Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με pc


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άτυχος..εγώ 2-3 φορές σε παρόμοια προβλήματα από pc που έκλειναν χωρίς λόγω και έπιανε το κόλπο με την μπαταρία..πάντως πρέπει να την αφήσεις κάποια ώρα έξω γιατί φαντάζομαι έτσι ξεφορτίζεται(?)..αλλιώς όπως λες μάλλον πας για μητρική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άτυχος..εγώ 2-3 φορές σε παρόμοια προβλήματα από pc που έκλειναν χωρίς λόγω και έπιανε το κόλπο με την μπαταρία..πάντως πρέπει να την αφήσεις κάποια ώρα έξω γιατί φαντάζομαι έτσι ξεφορτίζεται(?)..αλλιώς όπως λες μάλλον πας για μητρική..

δεν χρειαζεται να την αφησεις για μιση ωρα εξω την μπαταρια γιατι μπορεις απλα να βγαλεις την μπαταρια και να ενεργοποιησεις τον υπολογιστη σου,ετσι κανει reset το bios και μετα την ξαναβαζεις

 

my tip of the day στην κολαση που ζω ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες

Προσπαθησα να ανοιξω τον υπολογιστη μου σημερα το πρωι και ως δια μαγειας ανοιγε αλλα μετα απο 5 δευτερολεπτα εκλεινε απο μονος του.δεν εδινε σημα στην οθονη κατα την διαρκεια αλλα ουτε εκανε post.τι να φταιει?

 

Pc setup

Asus p5e3 ws pro

Intel 8400 core 2 duo

Corsair hx 1000 w

4 gb kingston 1066

Evga gtx 295

Wd 300 velociraptor

2 x seagate 2 tb

 

Ακριβώς,μα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (τα ίδια συμπτώματα) το έλυσα αλλάζοντας μνήμες.

''Παίξε'' λίγο με τις μνήμες αλλάζοντας σλοτ κ.λ.π... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE και νεο θεμα μαζι (αν μου επιτραπει)

 

Το προβλημα με το pc εντελει ηταν το mobo.

  Βρηκα απο γνωστο μου ενα με σχεδον τα ιδια χαρακτηριστηκα και το μηχανημα επανηλθε στην ζωη ωσαν να μην συνεβη ποτε του τιποτα.

  Τοποθετησα επανω ολα τα components του δικου μου με την μονη αλλαγη να ειναι η μητρικη.Το στρεσσαρα το εκανα το ερανα...κανενα προβλημα.Επανεγκατεστησα την δικια μου μητρικη και το προβλημα επανηλθε.

  Οποτε δεν εχω λογο να μην δω οτι ειναι η μητρικη σωστα ?

 

Εδω ερχομαστε σε ενα αλλο ζητημα και επειδη δεν θελω/χρειαζεται (πιστευω) να ανοιξω καινουργιο θεμα θα το θεσω ως εξης

  Κανοντας μια βολτα σε διαφορα ιντερνετικα μαγαζια και φορουμ και ψαχνοντας για καινουργιο mobo αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι δεν συμφαιρει να ξαναγορασω ιδιο με το δικο μου (asus p5e3 ws pro) γιατι πολυ απλα ειναι παλιο.Οποτε αποφασισα να προβω σε καινουργιο αλλα κρατωντας καποια πραγματα απο τον παλιο.

 

  Εχουμε και λεμε.απο τον "παλιο" θα κρατησω τα παρακατω

Κουτι,τροφοδοτηκο,DVDRW,HDD,καρτες γραφικων

Και παμε για καινουργιο mobo,CPU,RAM

 

  Εδω αγαπητοι μου φιλοι εχω χασει λιγο την μπαλα σε σχεση με την τεχνολογια (οχι πολυ αλλα αρκετα για να μην μπορω να καταλαβω τι ειναι υποδεεστερο και τι οχι σε λεπτομεριες)

  Αρχιζουμε.Το κυριο προβλημα μου το εντοπησα στους επεξεργαστες και εκει θελω την βοηθεια σας

 

intel

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/cpu-epeksergastes/Intel-Core-i7-3770K-s-1155-3-5-GHz-8-MB-BX80637I73770K.htm Τιμη 330

 

AMD

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/cpu-epeksergastes/AMD-FX-8350-AM3-plus-4-0-GHz-16-Mb-FD8350FRHKBOX.htm Τιμη 205

 

Ποιος απο τους 2 ειναι καλυτερος ? Γιατι ? κανει για την δουλεια που τον θελω ?

 

Εργασιες.Video rendering,Gaming,DAW <----Το πιο σημαντικο

 

Υ.Γ.1.Παλιοτερα ειχα και παλι συστημα με amd με 4 πυρηνες και σε εφαρμογες μουσικης δεν απεδηδε ΚΑΘΟΛΟΥκαλα.Σε σημειο που επρεπε να κανω export τα καναλια που ειχα φορτωσει το amplitube σε wav και να τα ξαναφορτωσω γιατι ο επεξεργαστης χτυπουσε κοκκινο με 6 καναλια track και τα 3 ΜΟΝΟ με amplitube.Αργοτερα με υποδεεστερο intel (core 2 duo) δεν ειχα κανενα προβλημα.Επειδη λοιπον δεν θελω να την "ξαναπατησω" παρακαλω να μου πειτε τι ειναι καλυτερο

Υ.Γ.2.Προτεινετε αμα θελετε εναλλακτικες λυσεις και εσεις,budjet απο 0-600 ευρω

THNX

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel θα πας χωρίς καμία συζήτηση.  ;D

 

Να σε ρωτήσω κάτι αν θέλεις; Όταν άνοιξες το κουτί για να αλλάξεις κάρτα, γείωσες τον εαυτό σου και τα εργαλεία σου; Ξέρεις, ακουμπώντας το κουτί του υπολογιστή. Θα με ενδιέφερε πολύ η απάντησή σου, αν φυσικά δεν έχεις βρει κάποια άλλη αιτία για το fail  ;D, π.χ. σκασμένος πυκνωτής ή φθορά στα slots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel θα πας χωρίς καμία συζήτηση.  ;D

Οκ.πες οτι παω σε intel.Γιατι ?

Να σε ρωτήσω κάτι αν θέλεις; Όταν άνοιξες το κουτί για να αλλάξεις κάρτα, γείωσες τον εαυτό σου και τα εργαλεία σου; Ξέρεις, ακουμπώντας το κουτί του υπολογιστή. Θα με ενδιέφερε πολύ η απάντησή σου, αν φυσικά δεν έχεις βρει κάποια άλλη αιτία για το fail  ;D, π.χ. σκασμένος πυκνωτής ή φθορά στα slots.

Τι εννοεις αν τα γειωσα ? Το μονο που κανω ειναι να φοραω γαντια πλαστικα οταν αγκιζω κατι στο εσωτερικο του υπολογιστη μου (και γενικοτερα σε οτι εχει να κανει με ρευμα) γιατι εχω προβλημα με τον ηλεκτρισμο (πεταω σπιθες απο τα ακροδαχτυλα)

 

Edit.Δεν εκατσα να το ψαξω παραπανω μιας και οταν διαπιστωσα οτι φταιει το mobo καταλαβαινεις πως ημουν  :-X :-X :-X  ;).Με μια προχειρη ματια παντως ολα φαινονταν καλα απο οπτικης πλευρας.Ουτε σκασμενος πυκνωτης ουτε φθαρμενα slots ουτε missrewing ουτε σκονη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ένα μάστορα...και μην μας τα πρήζεις! ;D ;D

Οχι ρε φιλος.Γιατι να παω σε μαστορα ? Για να μου παρει τσαμπα λεφτα ? Δεν ειμαι τοσο ασχετος που να μην μπορω να συνθεσω ενα δικο μου pc  ;)

Απλως ζηταω να μου πει οποιος ξερει τι ειναι καλυτερο για μενα και για την δουλεια που το θελω το pc  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου