Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με pc


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@messalion:Πριν...εκ-παραθυρώσω (pun intended  ;D) το τελευταίο PC που είχα,μου έκανε -μεταξύ πολλών άλλων- το ίδιο ακριβώς με το δικό σου.Ήταν το τροφοδοτικό...

 

(Μετά από λίγο καιρό μου έκανε -σχεδόν- πάλι τα ίδια και εκείνη τη φορά ήταν η μαμημένη η ψύκτρα...Μετά...ξαναμανά  ;D τα ίδια συνοδευόμενα εκείνη τη φορά και από "απολαυστικά" 8bit-α (?) "μπιπ" έτσι για αλλαγή...)

 

 

***Τους χρήστες PC (όπως και τους χρήστες LSD,GHB,PVC καθώς και άλλων επικίνδυνων ναρκωτικών) πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με κατανόηση,στοργή και υπομονή...Είναι (βαριά) άρρωστοι που χρειάζονται επειγόντως τη βοήθειά μας και τελικά την ένταξή τους σε ένα πρόγραμμα απεξάρτησης (κατά προτίμηση με χορήγηση macαδόνης) σε κάποιο κέντρο ή κλινική απεξάρτησης,ώστε σταδιακά να επανενταχθούν και πάλι στην κοινωνία υγιείς και "καθαροί",αφήνοντας μιά για πάντα τον εφιάλτη των PC στο μακρινό παρελθόν...***

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απολαυστικες απαντησεις απο ολους.ευχαριστω πολυ παιδια.

Λεπον επειδη απανταω απο αιποντ δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα αλλα.......

    Το τροφοδοτικο το αλλαξα και κανει παλι το ιδιο και με το καινοργιο τροφοδοτικο.

Η cpu δεν κουνιεται αν και παρ ολα αυτα την εβγαλα και ελεγξα για επαρκη παστα μηπως οντως σηκωνε θερμοκρασια.cpu&fan πατανε μια χαρα

Το κουτι ειναι ενα haf 932 coolermaster με πολυ καλη επαγωγη αρα το φαινομενο του στατικου το βγαζω απο την εξισωση.ups δεν εχω η αληθεια ειναι αλλα δεν το χρειαστηκα και ποτε μου γιατι εχουμε καλο δυκτιο κατα τα φαινομενα εδω στην περιοχη.

Ανεστη εχθες αλλαξα μια καρτα γραφικων για λογους οικονομιας ρευματος μιας και αυτη που ειχα επανω ετρωγε τα αντερα της.οσοι την εχουν δουλεψει σε φουλ φραφικα ξερουν οτι ειναι ο καλυτερος φιλος της ΔΕΗ.

Το τελευταιο που δοκιμασα ειναι να αλλαξω μνημες αλλα και παλι τα ιδια.εχω πελαγωσει να πω την αληθεια γιατι 1ον ηταν ξαφνικο και 2ον εχω δωσει εναν σκασμο λεφτα και δεν θελω να πανε χαμενα απλως αγοραζοντας καινουργιο pc

Mac ναι αλλα μονο για προγραμματα μουσικης.για την χρηση που κανει η κοπελα μου και εγω δεν μας βολευει

 

Help καλοι μου ανθρωποι

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαυστικες απαντησεις απο ολους.ευχαριστω πολυ παιδια.

Λεπον επειδη απανταω απο αιποντ δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα αλλα.......

    Το τροφοδοτικο το αλλαξα και κανει παλι το ιδιο και με το καινοργιο τροφοδοτικο.

Η cpu δεν κουνιεται αν και παρ ολα αυτα την εβγαλα και ελεγξα για επαρκη παστα μηπως οντως σηκωνε θερμοκρασια.cpu&fan πατανε μια χαρα

Το κουτι ειναι ενα haf 932 coolermaster με πολυ καλη επαγωγη αρα το φαινομενο του στατικου το βγαζω απο την εξισωση.ups δεν εχω η αληθεια ειναι αλλα δεν το χρειαστηκα και ποτε μου γιατι εχουμε καλο δυκτιο κατα τα φαινομενα εδω στην περιοχη.

Ανεστη εχθες αλλαξα μια καρτα γραφικων για λογους οικονομιας ρευματος μιας και αυτη που ειχα επανω ετρωγε τα αντερα της.οσοι την εχουν δουλεψει σε φουλ φραφικα ξερουν οτι ειναι ο καλυτερος φιλος της ΔΕΗ.

Το τελευταιο που δοκιμασα ειναι να αλλαξω μνημες αλλα και παλι τα ιδια.εχω πελαγωσει να πω την αληθεια γιατι 1ον ηταν ξαφνικο και 2ον εχω δωσει εναν σκασμο λεφτα και δεν θελω να πανε χαμενα απλως αγοραζοντας καινουργιο pc

Mac ναι αλλα μονο για προγραμματα μουσικης.για την χρηση που κανει η κοπελα μου και εγω δεν μας βολευει

 

Help καλοι μου ανθρωποι

 

Χρήστο, λυπάμαι που δεν ήταν η απλή περίπτωση. Από εδώ και πέρα μπορεί να φταίει η RAM (επίσης καλή περίπτωση) ή η motherboard (κακή περίπτωση). Δε δίνω πολλές πιθανότητες στη δυσλειτουργία σκληρού δίσκου καθώς η συμπεριφορά του συστήματος θα ήταν άλλη, αλλά τίποτα δεν αποκλείεται.

 

Αν έχεις spare RAM, δοκίμασε να αντικαταστήσεις τα τσιπάκια, ένα τη φορά. Αν δεν έχεις, τρέξε ένα ολόκληρο βράδυ το memtest (http://www.memtest.org/) από bootable cd ή usb.

 

Από εκεί και πέρα, αν διαθέτεις το hardware και το κουράγιο να χτίσεις ένα σύστημα με άλλο motherboard, κάνε το. Προσωπικά, όποτε έχω φτάσει σε αυτό το στάδιο, το πηγαίνω σε σέρβις καταστήματος και κάνω και αποτοξίνωση από το PC για μερικές μέρες.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να το ανοίξεις σε safe mode?

 

Επίσης αν μπορείς βάλε έναν άδειο σκληρό (όχι ότι φταίει ο δίσκος), πέρασε windows και μόνο, και δες τι γίνεται (μπορεί να φορτώνει κάτι λάθος κατά την έναρξη).

 

Αν δεν πάνε καλά τα παραπάνω, φοβάμαι για southbridge ή northbridge της μητρικής.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και άλλη VGA, αν μπορείς φυσικά! Στο τελευταίο μεγάλο πρόβλημα που είχα με το pc έφταιγε αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω διαβάσει και όλα..αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να βγάλεις την μπαταρία που κρατάει τις ρυθμίσεις του biios από μέσα..ψάξτην είναι πάνω στην μητρική σαν αυτές των ρολογιών χεριού..κράτα την έξω κανά μισάωρο και ξαναβάλτην..εμενα με έχει σώσει κάποιες φορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως καποια καρτα (π.χ. sound card) δεν παταει καλα;

Δεν μπαινεις και μια στο bios να δεις τις ρυθμισεις; Μπορει η μπαταρια να ειναι παλια και να χανει τις ρυθμισεις που πιθανον να ειχες (εσυ ή καποιος αλλος) αλλαξει και κατι να μην του αρεσει.

Αν εχεις 2 modules για RAM (ή παραπανω), δεν τις βγαζεις μια μια να δεις μηπως φταιει καποια απο αυτες;

My 2 cents....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μιλαμε τωρα ειδα τι εχω απαντησει επανω.......η μεθη βλεπετε.σορρυ

 

Παιδια να επαναλαβω οτι δεν κανει καν ποστ και οτι δεν εχω σημα στην οθονη ? ή ? ;)

Η μπαταρια ειναι απο τις πρωτες "λυσεις" που δοκιμασα να εφαρμοσω αλλα τιποτα....επισης επαιξα με τις μνημες αλλα και παλι τιποτα.

 

Εχω παραγγηλει καινουργιο motherboard για να τσεκαρω και αυτη την περιπτωση.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου