Προς το περιεχόμενο

Απελπισία στην έρευνα αγοράς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα έχουμε "μάχη" KROME vs MOX6 vs M50;;; πρέπει να τα δω κ' αυτά!

Έχω να δω και τα roland...!

Ως τότε θα λιώσω πάλι σε specs και βίντεο... :/

 

Όποιος ακούσει κάτι καινούριο ή ξέρει, ας βοηθήσει :)

 

(Υ.Γ.Κυριοι foxx και cos_dr ελπιζω και 'γω να ξεκουραστήκατε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@cos_dr, καλο ειναι σε ενα τεχνικο φορουμ να γραφουμε και τιποτα σχετικο και εξω απο τα προσωπικα μας γουστα.

Οταν λεω σε αυτα τα λεφτα MOX6, ξερω τι λεω, και βεβαιως μπορω να το δικαιολογησω.

Οπως βλεπεις στην "υπογραφη" μου, εχω και το Μ50 αλλα δεν το πρoτεινα, αν και ειναι ενα φανταστικο synth.

Στα λεφτα που λεει ο φιλος, και με τα χαρακτηριστικα που εγραψε, του προτεινω το ΜΟΧ, που πλεον το βρισκει στην τιμη των 888 ευρω στο Thomann (893 στον Νακα) και αυτη η μειωμενη τιμη ειναι λογω των 125 χρονων της Yamaha.

 

Τα synths στις σειρες Motif XS/XF/MOX ειναι απο τα πλεον κορυφαια hardware synths.

Στην ουσια ειναι τα ιδια synths με μικρες παραλλαγες, μιλαμε για την ιδια κορυφαια 8-oscillator synth engine που βλεπουμε στα Motif XS/Motif XS Rack/XF/MOX.

 

Ενα ΜΟΧ λοιπον σε αυτη την κατηγορια τιμης προσφερει στο "πακετο":

* 8-oscillator synth engine

* Eνσωματωμενη sound card που προσφερει ταυτοχρονη audio/MIDI εγγραφη οποιασδηποτε εξωτερικης audio πηγης μεσω USB του synth (κιθαρα/πληκτρα/κλπ μεσω της μοναδας εφφε/audio εισοδων του synth)

* Eιδικη Free εκδοση του Cubase προσαρμοσμενη για τα synths Motif XS/XF/MOX

(η Steinberg για οσους δεν ξερουν ανηκει στη Yamaha)

* 2 soft synths

* Εφφε ποιοτητας Pro που πριν λιγο καιρο τα εβρισκες μονο σε πολυ ακριβες digital κονσολες της Yamaha.

* Eλαφρια κατασκευη, ιδανικη για "ταξιδια"

* DAW control

* Vocoder

* Aπιστευτο multi arpeggiator

κλπ κλπ...

 

Μιλαμε για synth-Τερας, αυτα που κανει σε επιπεδο patch δεν τα κανουν αλλα synths ουτε σε επιπεδο combi... ;D

Για τον ηχο του βεβαια δεν μιλαμε. "Γουστα" ειναι αυτα απ'την μια, αλλα απ' την αλλη και για να σου πω και τη γνωμη μου, αν σε καποιον δεν αρεσει ο ηχος των Motif XS/XF/MOX μαλλον πρεπει να εχει προβλημα στα αυτια.... :P

 

Τωρα, σχετικα με τα Korg M50/Krome:

Συμφωνα με τα specs τους

(που μπορεις να τα δεις αναλυτικα σε αλλο ποστ εδω στο ΝΟΙΖ)

iii.png

θα σου πρoτεινα να αγορασεις το Μ50 και οχι το Krome. Απ'οτι φαινεται, η korg θυσιασε παρα πολλες waves απο την sound engine και εριξε το βαρος στα πιανα του Kronos που πιανουν 3.8GB ROM αλλα...so what?

Απαραδεκτη κινηση, αν σκεφτεις οτι το Krome ειναι (και καλα) ο αντικαταστατης του Μ50, εχει την ιδια synth engine με το Μ50/Μ3, αλλα...με λιγοτερες waves.

Αυτο δεν εχει ξαναγινει.

Οποιος θελει μερικα πιανα του Kronos σε χαμηλη τιμη, αγοραζει το Krome.

Αλλα να ξερει οτι σαν synth το Μ50 ειναι καλυτερο, μονο και μονο επειδη εχει μεγαλυτερο αριθμο κυματομορφων, αρα πολυ περισσοτερες δυνατοτητες παραγωγης νεων ηχων.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για τις δυνατοτητες synth των kurzweil pc3le7 vs. Yamaha Mox 6 (δεν βγαίνει σε έκδοση 7 νομίζω)? Δεν αναφέρομαι στο κλαβιε.

Περίμενα να δώ πότε θα αναφερθεί και η εν λόγω εταιρία η οποία πληρεί σε προδιαγραφές τα γούστα του ενδιαφερομένου.

Στην τσέπη του βγαίνει μακρυά.

Και η προηγούμενη γενιά όμως του είναι υπέρ αρκετή (PC3).

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παίζουμε ελληνικό ροκ όχι ,άγρια πράγματα συνήθως και θέλω ένα όργανο 1.να μπορώ να συνδυάζω ήχους(pads,piano,strings,brass κτλ) 2.να σπλιτάρω γρήγορα πχ και 3.γενικά να το "πειράζω" με κάποιες παραμέτρους εν ώρα live και στο σπίτι,αλλά και 4.να ναι αξιόπιστο στις πρόβες μου,5.αλλά και στις δημιουργικές μας φάσεις σαν μπάντα.

Τα περισσότερα σημερινά synths, λίγο πολύ έχουν τους ήχους που ζητάς και κάνουν αυτά που ζητάς.

 

Για το σπίτι δεν το συζητώ, αλλά για το live κατά πόσο γρήγορα μπορείς να σπλιτάρεις και να πειράξεις κάποια πράγματα, εξαρτάται καθαρά από εσένα. Συνήθως τα σπλιταρίσματα τα έχουμε έτοιμα από το σπίτι, χωρίς να είναι ο κανόνας.

Το καλύτερο μηχάνημα να σου δώσω αν δεν το γνωρίζεις καλά... η ορχήστρα έχει φτάσει στο φινάλε κι εσύ ακόμα θα ψάχνεις πως να σπλιτάρεις, λογικό.

Γι'αυτό, εάν όντως θες ένα μηχάνημα που πρόκειται να το πειράζεις στο live, εκτός από τις όποιες απόψεις μας, καλό είναι να το δοκιμάσεις εσύ από κοντά, έτσι ώστε να δεις εάν σε βολεύει και κατά πόσο. Να δοκιμάσεις εσύ, μόνος σου, αυτά που "νομίζεις" πως θες να κάνεις στο live (π.χ. split κλπ).

Για παράδειγμα, σε ένα kurzweil μπορεί να σου φανεί δύσκολο και σε ένα JUNO-Stage να σου φανεί εύκολο ή το αντίστροφο.

 

Αυτά, σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις το όποιο synth, έστω και "μικρό" ως stand alone (μόνο του) χωρίς την βοήθεια κάποιου εξωτερικού controller όπως για παράδειγμα iPad-iPod κλπ.

 

Μην βιαστείς, άκουσε, δοκίμασε, ρώτησε για τιμές και εγγυήσεις αλλά και για την υποστήριξη μετά την αγορά του όποιου οργάνου. Μην αγοράσεις "κουτί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το m50 και το krome  θα σε καλύψουν σε αυτό που ζητάς! Με έναν καλό προγραμματισμό από το σπίτι στο live θα είσαι άνετος κι ωραίος με ποικιλία ήχων οι οποίοι θα ειναι και ποιοτικοί! Τσεκαρε αν και από τη nord  τα electro 2,3 μεταχειρισμένα μπορεί να τα βρεις στα λεφτά που θες ( το 2 σίγουρα το 3 ίσως το βρεις λίγο πιο πάνω ) όργανα με άλλη φιλοσοφία θα σε καλύψουν σε ήχους πιανων, organs και πλάτες αλλά από εκεί και πέρα ίσως χρειαστείς κανένα  synth τύπου microkorg αξίζει να τα ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες να χωθεις τοσο βαθια στον προγραμματισμο, τσεκαρε και το καινουργιο Yamaha MX61 (639 ευρω στο Thomann).

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mx61.htm

 

Ερχεται με 1000 ηχους απο τα Motif XS/MOX και πολλα αλλα.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr, καλο ειναι σε ενα τεχνικο φορουμ να γραφουμε και τιποτα σχετικο και εξω απο τα προσωπικα μας γουστα.

Οταν λεω σε αυτα τα λεφτα MOX6, ξερω τι λεω, και βεβαιως μπορω να το δικαιολογησω.

Οπως βλεπεις στην "υπογραφη" μου, εχω και το Μ50 αλλα δεν το πρoτεινα, αν και ειναι ενα φανταστικο synth.

Στα λεφτα που λεει ο φιλος, και με τα χαρακτηριστικα που εγραψε, του προτεινω το ΜΟΧ, που πλεον το βρισκει στην τιμη των 888 ευρω στο Thomann (893 στον Νακα) και αυτη η μειωμενη τιμη ειναι λογω των 125 χρονων της Yamaha.

 

Τα synths στις σειρες Motif XS/XF/MOX ειναι απο τα πλεον κορυφαια hardware synths.

Στην ουσια ειναι τα ιδια synths με μικρες παραλλαγες, μιλαμε για την ιδια κορυφαια 8-oscillator synth engine που βλεπουμε στα Motif XS/Motif XS Rack/XF/MOX.

 

Ενα ΜΟΧ λοιπον σε αυτη την κατηγορια τιμης προσφερει στο "πακετο":

* 8-oscillator synth engine

* Eνσωματωμενη sound card που προσφερει ταυτοχρονη audio/MIDI εγγραφη οποιασδηποτε εξωτερικης audio πηγης μεσω USB του synth (κιθαρα/πληκτρα/κλπ μεσω της μοναδας εφφε/audio εισοδων του synth)

* Eιδικη Free εκδοση του Cubase προσαρμοσμενη για τα synths Motif XS/XF/MOX

(η Steinberg για οσους δεν ξερουν ανηκει στη Yamaha)

* 2 soft synths

* Εφφε ποιοτητας Pro που πριν λιγο καιρο τα εβρισκες μονο σε πολυ ακριβες digital κονσολες της Yamaha.

* Eλαφρια κατασκευη, ιδανικη για "ταξιδια"

* DAW control

* Vocoder

* Aπιστευτο multi arpeggiator

κλπ κλπ...

 

Μιλαμε για synth-Τερας, αυτα που κανει σε επιπεδο patch δεν τα κανουν αλλα synths ουτε σε επιπεδο combi... ;D

Για τον ηχο του βεβαια δεν μιλαμε. "Γουστα" ειναι αυτα απ'την μια, αλλα απ' την αλλη και για να σου πω και τη γνωμη μου, αν σε καποιον δεν αρεσει ο ηχος των Motif XS/XF/MOX μαλλον πρεπει να εχει προβλημα στα αυτια.... :P

 

Τωρα, σχετικα με τα Korg M50/Krome:

Συμφωνα με τα specs τους

(που μπορεις να τα δεις αναλυτικα σε αλλο ποστ εδω στο ΝΟΙΖ)

iii.png

θα σου πρoτεινα να αγορασεις το Μ50 και οχι το Krome. Απ'οτι φαινεται, η korg θυσιασε παρα πολλες waves απο την sound engine και εριξε το βαρος στα πιανα του Kronos που πιανουν 3.8GB ROM αλλα...so what?

Απαραδεκτη κινηση, αν σκεφτεις οτι το Krome ειναι (και καλα) ο αντικαταστατης του Μ50, εχει την ιδια synth engine με το Μ50/Μ3, αλλα...με λιγοτερες waves.

Αυτο δεν εχει ξαναγινει.

Οποιος θελει μερικα πιανα του Kronos σε χαμηλη τιμη, αγοραζει το Krome.

Αλλα να ξερει οτι σαν synth το Μ50 ειναι καλυτερο, μονο και μονο επειδη εχει μεγαλυτερο αριθμο κυματομορφων, αρα πολυ περισσοτερες δυνατοτητες παραγωγης νεων ηχων.

 

Αμα καθησα και εγραψα τοσα πραγματα φιλε μου καλε και καταλαβες οτι αναφερομαι σε προσωπικα μου γουστα............

Το τι ειναι αυτο το φορουμ το ξερω πολυ καλα,

 , εγω δεν απαξίωσα κανενα αλλο μοντελο, ξαναλεω την προταση μου, παρακαλω καντε τις δικες σας προτάσεις χωρις να αναφερεστε στην δικια μου ή σε εμένα, εξάλλου ο άλλος επιλέγει, εγω δεν θα ανταπαρατεθώ γιατι δεν εχω κανενα λογο, αλλα νομιζω οτι έχω το δικαιωμα να εκφρασω την αποψή μου και έχω το δικαίωμα να μην δεχομαι κριτική πανω στην αποψη μου εφόσων δεν θιγω καμμία αλλη πρόταση.

Επίσης προσυπογράφω τις επισημάνσεις του κ. Χναράκη που είναι ίσως και το πιο ουσιαστικό της κουβεντας.

κοινώς δεν δέχομαι συμβουλές για το τι είναι υποθετικά για εσενα καλό να κάνω ή να πώ, αυτό ειναι στην αρμοδιότητα των moderator η του admin, έκανες την προταση σου, εκανα την δικιά μου και νομίζω οτι έχω δικιο να απαντάω, αν ειναι αδικο , ας αφαιρεθει το ποστ μου ως off topic.

 

 

Τελος ο ανθρωπος ζητησε ενα synth για συγκεκριμενο σκοπό, αμα το ζηταγε για αλλο σκοπο, ισως η προταση μου να ηταν διαφορετική για τα λεφτα και για τις δυνατοτητες, εγω εκρινα οτι γι αυτο που θελει με την αρκετη εμπειρια που εχω το δικαιωμα να ευαγγελίζομαι και εγώ πλέον μετα απο 30 χρόνια (απο 7 χρονών και ειμαι 37) ενασχόλησης με τα πληκτρα, με την μουσική, με τα συγκροτήματα, με τα live, με τα pc και με τα στουντιακα εστω και ημιεπαγγελματικά και έχοντας την έρευνα αγορας, την δοκιμή εξοπλισμου σε πληκτροφορα αλλα και σε γενικα θεματα pc σαν χόμπι.

 

Αρα η εξίσωση τί χρειάζεται γι αυτό που θέλει / ποιο μοντέλο /κοστος κλπ στο δικο μου το κεφαλι εβγαλε αυτο που του ειπα. Η εξισωση των αλλων φιλων εβγαλε τα άλλα.

Σεβαστα ΟΛΑ

ο ενδιαφερομενος, κρίνει, συγκρίνει, δοκιμαζει, διαβαζει, ακουει, αποφασίζει.

 

το ποιος εχει δικιο ειναι υποκειμενικό

 

Αλλα οχι να απαξιωνουμε εμμεσα και αμεσα προτάσεις και κυρίως ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ (ΜΟΥ) γιατι ειναι ασχημο και αντισυναδελφικο.

 

Αλληλεγγυη!!!

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Κurzweil δε νομίζω,ακριβό για μένα και αν πάρω Κurzweil,λέμε τώρα,καποια στιγμη θα ναι βαρυκεντρισμένο,γιατί αν πάρω πλήκτρα ξανά θα ναι βαρυκεντρισμένο 88αρι,αλλά δε με απασχολεί καν ακομα.

 

Κλίνω λοιπον σε δοκιμές ΚROME και MOX6 (το Μ50 ρε παιδιά μπορεί να ναι καλύτερο,αλλά με απωθεί εξωτερικά απιστευτα συγγνώμη),περιμένω και τιμή του KROME...αν και το MOX6 με κερδίζει προς το παρόν.

Επίσης κ.Χναράκη ευχαριστώ για τις συμβουλές,έχετε δίκιο,θα πιάσουν τόπο πιστεύω. :)

 

Waterfall-K στη τιμή του το ΜΧ61 πιστεύεις είναι σαν το ΜΟΧ6,εννοώ η καλύτερη ενναλακτική; γιατί αν κατέβω σε budget έχω πάλι άλλες επιλογές από συνήθεις εταιρίες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλληλεγγυη!!!

...and Peace bro4184719.png

 

@Solar Ex, το ΜΧ61 ερχεται κι αυτο με free εκδοση του Cubase AI συν 2 VST synths. To κυριο ατου του βεβαια ειναι οι 1000 ηχοι απο τα Motif XS/MOX. Πιστευω οτι και αυτο στην κατηγορια τιμης που ειναι "τα σπαει". Παντως αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με synths και αφου διαθετεις και το αναλογο budget οπως μας ειπες, θα σου προτεινα να μην αγορασεις καποιο entry level synth οπως το ΜΧ61 και αλλα synths στην κατηγορια αυτη.

Αν παλι δεν θες να το πολυσκαλιζεις και απλα να εχεις μια μεγαλη γκαμα απο καλους ηχους που να μπορεις να πειραξεις τις βασικες παραμετρους τους, πας για καποιο entry level syntrh.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου