίσουν μερικώς το κόστος των οργάνων τους από το tight neck pocket...

 

Πάντως αν και πολύ low budget όργανο η 51, δε λέω να ξεκολλήσω τα χέρια μου από πάνω της (και την έχω ΕΝΤΕΛΩΣ STOCK - αν εξαιρέσει βέβαια κανείς τη vintage τηλεκάρτα που χρησιμοποίησα για shimming :lol:)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να δω το fretwork (καλα μωρε αυτο το φτιαχνεις!!!:D :D :D)' date=' τη γενικοτερη προσοχη που εχει δοθει στο λαιμο(καλα μωρε αυτο το φτιαχνεις....:D :D :D ), (ειδικα αυτα τα δυο τουλαχιστον για εμενα ειναι οτι πιο σημαντικο μια και εχουν να κανουν αμεσα με την playability μιας κιθαρας...), το finish(καλα μωρε και αυτο το φτιαχνεις :D :D :D) και το πως ειναι "στρωμενο" το χρωμα( ε φτιαχτο και αυτο :D :D :D), τα ηλεκτρικα (εννοειται οτι θα τα αλλαξεις.... :D :D :D ), αν εχουν τη σωστη bridge (σιγα μωρε αλλαξε την και αυτη :D :D ), τα κλειδια να μη χανουν το κουρδισμα(ε τωρα αλλαξες τοσα σε αυτα θα κολλησεις???? :D :D ) κ.ο.κ[/quote']

 

Καταρχάς κοιτάμε όλοι εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Humour

 

:D :D :D :D :D

 

Κατά δεύτερον, χαίρομαι που δεν μπήκες στον πειρασμό να αναφέρεις την ποιότητα των ξύλων, κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μ'αυτά που γράφεις, αυτά είναι που πληρώνεις, αν θέλεις... αν δεν θέλεις, ή σε περιορίζουν οικονομικοί παράγοντες τότε κοιτάς αλλού...

 

Απ'αυτά που ανέφερες, όντως δεν στοιχίζει και τόσο πολύ να φτιάξεις ένα θαυμάσιο fretwork, οι γέφυρες που χρησιμοποιεί ο Suhr είναι για τον πέουλα σε σχέση με κάτι που μπορείς να βρεις στην αγορά (και αρκετά φτηνά, το ίδιο και κλειδιά βέβαια) και το φινίρισμα αν και δε με απασχολεί, ποτέ δε με προβλημάτισε ποιοτικά ακόμα και σε οικονομικά όργανα. Όσο για τα ηλεκτρικά, c'mon, οι ΙΔΙΟΙ μαγνήτες που βάζει ο Suhr έχουν 200 δολλάρια στο ebay...

 

Αν τα θέλεις βέβαια όλα αυτά ΕΤΟΙΜΑ, με ΕΓΥΥΗΣΗ και ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗ ΑΞΙΑ, και ΧΩΡΙΣ ΡΙΣΚΑ, τότε ναι, πληρώνεις :wink:

 

Αλλά το σημαντικότερο είναι αυτό που ανέφερε ο Ηλίας, ότι δεν είναι το κόστος που σε κάνει να μην μπορείς να μια κιθάρα αφήσεις κάτω μια κιθάρα... χαρακτήρα και αξία μπορεί να έχουν και πολύ φτηνά, ετοιματζίδικα όργανα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια αντιρρηση......μαλλον συμφωνω και εγω σε αυτα που αναφερατε και οι δυο...

 

Γενικοτερα και σαν συμπερασμα (το οποιο ειναι και η αποψη μου επι του θεματος) νομιζω οτι και εδω η οποια αληθεια ειναι καπου στη μεση......Οι "φτηνες" κιθαρες δεν ειναι τοσο φτηνες οσο ο κοσμος πιστευει οτι ειναι, ουτε και τοσο καλες οσο διατεινεται οτι ειναι ο ευκαιριακιας που κοροιδεψε τον suhr και γλιτωσε 2000¤....Και vice versa οι suhroanderson κ.λ.π ειναι οντως πανω απο το μεσο ορο και την οποια squierepiphone, οχι τοσο ομως που να δικαιολογουν τα πολλα μηδενικα τους .

 

Εν πασει περιπτωσει, οπως εχει πει και ο Χριστοδουλος: σας παω......... :D :D :D :D κυριως επειδη δεν ειστε (και απο αλλα ποστ που εχω παρακολουθησει) δογματικοι οσο αυτος..... :D :D :) :) :)

 

Y.Γ:πριν παω στο πυρ το εξωτερον δεν εχω suhr..........μερικες απλες στρατ της σειρας εχω......... :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα και σαν συμπερασμα (το οποιο ειναι και η αποψη μου επι του θεματος) νομιζω οτι και εδω η οποια αληθεια ειναι καπου στη μεση......Οι "φτηνες" κιθαρες δεν ειναι τοσο φτηνες οσο ο κοσμος πιστευει οτι ειναι' date=' ουτε και τοσο καλες οσο διατεινεται οτι ειναι ο ευκαιριακιας που κοροιδεψε τον suhr και γλιτωσε 2000¤....Και vice versa οι suhroanderson κ.λ.π ειναι οντως πανω απο το μεσο ορο και την οποια squierepiphone, οχι τοσο ομως που να δικαιολογουν τα πολλα μηδενικα τους .

[/quote']

 

Συμφωνώ σύντροφε... έτσι είναι.

 

Κι'εγώ αν δεν είχα 2 κιθάρες που είναι σε φάση 'μην-ασχολείσαι-καθόλου' δεν θα έμπαινα στο τρυπάκι του DIY.

 

Το μεγάλο πρόβλημα με το DIY είναι ότι ποτέ δεν είσαι ικανοποιημένος, συνεχώς ψάχνεσαι, κάτι στη σπάει, το αλλάζεις, μετά το μετανοιώνεις... you get my point... :wink:

 

Αλλά έχει την πλάκα του το ρημάδι. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα Κορεατικα & Κινεζικα Φεντερ εχουν τελεια νεκ ποκετ (δεν εχω δει ουτε ενα με "χαλαρο" δεσιμο σωματος μπρατσου).

 

Μη τρελλαθουμε κι ολας τα παντα "κοβονται" με τους ΙΔΙΟΥΣ cnc routers & στον Suhr & στη Squier στην Ινδοκινα.

 

Απλα οι ..σχιστοματηδες φιλοι μας :D κανουν τον κοπο να τσεκαρουν ΣΥΧΝΑ τις ρυθμισεις των ρουτερς τους και οταν αυτες ξεφευγουν τις διορθωνουν (γιατι μαλλον αν το αμελησουν εχει..κατεργο στην κουμουνιστικη Κινα :lol: ) ενω οι Μεξικανοι & οι Αμερικανοι δεν το κανουν & τοσο συχνα.

 

Παντως μερικες απο τις καλυτερες Φεντερ που εχω παιξει (και οι περισσοτερες των δεκαετιων 50,60 & 70) ειχαν ΑΘΛΙΑ νεκ ποκετς :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις :lol: το σώμα στις δικές μου φωτό είναι WDMusic και το μπράτσο Rockinger... άρα το ότι ταίριαξαν τέλεια ήταν μάλλον θέμα τύχης! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου