Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικά vst plugins


challenger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφω μουσική για θέατρο. Αυτή μπορεί να ναι σε κλασικό ύφος, χρησιμοποιώντας τα όργανα της ορχήστρας, αλλά και σε πιο σύγχρονο. (ηλεκτρονική ή ροκ).

Δουλεύω με το cubase

Τα plugins που χρησιμοποιώ όμως είναι απαρχαιωμένα και χρειάζομαι μια ανανέωση άμεσα.

Χρειάζομαι κάτι για να αντικαταστήσο το edirol orchestral (όργανα συμφωνική ορχήστρα), μια καλή drum machine (χρησιμοποιώ το ezdrummer που δεν είναι άσχημο) και μερικά καλά πιάνα. Επίσης ψάχνω plugins με sfx (ήχοι από την καθημερινότητα και αφηρημένοι ήχοι) αλλά και plugins με ανατολίτικους ήχους (τουμπελέκια, ούτι, μπουζούκι κλπ) για ιδιαίτερες περιπτώσεις.

 

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να, δες το philarmonic,

 

 

το καλυτερο πρεπει να ειναι αυτο αλλα ειναι πανακριβο.

 

Αλλα και με το orchestral και μαζι με αλλα εφφε plugins μπορεις να κανεις καλη δουλεια.

 

Μην περιμενεις στον συγκεκριμενο τομεα να κανεις πολλα πραγματα χωρις πειραματισμο με reverbs και τετοια. Ολα ειναι θέμα ενορχηστρωσης και τελικης μιξης.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ορχηστρα, δες ενα αρθρο που εχει γράψει ο Νικολας, απο τους πλεον ειδικους του φορουμ επι του θεματος :)

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=146

 

Για διαφορους ηχους, sfx κτλ, μπορεις να ψαχνεις και στο freesound.org που έχει σχεδον τα παντα.

 

Για ντραμς, μια σχετικά φθηνη λύση ειναι η εταιρεια sonic couture. Εγω χρησιμοποιώ τα δωρεαν brush drums της και θα ελεγα ότι ειναι αξιοπρεπη. Φανταζομαι τα επι πληρωμη θα ειναι μια χαρα.

 

Γενικά θα προτεινα να επενδυσεις στο ΚΟΝΤΑΚΤ, το οποίο υποστηρίζει πολλές βιβλιοθήκες, απο ορχηστρα μεχρι σπασμενη μπαλαλάικα, και ειναι ενα απο τα πιο δυνατα σαμπλερς. Προσωπικά ειμαι ενθουσιασμενος με τις δυνατοτητες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Από ορχηστρικές βιβλιοθήκες σου προτείνω να κοιτάξεις τα ProjectSam Symphobia/Orchestral Essentials(προσωπικη μου επιλογη από άποψη ήχου). Επίσης μια λύση που είναι πολύ δημοφιλής αλλά την ξέρω μόνο από τα demo κομμάτια είναι το Albion της Spitfire.

 

  Όσον αφορά τα drums, δες τα Addictive Drums της XLN audio, έχουν τον καλύτερο ήχο/δυναμικές από ο,τι έχω δοκιμάσει.

 

  Και για τα ανατολίτικα που λές, σίγουρα έχει πάρει το μάτι μου να κυκλοφορεί κάτι στο ευρος που ζητάς(κρουστά+έγχορδα), νομίζω από την EastWest, αλλά άμα το ψάξεις πιστεύω θα βρεις αρκετά πράγματα.

 

  Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η επένδυση στο κόντακτ σίγουρα αξίζει ειδικά αν θες έτοιμους ήχους και πολύ καλα ντράμς τόσο ακουστικά οσο και ηλεκτρονικά οχι δηλαδή οτι υστερεί απο έντιτινγκ αλλα αν θες πολύ εντιτινγκ και χειροποίητο σουντ ντιζάιν το μαχ φιάιβ της μότου είναι λίγο πιο άμεσο και φιλικό στη χρήση.

Το καλό με το κόντακτ είναι οτί είναι φοβερά επεκτάσιμο με έξτρα σουντμπανκς τόσο απ τη ναίτιβ ινστρουμεντς όσο και απο άλλες εταιρίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγκατέστησα το EastWest EWQLSO (symphonic Orchestra - VST) αλλά δεν το βρίσκω στα instruments του cubase... Γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει?

 

οκ λάθος... το είχα εγκαταστήσει σε λάθος φάκελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα plugins που χρησιμοποιώ όμως είναι απαρχαιωμένα και χρειάζομαι μια ανανέωση άμεσα.

Χρειάζομαι κάτι για να αντικαταστήσο το edirol orchestral (όργανα συμφωνική ορχήστρα), μια καλή drum machine (χρησιμοποιώ το ezdrummer που δεν είναι άσχημο) και μερικά καλά πιάνα. Επίσης ψάχνω plugins με sfx (ήχοι από την καθημερινότητα και αφηρημένοι ήχοι) αλλά και plugins με ανατολίτικους ήχους (τουμπελέκια, ούτι, μπουζούκι κλπ) για ιδιαίτερες περιπτώσεις.

Για ανατολιτικους ηχους δεν μπορω να σε βοηθησω, ειναι και λιγο δυσκολο να βρεις τετοια οργανα...Τωρα αν θες τουμπελεκι η αλλα συναφη οργανα που μπορεις να βρεις και σχετικα φθηνα καλυτερα αγορασε πχ ενα αληθινο τουμπελεκι. Το ezdrummer ομως που εχεις ειναι μια χαρα, ειδικα αν παρεις το expansion "metal machine" το οποιο ειναι και σχετικα φθηνο οποτε αξιζει τον κοπο.

 

Επισης δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις με αφηρημενους ηχος αλλα παντως τσεκαρε αυτες τις δυο εταιριες εχουν αρκετα "περιεργα" αλλα και εξαιρετικα libraries:

www.soundiron.com

8dio.com

 

Για ορχηστρες υπαρχουν πολλα..Ξερω οτι ειναι αρκετα καλα το symphobia και το East West/Quantum Leap Symphonic Orchestra

 

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανατολιτικους ηχους δεν μπορω να σε βοηθησω, ειναι και λιγο δυσκολο να βρεις τετοια οργανα...

Προφανώς και βρίσκεις τόνους τέτοια όργανα. Ψάξε στην http://www.soundsonline-europe.com/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου