Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση κιθαρας σε pc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια γεια σε ολους. Εχω το εξης ερωτημα:

Θελω να ηχογραφησω κιθαρα στον υπολογιστη. Ο εξοπλισμος μου ειναι ενισχυτης-μικροφωνο-καρτα ηχου-pc. Ο ηχος που παιρνω απ'τον ενισχυτη μου αρεσει πολυ ενω ο ηχογραφημενος ηχος ειναι χαλια. Λες και ειναι αλλος ηχος. προφανως φταιει το μικροφωνο και η καρτα ηχου (τα ηχεια μου ειναι καλα). θελω να μαθω, περιπου σε τι ποσοστο επηρεαζουν την ηχογραφηση αυτα τα 2. το μικροφωνο που εχω ειναι ενα samsun και η καρτα ηχου roland UA25. τι απ'τα δυο πρεπει επειγοντως να αλλαξω? Ο στοχος μου ειναι ο ηχογραφημενος ηχος να προσεγγισει καλυτερα τον ηχο του ενισχυτη.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι απ'τα δυο πρεπει επειγοντως να αλλαξω?

 

μαλλον την ΤΕΧΝΙΚΗ ηχογραφησης που χρησιμοποιεις θα πρεπει να αλλαξεις μια και η καρτα σου & οι προενισχυτες της ειναι αξιοπρεπεις (Οποιοδηποτε αξιοπρεπες δυναμικο μικροφωνο θα κανει δουλεια αλλα μικροφωνο.... Samsun δεν μπορεσα να βρω,μηπως εχεις καποια αλλη μαρκα (Samson μηπως?Αν ναι ΠΟΙΟ ακριβως εχεις?) Αν οντως ειναι....samsun ΝΑΙ πρεπει να το αλλαξεις... ;D)  .

 

ξεκινα μαθαινοντας τα βασικα

 

http://www.soundonsound.com/sos/aug07/articles/guitaramprecording.htm

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διάβασε και το πολύ απλούστερο και περιεκτικό σχετικό αρθράκι: Ηχογραφώντας ηλεκτρική κιθάρα

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk εχεις δικιο, samson ειναι και μαλιστα το q7. Ελπιζω να φταιει αυτο και τωρα που αποφασισα να παρω το shure sm 57 να καλυτερευσουν τα πραγματα.

Yemeth thanks for the guidance, πολυ χρησιμες πληροφοριες και πολυ καλο αρθρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου