Προς το περιεχόμενο

Νέα ιδιοκατασκευή - Φωτορεπορτάζ


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχολια για την κιθαρα εκανα... διαβασα, συμφωνω απολυτα.

Αλλα κι αυτο το wah με αρεσε  :)

Αθηνα υπαρχουν η μονο Θεσσαλονικη;

 

Παίκτη είναι των blue pedals και τα φτιάχνει ο Αρχέλαος ο οποίος είναι και μέλος του φόρουμ , μπορεί να παρέχει πληροφορίες φαντάζομαι ή τον βρίσκεις παρακάτω

 

https://www.facebook.com/blue.pedals?ref=ts&fref=ts

 

Φτιάχνει πολύ ωραία πράγματα και σε πολύ λογικές τιμές!

 

Ηχητικά μου άρεσε πολύ θα έλεγα. Ιδίως οι mild βρωμιές...  :-*

 

ευγε!

 

Εμφανισιακά, κάτι παθαίνω όταν βλεπω οτιδήποτε με σχήμα Tele που δεν είναι traditional Tele...

 

γουηθ ωλλ ντου ρισπέκτ  :)

 

 

Έχεις δίκιο μαν , αλλά δες την σαν καμπρονίτα με στοιχεία από την πρώτη snakehead tele και ίσως αλλάξεις γνώμη, το pickguard από Cabronita είναι....

 

Πάντως και γω όσο βιντατζολάτρης και να είμαι (ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ) έκανα αυτή τη μικρή ιεροσυλία γιατί αφενός...μπορούσα και δεύτερον όταν κάνεις κάτι εντελώς από την αρχή σου έρχεται να πειραματιστείς... Ίσως να ταίριαζε περισσότερο ένα στρατ / prs σώμα. Ίσως και να τα αλλάξω στο μέλλον και να φτιάξω ένα πιο φέντερ headstock και να βάλω αυτό το μανίκι αλλού. Η μαγεία των bolt on.... :)))))

 

Πέρα από την πλάκα εμένα αισθητικά δε με χαλάει και τόσο, ίσως επειδή έχει πράματα που μου αρέσουν πάνω της ,προσωπικές αδυναμίες αν θες και ξύλα με ωραία νερα , είναι σα τη φάση με τον Joey που έτρωγε το γλυκό της Rachel που είχε κρέας και μπιζέλια μέσα και έλεγε

 

What's not to like? Jam? Good! Cream ? Good! Meat? Gooooooood!!

 

Οπότε

 

PRS headstock? Good!

Mahogany neck? Good!

Tremolo? Good?

Humbuckers? Good!

Bolt on? Good!

3-way switch ? Good!

Jumbo frets ? Good!

25.5" scale ? Goooood!

 

 

κλπ κλπ

 

υπερπλατείασα και συγγνώμην!     ;D ;D ;D ;D

 

ΥΓ Βέβαια ο Ρος έλεγε : It tastes like feet οποτε σε καταλαβαίνω....  :D :D :D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μου έδωσες ιδέα με τη φάση που αφαιρείς ξύλο για να ελαφρύνει το σώμα και λέω να πάω τάχιστα σε tele thin line αλλά με contour πίσω και μπροστά ίσως για να είναι βολική και μπράτσο PRS style δηλ άλλη μια frankestein κατασκευή ;D

 

Μου τη σπάει όμως το strat tremolo  δεν υπάρχει κάτι που σηκώνοντας τη χορδή να μην χαλαρώνουν τα ελατήρια? Bigsby? Jazz master?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδωσες ιδέα με τη φάση που αφαιρείς ξύλο για να ελαφρύνει το σώμα και λέω να πάω τάχιστα σε tele thin line αλλά με contour πίσω και μπροστά ίσως για να είναι βολική και μπράτσο PRS style δηλ άλλη μια frankestein κατασκευή ;D

 

Μου τη σπάει όμως το strat tremolo  δεν υπάρχει κάτι που σηκώνοντας τη χορδή να μην χαλαρώνουν τα ελατήρια? Bigsby? Jazz master?

 

Το bigsby το έχω στη thinline και μου αρέσει πολύ. Στην Σταγονοκιθάρα όμως το στρατ τρέμολο είναι εντελώς flush με το σώμα με πολύ λεπτή ισορροπία. Ίσα ίσα να μη σηκώνεται η γέφυρα όταν κάνω full bend. Και ωραία απόκριση έχει στο χέρι με τα ασύμμετρα ελατήρια αλλά και δεν σου τη σπάει στα bends + double stops....

 

oπότε... go for it....

 

Παρεμπιπτόντως.... πήρα maple καπάκια για την ES....και κουδουνάνε!! (Αρχικά ήταν ένα μεγάλο μαδέρι) ...Κάποια στιγμη....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη σπάει όμως το strat tremolo  δεν υπάρχει κάτι που σηκώνοντας τη χορδή να μην χαλαρώνουν τα ελατήρια? Bigsby? Jazz master?

Μαλλον σε βλεπω για κατι τετοιο αλλα σε τρεμολο  ;)

(Αν γινεται)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε πει το επόμενο βήμα είναι αποσυναρμολόγηση και βάψιμο αλλά με βολεύει τόσο έτσι που τηνέχω σετάρει που λέω να περιμένω να παλιώσουν λίγο οι χορδές καμιά βδομάδα και μετά...

 

 

Μερικές φωτοζ σαν prequel του φωτορεπορτάζ ... Από πού ξεκίνησε η κιθάρα και μέσα από tweaks που κατέληξε!  Ήταν ένα κανονικό τέλε σώμα που μετετράπη όπως λέει και ο Φάνης σε guitar prototype! (ή Φρανκεντέλε!) Αν ξαναπεράσω λαδάκι σωστά, θα γίνει το σώμα όπως στην πρώτη φωτό που είναι και πιο ευδιάκριτα τα νερά...

 

DSC00238-1_zps98f710cd.jpg

 

DSC00243-1_zpsc9da67fb.jpg

 

DSC00244-1_zpsee64d4b8.jpg

 

DSC00245_zps40c51c6a.jpg

 

DSC00267-1_zpsb9e699bd.jpg

 

DSC00268-1_zps4dbfcf66.jpg

 

DSC00269-1_zps6a84160e.jpg

 

DSC00270-1_zps346f032c.jpg

 

DSC00298-1_zps40525cbe.jpg

 

DSC00307-1_zps6b5ccb80.jpg

 

DSC00308-1_zps1edb4b10.jpg

 

DSC00355-1_zps6005735c.jpg

 

 

Και τώρα είναι....

 

 

DSC00398-1_zps3a80e09e.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργυρη εισαι ωραιος φιλε! Με το λαδι σιγουρα θα ζωντανεψει περισσοτερο και προσωπικα μου αρεσε πολυ το πειραμα σου. Και παλι μπραβο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργύρη ξέρω οτι δεν σ αρέσουν τα τελειωμένα project γιατι μετα δεν έχεις δικαιολογία να τα πειράξεις ;D

 

Με άρεσε το μαύρο ασύμετρο pickguard στην αρχη..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μετά από πολύ καιρό να προσθέση την εξέλιξη του αέναου πρότζεκτ ότι προσέθεσα καπάκι στον neck μαγνήτη και άλλαξα το τρέμολο με ένα πιο μοντερνοειδές και λίγο βαρύτερο, πάλι Wilkinson και ΣΤΙΒΑΡΟΤΑΤΟ , η κιθάρα παραμένει πίπουλο αλλά επειδή παίζει συνέχεια δεν προλαβαίνω να την υπερδιαλύσω και να τη βάψω όπως θέλω... Στο μανίκι μπόρεσα και πέρασα μερικά χέρια γομολάκα και ενθουσιάστηκα με το feel. Λέω να την καθιερώσω την προτιμώ και από το λάδι. (Δε βρωμάει) Τώρα που καλοκαιριάζει σιγά σιγά θα τη διαλύσω ξανά και θα περάσω γομολάκα και στο σώμα αφού το περιποιηθώ λίγο με τα γυαλλόχαρτα.

 

Ιδού η τωρινή εμφάνισή της σε ένα live που παίξαμε με τους ΕΚΜΕΚ δίπλα στη θάλασσα

 

DSC00493_zps9d044bd3.jpg

 

DSC00494-1_zps441f03c0.jpg

 

DSC00495-1_zps070c98c6.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το βαζεις ετσι το μικροφωνο στον ενισχυτη ρε αρχηγε μου...δε λυπασαι την ηχαρα σου? ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το βαζεις ετσι το μικροφωνο στον ενισχυτη ρε αρχηγε μου...δε λυπασαι την ηχαρα σου? ;)

 

Αααααχ ας  όψεται η ηχοληπτάρα που είχαμε :)))) βάση δεν υπήρχε, στην αρχή μου έφερε μικρόφωνο να το βάλω στην ηλεκτρική (το προσάρμοσε στην ήδη υπάρχουσα βάση που έιχα στη φωνή) και μου έλεγε ''έλα πιο κοντά να πιάνει....''

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου