Προς το περιεχόμενο

Απελπισία στην έρευνα αγοράς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το Μ50 ρε παιδιά μπορεί να ναι καλύτερο,αλλά με απωθεί εξωτερικά απιστευτα...

Κοιταμε να μην αγοραζουμε synth κρινοντας απο την εμφανιση του, ουτε απο την τιμη του. Κυρια κοιταμε την synth engine του και αν μας αρεσει στο αυτι, τα υπολοιπα ειναι "λεπτομερειες". 8)

Το Μ50 δεν ειναι ασχημο, ιδιαιτερα αν το πετυχεις σε καποιο απο τα limited edition χρωματα.

Λιγο δυσκολο πλεον να βρεις ενα απ'αυτα, αλλα ποτε δεν ξερεις.

Εμενα ας πουμε δεν μου αρεσει καθολου το design του Μ3, αλλα εννοειται οτι θα το αγοραζα ανετα για τον ηχο του και τις δυνατοτητες του.

 

KORG_M50_5.png

08042011900.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kαι αυτό εδώ φαίνεται πολύ καλο, Στο 5:15 μ'αρέσει πως συνδιάζει τους ήχους και στο 6:30 πως μπαίνει ο δεύτερος ήχος ανάλογα με το velocity!!!

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ακουγεται. Μ'αρεσει που εχει waterfall πληκτρολογιο και drawbars.

H Casio το εβγαλε και στο παρακατω limited edition χρωμα, μονο σε 200 κομματια.

 

image.png

image.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Juno Di και μου φάνηκε καλό αν και "λίγο" σε κάποια σημεία.

(Συγκεκριμένοι ήχοι ήταν απλά υπέροχοι)

 

Είδα επίσης reviews απο MOX6 και Κrome και συμπάθησα το ΜΟΧ6 πιο πολύ.

Και είδα και σχετικά βίντεο με το MX61 αλλά δεν μπόρεσα να κάνω σύκριση με το Juno απ αυτά που είδα.

 

Απλά έχω να πω ότι είδα τις δυνατότητες του ΜΟΧ και αν και ενθουσιάστηκα,πελάγωσα,ρε παιδιά πώς μαθαίνεις όλα αυτά να τα ελέγχεις;

 

Εννοώ πλήν των manual και των ωρών εξάσκησης...μου φάνηκαν ατέλειωτες οι παραμετροποιήσεις παρότι με συνεπήραν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνθεση ήχου είναι επιστήμη από μόνη της.

 

Αν ασχολείσαι με τα pc, έστω και λίγο, θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να πειράξεις το μηχάνημα με τον pc editor. Επίσης, σε αυτήν την περίπτωση θα σου πρότεινα να πάρεις το MOX6 διότι συνεργάζεται πολύ καλύτερα με τα PC, λειτουργεί και σαν καρτα ήχου, θα κάνεις παπάδες, αυτό είναι σίγουρο.

 

Αν όμως δε θέλεις να ασχοληθείς καθόλου με τους υπολογιστές και τη μουσική, και θέλεις να αξιοποιήσεις το synth σου, τότε το korg, είτε το M50 είτε το krome είναι μονόδρομος, διότι το Interface του είναι πολλές σκάλες ανώτερο από το Yamaha. Τo Yamaha είναι καλό για άμεσες ρυθμίσεις στις βασικές παραμέτρους, αλλά για πιο βαθιά το Korg είναι πολύ ανώτερο.

 

Οπως προείπα βέβαια το PC editor λύνει τα χέρια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχω αγχωθεί λίγο γιατί πρέπει να αγοραστεί και κάτι να ακούγεται το synth...

Και δεδομένου ότι δεν είχα ασχοληθεί ποτέ πέραν της μελέτης του οργάνου στη μελέτη τoυ hardware είμαι στο απόλυτο 0.

 

Δηλαδή οκ θα φοράω τα ακουστικά μου,αλλά στις πρόβες που κάνω σπίτι με τη μπάντα πού να συνδέω το synth...σε active monitors ή σε ενισχυτή;

Να πάρω κονσόλα να συνδέουμε όλοι εκεί τα όργανα μας;

Δεν ξέρω πως μαθαίνονται αυτά...(με δοκιμές;;;)

 

Είναι πολλά τα μέτωπα που ανοίγω και δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω...

 

(Φίλε manosx μην ανησυχείς ξέρω τί θα πει επιστήμη λόγω θετικών σπουδών,και είναι ευτυχώς και δυστυχώς μαζι "σκληρό" πράγμα...  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου