Προς το περιεχόμενο

Νέο θέμα με "noiz" προκύπτει με Tiny Terror


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ενισχυτής ξαφνικά (δεν θυμαμαι να το έκανε τις τελευταίες μέρες) αρχίζει να βγάζει ένα βόμβο, τον δοκίμασα σε 2 καμπίνες, του άλλαξα πρίζα (τον έβαλα στην μπρίζα που έχω και την άλλη μου κεφαλή με την οποία δεν αντιμετοπίζω κάτι τέτοιο και σκεφτομαι μήπως η τελικές του πήραν την κάτω βόλτα. Τον πήγα και σε ένα μαγαζί με μουσικά εδώ κοντά και δεν ξέραν από τέτοια... Επίσης να συμπληρώσω ότι (όχι πάντα) το "βόμβο" αυτόν τον κάνει και χωρίς κάν να έχω plugged καλώδιο στο input του ενισχυτή, απλά αυξάνω το gain και το volume και τότε αυξάνεται και αυτός ο ήχος ρεύματος πάνω του κανονικού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής ξαφνικά (δεν θυμαμαι να το έκανε τις τελευταίες μέρες) αρχίζει να βγάζει ένα βόμβο, τον δοκίμασα σε 2 καμπίνες, του άλλαξα πρίζα (τον έβαλα στην μπρίζα που έχω και την άλλη μου κεφαλή με την οποία δεν αντιμετοπίζω κάτι τέτοιο και σκεφτομαι μήπως η τελικές του πήραν την κάτω βόλτα. Τον πήγα και σε ένα μαγαζί με μουσικά εδώ κοντά και δεν ξέραν από τέτοια... Επίσης να συμπληρώσω ότι (όχι πάντα) το "βόμβο" αυτόν τον κάνει και χωρίς κάν να έχω plugged καλώδιο στο input του ενισχυτή, απλά αυξάνω το gain και το volume και τότε αυξάνεται και αυτός ο ήχος ρεύματος πάνω του κανονικού)

 

Είναι μπάσος βόμβος ή κάποιο υψίσυχνο φύσημα?

 

Ο μπάσος βόμβος-hum μπορεί να προκληθεί κι από το biasing των τελικών λυχνιών.

Αν είναι υψίσυχνο φύσημα ή κάτι τέτοιο, συνήθως προκαλείται από γείωση, παρεμβολές από άλλες συσκευές(λάμπες φθορίου, dect, ρούτερ, κινητά...)  ή από λυχνίες που φτάνουν στα τελευταία τους.

 

Αφού δεν το έκανε πριν, μάλλον είναι θέμα λυχνιών και μια αλλαγή θα το διορθώσει.

Ένα τεστάκι απλό είναι να τσεκάρεις ότι όλες οι λυχνίες ανάβουν κανονικά χωρίς να πυρώνουν (έντονο κόκκινο plate).

Αν όλες δείχνουν Οκ, τότε μπορείς να αλλάξεις αρχικά την πρώτη προενισχύτρια 12ΑΧ7 με μια νέα(είναι σύνηθες) ή όλες τις λυχνίες με νέες.

 

 

Σε ποια περιοχή είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω οτι και ο δικος μου ενισχυτης κανει ενα βομβο οταν βγαζω το λαπτοπ απο τη μπριζα κ δουλευει μονο με τη μπαταρια.Τσεκαρε το just in case

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνω πόλη Θεσσαλονίκης, παιδιά μόλις άκουσα περίεργους ήχους ανεβάζοντας gain ή volume! Mάλλον πιάνω εξογήινα σήματα! Kατεβάστε το αρχείο που επισυνάπτω και θα πιστείτε!!!! (δεν ακουμπάω το βίσμα, απλά πειράζω gain & volume)

tiny_terror_transmits_alien_signal.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αποκλείεται το noiz να είναι κατά του, πραγματικα ο ενισχυτής ειναι ΘΕΟΣ! τον βάζω κόντρα με την DSL50 μου και δε μασάει μία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά τι μπορεί να είναι αυτοί οι ήχοι που ακούσαμε στο κλίπ που επισύναψα στο προηγούμενο ποστ μου?? Οι λυχνίες πάντως ανάβουνε πορτοκαλί χρώμα και τώρα σταμάτησε να ακούγεται βόμβος οταν δεν έχω καθόλου κιθάρα/καρφί πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω καν καλώδιο στον ενισχυτή ακούω αυτόν τον ήχο καθώς ανεβάζω το gain ενώ το volume ειναι κάπου στη μέση και λίγο παραπάνω... (ακούστε το παρακάτω κλιπ)

tiny_terror_noiz.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά τι μπορεί να είναι αυτοί οι ήχοι που ακούσαμε στο κλίπ που επισύναψα στο προηγούμενο ποστ μου?? Οι λυχνίες πάντως ανάβουνε πορτοκαλί χρώμα και τώρα σταμάτησε να ακούγεται βόμβος οταν δεν έχω καθόλου κιθάρα/καρφί πάνω..

 

Το άκουσα και μου φαίνεται φυσιολογικό ως ένα βαθμό.

Ανεβάζοντας το gain ή/και το volume ουσιαστική πιάνει λίγο RF(ράδιο, cb, wireless συσκευές) ο ενισχυτής και το ακούς απ το μεγάφωνο. Αυτό είναι νορμάλ σε αρκετούς ενισχυτές.

 

O μικροφωνισμός-feedback του 2ου κλιπ είναι ξεκάθαρα λυχνία που έχει "χαλαρώσει" εσωτερικά και μικροφωνίζει. Άρα πας για αλλαγή λυχνίας/λυχνιών.

 

Για το hum, μου φαίνεται κλασσικό hum λόγω γείωσης.

 

Επίσης, κάτι κλικ που ακούστηκαν είναι μάλλον από σκόνη στα pots(επίσης κλασσικότατο).

 

Η λύση για διάφορα φαινόμενα θορύβου(όχι μόνο τα noiz aliens) είναι συνήθως ψέκασμα των pot και βυσμάτων με καθαριστικό επαφών, καθαρισμα μέσα με σπρέυ αέρα για τη σκόνη και τσεκάρισμα λυχνιών για μικροφωνισμό και bias(τελικές).

 

 

 

(προτεινόμενος τίτλος: noiz.gr VS alien transmissions  ;D ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου