Προς το περιεχόμενο

Απελπισία στην έρευνα αγοράς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά έχω μπουχτίσει με την έρευνα αγοράς για καινούρια πλήκτρα που θέλω!

Μία δεν βρίσκω μοντέλα στα κεντρικά,μία μου λένε ότι κατεβάζει το κεφάλι τους οι πωλητές και ενώ πάω διαβασμένος περί τίνος θέλω και καταλήγω νευριασμενος ή τελικά αναθεωρώ τις απόψεις μου...(έχω ξεκοκκαλίσει τα φόρουμ "όλα" πια)

 

Αφού ξεθύμανα, αλήθεια θέλω βοήθεια πλέον...

 

Λοιπόν παλιά έπαιζα πιάνο μετά έκανα αρμόνιο και επειδή τώρα είμαι σε μια μπάντα και παίζουμε θέλω νέο όργανο γιατί το αρμονιάκι μου δε φτάνει ακούγεται σάπιο... :/

 

Παίζουμε ελληνικό ροκ όχι ,άγρια πράγματα συνήθως και θέλω ένα όργανο 1.να μπορώ να συνδυάζω ήχους(pads,piano,strings,brass κτλ) 2.να σπλιτάρω γρήγορα πχ και 3.γενικά να το "πειράζω" με κάποιες παραμέτρους εν ώρα live και στο σπίτι,αλλά και 4.να ναι αξιόπιστο στις πρόβες μου,5.αλλά και στις δημιουργικές μας φάσεις σαν μπάντα.

 

Για να μην πλατειάσω θα ήθελα να πω ότι διαθέτω απο 800 μέχρι 1,100 κάπου και να ακούσω εσείς τι προτείνετε με την εμπειρία σας,έπειτα θα απαντήσω με όσα είδα και άκουσα στις έρευνες μου...ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Yamaha MOX6.

Η ερευνα αγορας σου ελαβε τελος! ;D

Σ'αυτη την τιμη (και οχι μονο) δεν υπαρχει κατι που να το πλησιαζει καν.

Για οποιαδηποτε απορια τα λεμε αυριο, την κανω εξω για ποτο. :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ερευνα αγοράς σου μόλις αρχισε lol

 

http://catalogs.bonstudio.gr/el/%CE%9A%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/tabid/181/Code/KORG_M50-61/Category2Id/1827/PageIndex/2/ProductId/39950/Default.aspx

 

Εχεις καθαρίσει με όποια κατηγορία ήχων θές, οτι σπλιτάρισμα θές, οτι εφέ θες, μεχρι και sequencer πληρες εχεις για να φτιαξεις οτι θελεις, οτι εισαγωγη θελεις να μιμηθείς, να εισαι πολυφωνικός, με πλούσια στουντιακα εφέ, φιλτρα και την επιβλητικότητα των synth ηχων της Korg.

 

Είσαι και μεσα στην τιμη που θες

 

θα παιζεις στην μπαντα που θες και θα τους κανεις να προσκυνανε με αυτα που θα ακουνε

 

http://www.musiciansbuy.com/prod.asp?ic=M50_61

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα φιλος μην βιαζομαστε και το στειλουμε για τσαι το παλικαρι.

καλα του ειπες για το korg M50 το εχω και εγω αλλα αν θελει και εφοσον μπορει με τα λεφτα που δινει γιατι να παρει το korg M50 και οχι το πιο καινουριο korg krome?

αν και εγω με 1100 θα κοιταγα να εβρισκα ενα μεταχειρισμενο korg M3 οκ γνωμες ειναι αυτες.

 

Φιλε solar κοιτα το krome ειναι πολυ καλο σε γενικες γραμες και επισεις κοντα στο 1000ρικο αξιζει να δεις και το yamaha mox6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εστειλα εκει που πρεπει. Αυτος θα αποφασίσει και με αυτο που του ειπα εγω δεν θα παει για τσαι, αμα το μαθει κι ολας να το προγραμματιζει, θα στειλει το yamaha για τσαι. Εισαι υπερβολικος που λες οτι το εστειλα για τσαι, μπορω να σου πω οτι τον στελνεις εσυ για τσαι για να πατσισουμε.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo MOX6 πήγα να το δώ και γύρισα άπρακτος...(υπάλληλοι νακα γκρρρ)

Και για το Μ50 πήγα και μου παν να περιμένω το ΚROME... :/

 

Εχω άλλες 2 ερωτήσεις...η πρώτη πιο ειδική η δεύτερη πιο γενική...

 

Αν θέλω κάτι πιο πιανίστικο σε προσανατολισμό...παίζει τιποτα στα λίγα ευρώ;

Και επίσης η Roland έχει κάτι αξιόλογο να δω;

Είδα το Juno-Stage και μου φάνηκε "λίγο" για τα λεφτά του,αν δεν είναι συγχωρέστε με λόγω απειρίας...

 

Υ.Γ. Και τσάι θα μαζέψουμε και θα πιούμε αλλά ούτε η εποχή του είναι,ούτε η ώρα του ρε παιδιά...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπα για να σε θιξω φιλε cos αλλα επιδει εχει βγει ποιο καινουριο korg.

το m50 το εχω και ξερω τι μηχανημα ειναι,εξαλου θα μπορουσα και εγω να του πω με την μια να παρει το m50 αλλα ας παει να δει και το krome και το mox γιατι οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το roland το stage εχει καλουτσικα πιανα αλλα γενικα σαν synth δεν το εχω δει απο κοντα και δεν ξερω να σου πω για το juno Gi εχω ακουσει καλα λογια αλλα πρεπει να τα δεις απο κοντα και να δεις εσενα τι σαρεσει η τι σου καθετε πρακτικα και στα αυτια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εγω δεν σου ειπα αδελφε μου για τα άλλα, ισα ισα δεν τα εκρινα καν, απλα αντιπροτεινα άσχετα με το τι πιστευω, πιστευω οτι η επιλογη μου θα τον καλυψει γι αυτο που θέλει, εχω εμπειρια με το συγκεκριμενο μοντελο, το εχω δουλεψει και εχω μια μικρη εμπειρια και με τα αλλα απο εκθεσεις που τα εχω δει, ακουσει.

Η επιλογη μου βασιζεται στις δυνατοτητες που εχει το συγκεκριμενο, στην τιμη του, στην πρακτικοτητα του, στις real time pefrormance λειτουργιες του, στο στυλ που θελει να το δουλεψει σε μπαντα, μιας και εχω συνεργαστει με συγκεκριμενα στυλ μπαντας και ξερω τις αναγκες που μπορει να προκυψουν στην προσομοίωση στουντιακου ηχου στα πληκτρα αλλα και στις αναγκες που θα προκυψουν κατα το παιξιμο σε πληθωρα ηχων που θα θελει να εχει διαθεσιμους χωρις να χρειαζεται να κουβαλαει στις προβες του 2 η και 3 πληκτρα μαζι.

Αυτο ηταν το κριτηριο μου εν γενει και ξερω οτι σε αυτο, το συγκεκριμενο θα τον καλυψει ασχετα με το θεμα το krome

 

Το krome τιμολογημενο θα ειναι πιστευω ακριβοτερα τιμολογημενο απο το Μ 50 και με καμμια ουσιαστικα παραπανω δυνατοτητα οποτε στην τιμη θα κανει αυτο που θελει με το παραπανω.

 

Το τσαι οντως με ενοχλήσε γιατι απαξιωθηκε η προταση μου που δεν περιείχε κανενα σχολιο αρνητικο για τυχον αλλες προτασεις

 

Αλλα ειμαι κουρασμενος και μην μου δινεις σημασια που νευριασα, αυριο θα ειμαι μια χαρα που θα ξυπνησω οτι ωρα θελω και θα σε αγαπω φιλε foxxxx

 

To ΜΟΧ6 δεν το απαξιώνω, στην θεση του δεν θα το επαιρνα για να μην παρω το M50, θα επαιρνα το Μ50, αλλα ειναι και θεμα δικου του ακουσματος, αισθητικης, αισθησης στην υφη ποιοτητας, των πληκτρων, των knobs, του βάρους, κλπ σιγουρα πρεπει να τα δει ΚΑΙ ο ιδιος , εμεις απλα τις εμπειριες μας του παραθετουμε και την δικη μας αποψη.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ισως να εδειξα αποτομος αλλα οχι δεν ηθελα να σε φερω σε δυσκολη θεση εξαλου εχω το ιδιο οργανο προς θεου.

ολα καλα δεν υπαρχει απο πλευρας μου καμια παρεξηγησει.

καλη ξεκουραση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου