Προς το περιεχόμενο

αριθμός springs σε stratocaster


nikos11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα! έχω μια στρατοκάστερ και εργοστασιακά είχε 3 tremolo bar springs (δεν ξέρω πως τα λένε στα ελληνικά  :P ) αλλά έχω δει κάποιες με 5 από πίσω!! ίσως να είναι χαζή η ερώτηση αλλά τι διαφορά δίνουν τα 5 ? καλύτερο sustain ? καλύτερο κούρδισμα? τι ???  ??? ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκτός απο το ότι σκληραίνει το τρέμολο δίνει καλύτερο sustain.Επίσεις οι 5 σούστες βοηθάνε όταν θέλεις να περάσεις σε χορδές 011 -012.Με  τέτοιο πάχος χορδών όταν έχεις 3 σούστες το τρέμολο θα έρθει πρός τα μπροστά με τις ανάλογες συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

3 tremolo bar springs (δεν ξέρω πως τα λένε στα ελληνικά  :P ) ...

 

Ελατήρια Μ. Τρεμώλου

Αισθητικός

 

 

Όσο περισσότερα βάζεις (πρέπει βεβαίως να ρυθμίζεις τις 2 βίδες που τα συγκρατούν στο σώμα) τόσο πιο μεγάλη δύναμη χρειάζεται να βάλεις στο "λεβιέ" για να κουνήσεις το τρέμολο. 3 ελατήρια είναι η συνηθισμένη επιλογή. Με 5 έχει πολύ σκληρή αίσθηση αλλά έχει πιο σταθερό κούρδισμα στα bends. (Όταν τραβάς μια χορδή οι άλλες "πέφτουν" λιγότερο). Συνολικά, δεν έχει διαφορά στην σταθερότητα του κουρδίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τίποτα δεν συγκρίνεται από τα 3 ελατήρια αν η κιθάρα είναι καλοσεταρισμένη !!!!

Αν θες την απόλυτη "σκληράδα" πάρε hardtail !!!

Aν και το συγκεκριμένο τρέμολο είναι από τους λόγους που κάποιος επιλέγει stratocaster !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω κατι: θελω να εχω γενικα το τρεμολο της στρατοκαστερ μου floating (να ανεβαινει και να κατεβαινει ο τονος) αλλα και να μπορω να παιξω μια ανοιχτη χορδη, ταυτοχρονα με bend σε αλλη χορδη, χωρις να ξεκουρδιζεται ΚΑΘΟΛΟΥ (ή εστω ανεπαισθητα) η ανοιχτη χορδη.

Μπορω να το εχω αυτο; Με 5 ελατηρια θα σφιξει αρκετα; Ή με floating αναγκαστικα ξεκουρδιζονται οι ανοιχτες;

Ποσα μποσικα πρεπει αν ειναι να αφησω στο τρεμολο; (Δηλαδη, εχει καμμια σημασια αν το τρεμολο εχει περιθωριο 1 ημιτονιο προς τα πανω στην ψιλη μι χορδη, ή καποιο κλασμα του ημιτονιου, ετσι για το εφφε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω κατι: θελω να εχω γενικα το τρεμολο της στρατοκαστερ μου floating (να ανεβαινει και να κατεβαινει ο τονος) αλλα και να μπορω να παιξω μια ανοιχτη χορδη, ταυτοχρονα με bend σε αλλη χορδη, χωρις να ξεκουρδιζεται ΚΑΘΟΛΟΥ (ή εστω ανεπαισθητα) η ανοιχτη χορδη.

 

Καθόλου σίγουρα όχι . Το ανεπαίσθητο είναι σχετικό ....

 

Με 5 ελατηρια θα σφιξει αρκετα; Ή με floating αναγκαστικα ξεκουρδιζονται οι ανοιχτες;

Τι 5 βάλεις τι 3 , τι 4 ..... δεν έχει και πολύ σημασία .... υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο .. όπως τι χορδές φοράς , πόσο έχεις σφίξει τις βίδες που κρατάνε τα ελατήρια κλπ κλπ .

 

 

Ποσα μποσικα πρεπει αν ειναι να αφησω στο τρεμολο; (Δηλαδη, εχει καμμια σημασια αν το τρεμολο εχει περιθωριο 1 ημιτονιο προς τα πανω στην ψιλη μι χορδη, ή καποιο κλασμα του ημιτονιου, ετσι για το εφφε;)

Ούτε εδώ υπάρχει κανόνας ..... ότι σ'αρέσει και σε βολεύει

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να ρωτησω και γω κατι: θελω να εχω γενικα το τρεμολο της στρατοκαστερ μου floating (να ανεβαινει και να κατεβαινει ο τονος) αλλα και να μπορω να παιξω μια ανοιχτη χορδη, ταυτοχρονα με bend σε αλλη χορδη, χωρις να ξεκουρδιζεται ΚΑΘΟΛΟΥ (ή εστω ανεπαισθητα) η ανοιχτη χορδη.

Μπορω να το εχω αυτο; Με 5 ελατηρια θα σφιξει αρκετα; Ή με floating αναγκαστικα ξεκουρδιζονται οι ανοιχτες;

....

Με 5 ελατήρια θα μειωθεί αισθητά το ξεκούρδισμα όταν κάνεις bend. Το ίδιο ισχύει και με βαρύτερο νούμερο χορδές (για άλλο λόγο).

Αν θέλεις μια σχεδόν hard tail αίσθηση θα πρέπει να βάλεις 5 ελατήρια και μάλιστα τα σκληρότερα που κυκλοφορούν. (Δεν έχω ιδέα ποια είναι τα σκληρά και από που προέρχονται αλλά έχω παρατηρήσει ότι δεν είναι όλα ίδια)

 

 

...

Ποσα μποσικα πρεπει αν ειναι να αφησω στο τρεμολο; (Δηλαδη, εχει καμμια σημασια αν το τρεμολο εχει περιθωριο 1 ημιτονιο προς τα πανω στην ψιλη μι χορδη, ή καποιο κλασμα του ημιτονιου, ετσι για το εφφε;)

Δεν έχει σημασία το πόσο περιθώριο έχεις προς τα πάνω, αφού με το bend θα κινηθεί προς την αντίθετη κατεύθυνση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου