Προς το περιεχόμενο

Απελπισία στην έρευνα αγοράς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τo Yamaha είναι καλό για άμεσες ρυθμίσεις στις βασικές παραμέτρους, αλλά για πιο βαθιά το Korg είναι πολύ ανώτερο.

Εγω παλι θα ελεγα μαλλον το αντιθετο. Το ΜΟΧ αν και εχει μικροτερη οθονη ειναι πιο straightforward στο editing του ηχου απ'οτι το Μ50, που ειναι λιγο "μπερδεμα". Και τα δυο παντως κανουν full editing απο τις οθονες τους, δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα, λιγο διαβασμα στα manuals και εισαι Οκ. Στην τελικη υπαρχουν και τα free editors που δινει η Korg και η Yamaha.

To που θα συνδεσεις τωρα το synth σου δεν ειναι προβλημα, σε καποιο stereo, σε active monitors κλπ, διαλεγεις και παιρνεις. Μια μικρη κονσολιτσα/μικτης με 2 active monitors ειναι η καλυτερη λυση, αν το budget που διαθετεις σου το επιτρεπει πας για τη δευτερη λυση, υπαρχουν πολλες καλες επιλογες για ολες τις τσεπες.

MOX.thumb.png.9df9c5a2983e5e7339f31062f8c93367.png

M50.png.5a14e437c57e8d11c4a25b50a65c9b78.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το κασέ μου αν πάω για MOX θα μικρίνει αρκετά οπότε η λύση θα πρέπει να είναι πολύ οικονομική και value for money όσο γίνεται δηλαδή.

Κάτι που να εξυπηρετεί πρόβες εδώ και εμένα.

 

Επειδή είμαι άσχετος ότι μου προτείνετε ως καλύτερο αυτό θα κάνω μάλλον...

 

(Επερώτηση:στην κονσόλα θα συνδέονται και οι κιθάρες με τους ενισχυτές τους; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες δεν χρειαζεται να περασουν απο την κονσολα αφου εχουν τους ενισχυτες τους και ακουγονται απο κει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι πιο απλό θα ταν ένας ενισχυτής που μπορεί να τον κουβαλάω κιολας με σχετική άνεση και όταν θέλω να συνδέσω laptop με synth για ηχογράφηση πχ να χρησιμοποιώ ακουστικά που ήδη έχω,αλλά αν επιλέξω το σετάκι μονιτορ με κονσολα τί προτείνετε;(οικονομικά πάντα :/ )

 

(Έχω ψάξει ήδη σχετικά στο φόρουμ αλλά είδα πολλά αντιμαχόμενα μέτωπα με λεπτομέρειες που δεν μπορούσα να κρίνω)

 

Επίσης θέλω να σας πω ευχαριστώ για τη βοήθεια που συνεχώς δίνεται,πιστεύω βοηθάτε αρκετους newbies σαν και μενα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μας πεις τι ποσο διαθετεις για monitors/mixer τι να σου πουμε? Ενισχυτη για το synth σου εγω δεν θα σου προτεινα να αγορασεις, καλυτερα ενα μικρο mixer και 2 active monitors, ετσι αν αργοτερα αγορασεις κι αλλο synth να το συνδεσεις κατευθειαν.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπος να μην παρεις καμια "πατατα" γιατι και τα λεφτα σου θα χασεις και δεν θα ακους...

Μια τιμια λυση θα μπορουσε να ειναι ενα ζευγαρι απο τα παρακατω monitors της KRK, που ειναι και κλασσικη εταιρεια στα active monitors.

Στα 300 ευρω το ζευγος και ξεχνας προς το παρον την κονσολα, ετσι κι αλλιως ενα synth θα εχεις για αρκετο καιρο, αν αργοτερα αγορασεις κι αλλο synth αγοραζεις και ενα μικρο μιξερακι.

 

http://www.thomann.de/gr/krk_rp5_g2_rokit.htm

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Waterfall-K,ακούω ήδη δείγματα και τα είδα σε αρκετά φόρουμ ως αξιόλογα στην τιμή τους.

 

Αυτά συνδέονται απευθείας με το synth ή μόνο μέσω υπολογιστή και έπειτα το synth με τον υπολογιστή;

Ή και τα 2;

 

Αν υπάρχουν άλλες επιλογές ή προτάσεις απο άλλους θα ήθελα να ακούσω,αλλιώς θα πρέπει να βρώ τρόπο να βαδίσω στον μονόδρομο των KRK.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου