Προς το περιεχόμενο

Νέα ιδιοκατασκευή - Φωτορεπορτάζ


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τη γωνία του headstock, να πω πως σιγά μη σκέφτηκε ο Paul Reed Smith να το κάνει έτσι, για λόγους κατασκευαστικούς... Είναι καθαρά οικονομικοί οι λόγοι, αφού μ' αυτή τη γωνία, χρησιμοποιεί πολύ λιγότερο ξύλο συνολικά για το μανίκι. Αυτό κάναν και οι πρόγονοί του οργανοποιοί... ;) ...και φυσικά λειτουργεί μια χαρά, αλλιώς δεν θα το έκανε.

 

Αυτά και προσοχή: Ξύλα είναι, φροντίστε να πηγαίνετε με τα νερά τους... ;)

Φάνη, μπορεί να εξοικονομείς ξύλο αλλά πιστεύω πρωταρχικά εξυπηρετεί τη σταθερότητα στο κούρδισμα με τρέμολο τύπου strat και το ανάλογο nut.

 

ποστάρω εδώ το headstock απο μια δική μου PRS style που εξυπηρετούσε τοτε - 1997- όλα τα χρήσιμα για μια allaround κιθάρα :D

Η γωνία στο headstock ειναι 6.5 μοίρες και στις χορδές ακόμα λιγότερο, παίζει θαυμάσια :D

DSC_2186.thumb.JPG.c577c82a010e2894d142845789238f76.JPG

DSC_2185.thumb.JPG.01aaca79fd96c492335c0e69308a1425.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο το "λιγα χρηματα" ειναι σχετικο, γιατι ειμαι σιγουρος οτι εχεις ηδη δωσει (επενδυσει) ενα σκασμο λεφτα σε εργαλεια και εξοπλισμο. Το πιο βασικο πιστευω ειναι να εχεις τον καταλληλο χωρο. Αν δεν εχεις χωρο δικο σου, παπαλα.

 

Οσο για το binding στο αρμ ρεστ κοντουρ ;D εχεις απολυτο δικιο, δεν φαινεται και το πιο ευκολο εγχειρημα. Δεν το εχω δει ποτε and for a good reason  ;)

 

hmmm μη το λες εγώ τώρα έχει 5 χρόνια που μαζέυω εργαλεία αλλά την πρώτη μου την είχα κάνει με ελάχιστα πράματα είχα ένα κινέζικο ρούτερ ένα δράπανο μια σέγα κινεζιά και ένα τριβείο όλα μαζί αντε να εκαναν 120 ευρώ!! Μετά για τάστα κλπ πάλι έχει απλά εργαλεία , πχ πλανίζεις καλά σε ένα μαγαζί που πλανίζουν, ένα μακρύ  κομμάτι μαόνι με λεπτό πάχος  κολλάς γυαλλόχαρτο και τρίβεις τάστα παίρνεις χάρακα από βιβλιοπωλείο και τον σκάβεις με λίμα για knotched straight edge κλπ

 

Αν θέλετε τα μαζεύουμε όσοι ασχολούμαστε και κάνουμε το ''φτηνό ενναλακτικό κιτ για τον αρχάριο οργανοποιό'' σε ένα αρθράκι , όποιος εδιαφέρεται ας μου πει για να συγκεντρώσουμε υλικό και να το παρουσιάσουμε.

 

Επίσης να προσθέσω ότι βοηθάει να έχεις έναν φίλο που ασχολείται και τον βλέπεις να δουλεύει πχ όταν τραγουδούσα full houze και μπασίστας ήταν o Vagabond Χρήστος Παπαποστόλου μου έμαθε ένα σωρό πράματα σποραδικά  στο εργαστήριο του κάνοντας παρέα για μπύρες κλπ λίγο κάθε φορά....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυλα απο Ελλαδα παιρνεις;

 

Βεβαίως , από Θεσσαλονίκη υπάρχουν ο Γραικός ο Αβραμίδης και άλλοι ,ψάξε στο νετ και θα βρεις αρκετα πράγματα

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη, μπορεί να εξοικονομείς ξύλο αλλά πιστεύω πρωταρχικά εξυπηρετεί τη σταθερότητα στο κούρδισμα με τρέμολο τύπου strat και το ανάλογο nut.

 

ποστάρω εδώ το headstock απο μια δική μου PRS style που εξυπηρετούσε τοτε - 1997- όλα τα χρήσιμα για μια allaround κιθάρα :D

Η γωνία στο headstock ειναι 6.5 μοίρες και στις χορδές ακόμα λιγότερο, παίζει θαυμάσια :D

 

παίκτη που το βρήκες το 6.5? To είχε σε κανένα site με σπεξ??  Υπολογισμός δικός σου ή το έκανε και ο PRS?? Εγώ κάπου διάβασα 10 μοίρες και παραπάνω από 10 στις Μακάρτυ που Γιβσονιάζουν.... Πάντως εμένα μια χαρά μου φαίνεται και είμαι σίγουρος ότι έτσι δεν ξεκουρδίζει καθόλου... Ίσως ένα τσικ (μικρό τσικ) παραπάνω γωνία θα το ήθελε, αλλά αυτό το κανονίζεις και από τα κλειδιά....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οκ,ήμουν πολύ αυστηρός ομολογώ, σου βάζω 7 αλλά με την υποχρέωση του εργαστηριακού καφέ (ξέρεις, χωρίς ζάχαρες, γάλα και λοιπές πολυτέλειες). ;D

 

Νάσο εννοείται πως αυτό ακριβώς το σκοπό εξυπηρετεί το headstock της PRS. Σιγά μη ρίσκαρε τη φήμη της για λίγα $$ παραπάνω. Σαν κλασσικός έλλην να μη γκρινιάξω κι εγώ λίγο??  Και πέρα απ' τη σταθερότητα στο κούρδισμα, μειώνει το tension της χορδής και κάνει πιο μαλακή την αίσθησή της.  Και άλλο ένα, όσο μικρότερη η γωνία κλίσης του headstock τόσο πιο στιβαρή καθιστάται η ευαίσθητη περιοχή πίσω απ' το NUT. Με άλλα λόγια, μειώνεται ο κίνδυνος του 'συνηθισμένου' headstock break'.

 

Aυτά,

 

peace,

κάντε κιθάρες, όχι πόλεμο ;)

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μειώνει το tension της χορδής και κάνει πιο μαλακή την αίσθησή της. 

να ρωτήσω κι ένα offtopic μιας και αναφέρθηκε?

 

δεν το καταλαβαίνω αυτό, αν και το χω ξαναδιαβάσει πολλάκις....η χορδή δεν παράγει τα αναγκαία Hz μιας νότας σε συγκεκριμένη τάση?

αν ναι, πως γίνεται να έχει μαλακότερη αίσθηση αφού αν την κουρδίσουμε όπως μια άλλη κιθάρα, σύμφωνα με αυτή τη θεωρία, θα έχει ακριβώς ίδια τάση?

 

που έχω μπερδευτεί? πείτε μου! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια φωτό θρίλλερ για να δικαιολογήσω το 7άρι (ή να πάρω 5άρι ξανά!)

 

DSC00407-1_zps9891f5b3.jpg

 

Τρομακτικό???

 

Την άλλη φορά καλύτερα! (ελπίζω!!)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια φωτό θρίλλερ για να δικαιολογήσω το 7άρι (ή να πάρω 5άρι ξανά!)

 

Τρομακτικό???

 

Την άλλη φορά καλύτερα! (ελπίζω!!)

Τρομακτικότατο  ;D ανατρίχιασα :P μη τα δείχνεις  αυτά 8) 8)

 

λοιπόν τη γωνία την υπολόγισα με... το μάτι, τι νομίζεις είχα μοιρογνωμόνια εγώ τότε ? ένα τρυπάνι και ένα ρούτερ και χωρίς internet, tube, mail order κλπ. στο μακρινό 1997!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομακτικότατο  ;D ανατρίχιασα :P μη τα δείχνεις  αυτά 8) 8)

 

λοιπόν τη γωνία την υπολόγισα με... το μάτι, τι νομίζεις είχα μοιρογνωμόνια εγώ τότε ? ένα τρυπάνι και ένα ρούτερ και χωρίς internet, tube, mail order κλπ. στο μακρινό 1997!

 

Έλα ντε τώρα παίζει πολύ τυφλοσούρτης και δεν ξέρω αν είναι για καλύτερα σε κάνει πιο τεμπέλη αλλά σου λύνει και τα χέρια...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου