Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχουμε

1) midi keyboard-electric piano (με midi I/O και USB) χωρίς δικά του ηχεία.

2) Studio monitors (με δύο εισόδους το καθένα, καρφί1/4" και XLR)

3) Εξωτερικό USB καρτα ήχου-interface (συγκεκριμένα τη Behringer BCA2000) που διαθέτει:

midi I/O/Thru,

2 X line in καρφί1/4" , balanced

2 X ΧLR in για mic, balanced

1 X in high impedance καρφί για κιθάρα

2 X main outs (L/R) καρφί1/4" (συν 4 RCA outs)

2 X control room outs (L/R)

2 X headphone outs

direct monitoring

 

Ερωτάται ο μαθητής:

Ποιά είναι η καλύτερη συνδεσμολογία (και τι καλώδια πρέπει να χρησιμοποιήσω) για να ικανοποιούνται οι παρακάτω

συνθήκες?

α) Να έχω τη δυνατότητα ηχογράφησης, εκτός VST οργάνων,και των ήχων του ηλεκτρικού πιάνου

β) Να μπορώ να παίζω το πιάνο με τους ήχους του χωρίς να είναι αναγκαία η εκκίνηση του PC

γ) Με τη χρήση PC, να μπορώ να ακούω/χρησιμοποιώ τα VST όργανα

 

 

Είναι αναγκαίο ένα Mixer-άκι ή μπορεί κανείς να εκμεταλλευτεί τις διπλές εισόδους των monitors συνδέοντας τα Outs του πιάνου στη μία είσοδο των μονιτορς και τα outs της κάρτας ήχου στην άλλη? Τότε το πιάνο συνδέεται με USB κατ'ευθείαν στο PC ή με midi στην κάρτα? Και τότε ικανοποιούνται όλες οι παραπάνω συνθήκες?

 

 

Τον παραπάνω εξοπλισμό (εκτός της κάρτας) δεν τον διαθέτω ακόμα αλλά πρέπει να ξέρω τι επιπλέον (καλώδια, μιξερ κ.λ.π) χρειάζεται να παραγγείλω/προμηθευτώ μαζί με τα κυρίως όργανα.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν...

 

για να ακούς το e-piano σου από τα monitor θα πρέπει να συνδέσεις την audio έξοδό του με κάποιο μικτάκο που καλό είναι να πάρεις ώστε να μπορείς να δρομολογήσεις το σήμα του στην κάρτα ήχου αλλά και απευθείας στα monitors. Η κάρτα ήχου μπορεί να συνδεθεί με καλώδια καρφί 1/4"-XLR ώστε να συνδέσεις με καλώδια καρφί-καρφί ο μίκτης. Έτσι θα μπορείς να παίζεις χωρίς απαραίτητα το PC και θα ηχογραφείς κιόλας. Εκτός κι αν το BCA2000 μπορεί να λειτουργήσει αυτόνομα ως μίκτης αν δεν ανοίξεις τον υπολογιστή οπότε ο μίκτης είναι περιττός.

 

Δεύτερον, θα συνδέσεις το MIDI out του πιάνου στο MIDI in της κάρτας σου με στάνταρ MIDI cables αν θες παραδοσιακά πράγματα. Έτσι θα μπορείς να ελέγξεις μέσω του πιάνου τα VST instruments που έχεις. Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις και το USB αφού ουσιαστικά κάνει την ίδια δουλειά.

 

Νομίζω ότι καλύπτεσαι με αυτά. Πρακτικά έχεις μια πληθώρα επιλογών αλλά αυτά που θέλεις να κάνεις δεν είναι και τόσο περίπλοκα, μάλλον ο μίκτης έλειπε από το σχεδιασμό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...... μάλλον ο μίκτης έλειπε από το σχεδιασμό.

 

Κάπως έτσι το ψυχανεμίστηκα κι εγώ αλλά είπα μήπως τα καταφέρω και χωρίς αυτόν. Αν νομίζει κανείς οτι μπορεί να γίνει και χωρίς μίκτη ασ το πει without fear and passion.

Πάντως σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες Αlchemist.

Ποιά είναι όμως η καλύτερη σύνδεση για το πιάνο? USB ή MIDI ?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και το ρωτάς, γιατί έχω την εντύπωση πως όταν συνδέω controller πληκτροφόρο , με usb πάει καλύτερα απο το midi.

 

Στην ίδια πάντα κάρτα ήχου έχω την αίσθηση ότι πάει καλύτερα, τα πλήκτρα έχουν καλύτερη απόκριση και στο latency και το velocity, από ότι με midi.

 

Στέκει αυτό????

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Η κάρτα ήχου μπορεί να συνδεθεί με καλώδια καρφί 1/4"-XLR ώστε να συνδέσεις με καλώδια καρφί-καρφί ο μίκτης. Έτσι θα μπορείς να παίζεις χωρίς απαραίτητα το PC και θα ηχογραφείς κιόλας. Εκτός κι αν το BCA2000 μπορεί να λειτουργήσει αυτόνομα ως μίκτης αν δεν ανοίξεις τον υπολογιστή οπότε ο μίκτης είναι περιττός.

 

Η κάρτα ήχου θα συνδεθεί με καλώδια καρφί-1/4"-XLR, στα μόνιτορς?

Και ο μίκτης καρφί-καρφί, πάλι στα μόνιτορς?

Αν μπορείς γίνε πιο αναλυτικός, σε παρακαλώ.

 

Κι άλλη απορία:

Στο midi στέλνεται πληροφορία και όχι ήχος, σωστά?

Στο USB, το ίδιο?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα ήχου θα συνδεθεί με καλώδια καρφί-1/4"-XLR' date=' στα μόνιτορς?

Και ο μίκτης καρφί-καρφί, πάλι στα μόνιτορς?

Αν μπορείς γίνε πιο αναλυτικός, σε παρακαλώ.[/quote']

Σωστά, η αλήθεια είναι ότι ήμουν κάπως λακωνικός.

Λοιπόν, θα συνδέσεις το πιάνο στο μίκτη με καλώδια καρφί-καρφί, κανονικά.

Κατόπιν, ο μίκτης θα συνδεθεί στα monitors με καλώδια καρφί-καρφί ΚΑΙ στην κάρτα ήχου με καλώδια καρφί-καρφί ή καρφί-XLR, οποιοδήποτε προτιμάς αφού η κάρτα σου έχει και τα δύο είδη εισόδων.

Τέλος, η κάρτα ήχου θα συνδεθεί με τα monitors με καλώδια καρφί-XLR ώστε τα monitors να είναι μόνιμα συνδεδεμένα τόσο με το PC σου όσο και με το πιάνο σου at the same time.

 

Πες μου αν είναι κάτι που ξέχασα να διευκρινήσω! :roll:

 

Κι άλλη απορία:

Στο midi στέλνεται πληροφορία και όχι ήχος' date=' σωστά?

Στο USB, το ίδιο?[/quote']

 

Αναλόγως. Στα MIDI keyboards που έχουν και USB μεταφέρεται η ίδια πληροφορία. Σε κάποια synths όμως, μπορείς να κάνεις streaming audio και MIDI από το USB, πρακτικά να μη χρειάζεσαι καμία άλλη σύνδεση για να κάνεις δουλειά. Πάρε ως παράδειγμα τα Roland Fantom X series.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Alchemist

Σ'ευχαριστώ και πάλι και νομίζω οτι κατάλαβα όσον αφορά το μίκτη (έτσι όπως τα λες ο μίκτης πρέπει να διαθέτει τουλάχιστον 4 μονοφωνικά outs. To ένα ζευγάρι πάει μονιτορς και το άλλο στην κάρτα ήχου).

Επιπλέον αν θέλω να συνδέσω mic, που θα πάει? Πάνω στην κάρτα ή στο μίκτη? Είναι το ίδιο?

Αν θέλω να συνδέσω κιθάρα ? (η κάρτα, όπως είπα, διαθέτει και είσοδο κιθάρας)

Αυτά νομίζω περί μίκτη.

Α, τα καλώδια θα είναι ομοαξονικά μονοφωνικά (όπως αυτά της κιθάρας προς ενισχυτή) ή κάποια άλλα και τι είδους ?

 

Τώρα, για την περίπτωση που λες:

"Εκτός κι αν το BCA2000 μπορεί να λειτουργήσει αυτόνομα ως μίκτης αν δεν ανοίξεις τον υπολογιστή οπότε ο μίκτης είναι περιττός."

 

Λοιπόν η κάρτα ήχου έχει direct monitoring το οποίο ενεργοποιείται με κουμπάκι ( και στέλνει - λέει το manual - το input σήμα κατευθείαν στο control room out. H λειτουγία αυτή διαθέτει και ποντεσιόμετρο το οποίο μιξάρει το απ'ευθείας σήμα με το επεξεργασμένο.

¶ρα όπως καταλαβαίνω μπορώ να μην χρησιμοποιήσω μίκτη.

Συνδέω δηλαδή το main out της κάρτας στην μία είσοδο των μόνιτορς και το control room out της κάρτας στην άλλη είσοδο των μόνιτορς. Και αφού το σήμα πάει κατευθείαν στο control room out, το συστημα λογικά θα λειτουργεί με σβηστό PC αλλά προφανώς με αναμμένη την κάρτα ήχου.

Βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει αν όλα είναι αναμμένα και αν αρχίζω και παίζω με το ποντεσιόμετρο, οπότε τα μόνιτορς λογικά θα δέχονται δύο signals in ταυτόχρονα.

 

Σε έπρηξα χοντρά, ε? :( :)

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Alchemist

Σ'ευχαριστώ και πάλι και νομίζω οτι κατάλαβα όσον αφορά το μίκτη (έτσι όπως τα λες ο μίκτης πρέπει να διαθέτει τουλάχιστον 4 μονοφωνικά outs. To ένα ζευγάρι πάει μονιτορς και το άλλο στην κάρτα ήχου).

Σωστά τα λες' date=' δεν είναι όμως και απαραίτητα τα 2 διακριτά ζεύγη outs, στην πλειοψηφία τους τα mixers παρέχουν εξόδους για monitoring που σου κάνουν. Δηλαδή, αν έχει ένα stereo main out και ένα stereo monitoring out, είσαι αρχηγός.

 

Επιπλέον αν θέλω να συνδέσω mic, που θα πάει? Πάνω στην κάρτα ή στο μίκτη? Είναι το ίδιο?

Αν θέλω να συνδέσω κιθάρα ? (η κάρτα, όπως είπα, διαθέτει και είσοδο κιθάρας)

Αυτά νομίζω περί μίκτη.

Α, τα καλώδια θα είναι ομοαξονικά μονοφωνικά (όπως αυτά της κιθάρας προς ενισχυτή) ή κάποια άλλα και τι είδους ?

Το αυτονόητο είναι πως ο μίκτης που θα πάρεις θα έχει και υποδοχή για μικρόφωνο οπότε καλό θα είναι χρησιμοποιήσεις το μίκτη για μια σωστή προενίσχυση του σήματος του μικροφώνου. Για την κιθάρα θα μπορούσα να σου πω το ίδιο αλλά δεν είναι και τόσο απαραίτητο όσο στο μικρόφωνο. Τα καλώδια που θες είναι τυπικά, low-impendance (της κιθάρας έχουν υψηλότερη εμπέδηση αν δεν κάνω λάθος) αξιοπρεπή καλώδια. Απλά μην τσιγκουνευτείς και πάρεις τίποτα καλώδια της πλάκας, that's all...

 

Λοιπόν η κάρτα ήχου έχει direct monitoring το οποίο ενεργοποιείται με κουμπάκι ( και στέλνει - λέει το manual - το input σήμα κατευθείαν στο control room out. H λειτουγία αυτή διαθέτει και ποντεσιόμετρο το οποίο μιξάρει το απ'ευθείας σήμα με το επεξεργασμένο.

¶ρα όπως καταλαβαίνω μπορώ να μην χρησιμοποιήσω μίκτη.

Συνδέω δηλαδή το main out της κάρτας στην μία είσοδο των μόνιτορς και το control room out της κάρτας στην άλλη είσοδο των μόνιτορς. Και αφού το σήμα πάει κατευθείαν στο control room out' date=' το συστημα λογικά θα λειτουργεί με σβηστό PC αλλά προφανώς με αναμμένη την κάρτα ήχου.

Βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει αν όλα είναι αναμμένα και αν αρχίζω και παίζω με το ποντεσιόμετρο, οπότε τα μόνιτορς λογικά θα δέχονται δύο signals in ταυτόχρονα.[/quote']

Αν η κάρτα σου έχει τη δυνατότητα να δρομολογεί σήματα αυτόνομα, χωρίς την ύπαρξη υπολογιστή, ο μίκτης δεν χρειάζεται απαραίτητα. Για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως όμως, κάνε μια δοκιμή αυτού που περιέγραψες με καμιά κιθάρα και αν δουλεύει, καλές συνθέσεις! :)

 

Σε έπρηξα χοντρά' date=' ε? :( :)[/quote']

Μη συζητάς! Αφού σκέφτομαι να ανοίξω thread όπου θα προτείνω δημόσια τη διαγραφή σου για λόγους σπασαρ#*δισμού... :twisted:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......σκέφτομαι να ανοίξω thread όπου θα προτείνω δημόσια τη διαγραφή σου για λόγους σπασαρ#*δισμού... :twisted:

 

Οχι μόνο. Και μαστίγωμα και σταύρωση, έτσι για να μάθω ότι η πληροφορία, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, πάντα πληρώνεται :wink:

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μόνο. Και μαστίγωμα και σταύρωση' date=' έτσι για να μάθω ότι η πληροφορία, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, πάντα πληρώνεται :wink:[/quote']

Καλά που δεν είναι on-line ο Antouan γιατί μόλις άκουγε για μαστιγώματα θα άρχιζε το... βασάνισμα! :lol:

 

Αν επιμένεις ότι η πληροφορία πληρώνεται, στείλε μου ένα κουτί λουκούμια που τα φτιάχνετε και καλά στα μέρη σου... :D :D :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου