Προς το περιεχόμενο

Video Rec


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα συμφορουμιτες  :P

 

Τα χριστουγεννα λοιπον επειδη ημουν πολυ καλο παιδακι ο αι βασιλης μου εφερε μια canon  600d για να τραβαω και βιντεο τωρα τις μαλακιες που παιζω με την κλασσικη μου ;D

Θα θελα ομως να ρωτησω αμα γινεται να τραβηξω βιντεο και να συνδεσω τα μικροφωνα με την καμερα. Ναι το ενα μικροφωνο μου ειναι πυκνωτικο και γνωριζω οτι θελει phantom. Αλλα...

 

Ειδα αυτη την φωτογραφια και με παραξενεψε

http://www.bjp-online.com/IMG/445/190445/600dmicpreamplevels-580x358.jpg?1313674978

 

Αμα καταλαβαινω σωστα εχει συνδεσει τα μικροφωνα στην καρτα ηχου και μετα εχει συνδεσει την φωτογραφικη με το output της καρτας (?).

Αρα οταν ηχογραφεις δημιουργουνται 2 αρχεια? Ενα απο την καρτα ηχου και ενα της φωτογραφικης?

 

Εχω μπερδευτει λιγο απο την φωτογραφια αυτη. Διαφωτιστε με παρακαλω! ;D

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον ήσουν πάραααααα πολύ καλό παιδάκι. ;D ;D ;D ;D

 

 

Ένα αρχείο ήχου δημιουργείται.

Όταν χρησιμοποιείς το Mic-in της camera, το build in Mic δεν λειτουργεί.

 

Τέλος, η σύνδεση αυτή :

 

 

 

εχει συνδεσει τα μικροφωνα στην καρτα ηχου και μετα εχει συνδεσει την φωτογραφικη με το output της καρτας (?).

 

στέκει, με ενδεχόμενο να χρειαστεί να ρυθμίσεις μέσα από το menu της camera κάποια πράγματα π.χ. στάθμη gain στο mic in.

 

Βασικά ποιά κάρτα έχεις, μήπως πορεί να συνδεθεί καλλίτερα στην camera.

 

Στη φωτογραφία έχει δύο μικρόφωνα, γιατί αν θυμάμαι καλά αυτή η canon γράφει stereo ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αρχείο ήχου δημιουργείται.

Όταν χρησιμοποιείς το Mic-in της camera, το build in Mic δεν λειτουργεί.

 

Ναι αυτο το καταλαβαινω αλλα το θεμα ειναι οταν θα ηχογραφω (αφου τα μικροφωνα θα ειναι συνδεδεμενα και στην καμερα και στην καρτα ηχου) αν θα δημιουργουνται 2 αρχεια ηχου ενα απο την καμερα και ενα απο την καρτα. Οταν θα ηχογραφω δηλαδη θα δημιουργειται ενα αρχειο στον Η/Υ μεσω της καρτας ηχου και ενα στην καμερα. Αν συμβαινει αυτο το αρχειο του Η/Υ δεν θα ειναι αρκετα καλυτερης ποιοτητας απο της καμερας? Αν δεν συμβαινει αυτο μαλλον εχω μπερδεψει τα μπουτια μου  ;D

 

Βασικά ποιά κάρτα έχεις, μήπως πορεί να συνδεθεί καλλίτερα στην camera.

 

Στη φωτογραφία έχει δύο μικρόφωνα, γιατί αν θυμάμαι καλά αυτή η canon γράφει stereo ήχο.

 

Εχω την Fast Track C400 http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_c400.htm

 

Oσο για το αμα γραφει στερεο λογικα ναι.

 

Επισης εστω οτι δεν χρησιμοποιω για την ηχογραφηση το πυκνωτικο που εχω αλλα το δυναμικο (sm57 look-alike) θα χρειαστω και DI για να το συνδεσω με την καμερα ή απλα ενα τετοιο http://www.gophoto.it/view.php?i=http://www.dv247.com/assets/products/25438_p.jpg#.UPFjnW86Ljs

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι όπως το θέτεις :

 

Ναι, δυο αρχεία ήχου θα γραφούν, ένα στο pc (αν πατήσεις στο DAW σου το rec- αν δεν το πατήσεις δεν θα γραφεί τίποτα) και ένα στην camera.

 

Τώρα να είναι καλλίτερο η χειρότερο το αποτέλεσαμ εγγραφής του ήχου στο pc από ότι στην camera, δεν βλέπω το λόγο, μιας και το conversion A/D από την ίδια κάρτα γίνεται, και σε σκληρούς γράφεται ψηφιακά. Μπορεί βέβαια, η είσοδος της cemera να μην είναι τόσο καλή.....μπορεί να μπλεχτούν οι προενισχύσεις της κάρτας με της κάμερας...να ..να

 

Αντικειμενικά πάντως η υπόθεση ότι το hard disc του pc αποτυπώνει καλλίτερα την ψηφιακή πληροφορία, από το flash memory της κάρτας, δεν νομίζω να στέκει.

 

Αυτά, εφόσον γράφεις real time και ξερά, και δεν χρησιμοποιείς ταυτόχρονα κάποιο effect (π.χ plug in ή eq ) μέσω υπολογιστή .

 

Πάντως το λογικό είναι να χρησιμοποιήσεις ή το ένα ή το άλλο, και όχι και τα δύο.

 

Ή  γράφεις ήχο μονό στο pc, και συγχρονίζεις μετά ήχο και εικόνα, δεν συνδέεις δηλαδή καθόλου  mic στην κάμερα…και δεν σε ενδιαφέρει το πώς γράφει το build in mic της .

 

Ή τα παίρνεις έτοιμα από κάμερα (ήχο και εικόνα) , και το επεξεργάζεσαι (τον ήχο χωριστά μετά, σε κάποιο software.)

 

Όχι, για να συνδέσεις δυναμικό mic στην camera δεν θες DI.

 

Ολά τα ανωτέρω τα έγγραψα για να σου λύσουν κάποιες απορρίες.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ:

 

To λογικότερο όμως στο ξαναλέω…..για εγραφή στο σπίτι (ειδικά πολυκάναλη), για καλλίτερη επεξεργασία και αποτέλεσμα:

 

Ήχο κατευθείαν στο pc και μόνο σε αυτό, από την κάμερα μόνο εικόνα , δεν συνδέεις μικρόφωνα στην κάμερα (το αρχείο του ήχου που θα σου γράψει το build in mic της camera ή το σβήνεις ή εν πάσει περιπτώσει απενεργοποιείς το mic της).

 

Και τέλος συγχρονισμός ήχου και εικόνας με κάποιο ειδικό software στο pc.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK σπερνεις! Ευχαριστω πολυ, καθαρισε αρκετα το πεδιο τωρα. Ειδικο software εννοεις ας πουμε το cyberlink powereditor ή το sony vegas ή υπαρχει κατι ακομα πιο ειδικο για συγχρονισμο ηχου εικονας?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι εχω καποιες αποριες που θα ηθελα να λυθουν ASAP!

 

Την κυριακη θα παω σε μια συναυλια (κλασσικη μουσικη) και θελω να παρω την καμερα να τραβηξω βιντεο. Εχω δοκιμασει και οντως μπορω στην καμερα να συνδεσω το 57αρι κανονικα χωρις κανενα προβλημα! Ομως για την συναυλια θα χρειαστω το πυκνωτικο μιας και θα ηχογραφει πολλα οργανα (5). Το θεμα ειναι αν γινεται αυτο!

 

Το πυκνωτικο κατευθειαν στην καμερα δεν πιανει καθολου ηχου (λογικο).

Αρα αν παρω ενα phantom power και παει μικροφωνο ->phantom box->καμερα θα εχω ηχο ή οχι? Και μαλιστα μηπως ειναι επικινδυνο για την καμερα αυτο? Δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα για αυτο ρωταω.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

bump! Χρειαζομαι μια απαντηση για αν γινεται να συνδεσω πυκνωτικο στην καμερα και αν ναι πως!!! (Για ηχογραφηση συναυλιας)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου