Προς το περιεχόμενο

Νέα ιδιοκατασκευή - Φωτορεπορτάζ


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μπορείς να μας πεις αν επιτρέπεται τη ξυλεία χρησιμοποίησες??  ;D

*Εξαιρετική δουλειά,σε ζηλεύω γιατί τα χέρια μου δεν πιάνουν ΚΑΘΟΛΟΥ και τρέχω στους μάστορες και τους τεχνικούς συνέχεια!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το 25,5 και το ash στο σκάφος δινουν άλλο αέρα και όγκο στις νότες και βγαίνουν αβίαστα χωρίς να χρειάζεται να σκάβεις τη χορδή με τη πέννα γιατί ειναι ακριβώς ο ήχος που περνάει έξω και πάνω απο την υπόλοιπη μπάντα!

 

Να κατέβεις και να τα πούμε με τα όργανα,σωστά θυμάσαι ήταν στο avatar μια πορτοκαλι gibson-PRS, πρέπει να την αναβαθμίσω και γω για να μην ψιλοξεκουρδίζει δηλ. Nut- lock κλειδιά.

 

Τελικά  τι λούστρα έχεις βάλει προσωρινά?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 25,5 και το ash στο σκάφος δινουν άλλο αέρα και όγκο στις νότες και βγαίνουν αβίαστα χωρίς να χρειάζεται να σκάβεις τη χορδή με τη πέννα γιατί ειναι ακριβώς ο ήχος που περνάει έξω και πάνω απο την υπόλοιπη μπάντα!

 

Να κατέβεις και να τα πούμε με τα όργανα,σωστά θυμάσαι ήταν στο avatar μια πορτοκαλι gibson-PRS, πρέπει να την αναβαθμίσω και γω για να μην ψιλοξεκουρδίζει δηλ. Nut- lock κλειδιά.

 

Τελικά  τι λούστρα έχεις βάλει προσωρινά?

 

Λαδάκι στο σώμα λίγα χέρια και μου χάλασε γιατί το άφησα μισάνοικτο καλοκαιριάτικα όταν έφτιαξα το σώμα - πρέπει να πάρω καινούριο κουτί- , ακρυλικο clear στο μανίκι (δύο στρώματα και τρίψιμο) Θέλει γυαλλοχάρτιση σε μερικά σημεία και πέρασμα ξανά! (Λέω να μην αλλάξω , να το πάω πάλι λάδι σώμα -μανίκι βερνίκι)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλος και ο ηχος! Ειδικα στα γκαζια!

(αν και στο καθαρο, ο bridge μου φανηκε λιγο αδειος)

Εισαι πολυ μαστορας...  :)

 

Αν της εβαζες και μαυρο binding στο σωμα...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aν νομίζεις ότι γράφω για να σε επαινέσω, γελιέσαι! ;D

 

Στο heel είσαι μετεξεταστέος, να περάσεις σε παρακαλώ με τον κηδεμόνα σου ::)

 

Είπαμε να κάνεις ένα forearm contour κι εσύ το παράκανες βρε παιδί μ'. Τουλάχιστο γλύκανέ το...

 

Μη βιάζεσαι. Ξέρω είναι πολύ δύσκολη η υπομονή, αλλά τώρα πρέπει να την ξεχαρβαλώσεις ξανά, να την τρίψεις-βερνικώσεις ξανά μανά, και να την ξανασυναρμολογήσεις...

 

Aφού η κιθάρα σου δουλεύει, αγνόησε όλα τα παραπάνω και προχώρα.

Ό,τι και να πω, όταν δουλεύεις ένα πρωτότυπο (γιατί κάθε απόκλιση από τις νόρμες θεωρείται πρωτότυπο) πάντα υπάρχουν περιθώρια σφάλματος-βελτίωσης-fine tuning.

Επίσης, αν έτσι ήθελες το contour πχ, εμάς δεν μας πέφτει λόγος, εσύ είσαι ο καλλιτέχνης-κυρίαρχος του τελικού αποτελέσματος κι αν αυτό ήθελες τότε το υποστηρίζεις με πάθος (μαζί σου κι εγώ). Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά γνώμες-υποκειμενικές παρατηρήσεις.

 

Το σημαντικό είναι ότι τα 'χεις βρει με το χώρο και τα εργαλεία σου, και ξέρεις τι θέλεις και τι μπορείς να κάνεις. ;)

 

Για τη γωνία του headstock, να πω πως σιγά μη σκέφτηκε ο Paul Reed Smith να το κάνει έτσι, για λόγους κατασκευαστικούς... Είναι καθαρά οικονομικοί οι λόγοι, αφού μ' αυτή τη γωνία, χρησιμοποιεί πολύ λιγότερο ξύλο συνολικά για το μανίκι. Αυτό κάναν και οι πρόγονοί του οργανοποιοί... ;) ...και φυσικά λειτουργεί μια χαρά, αλλιώς δεν θα το έκανε.

 

@ndnikola, αν δεν έχεις υπ' όψιν τον Πάνο Ιωαννίδη, τσέκαρέ τον. Είναι από τους λίγους κατασκευαστές πιάνων, πανευρωπαϊκά και όμως βρίσκεται στην Ελλάδα... στο site του έχει πολλές πληροφορίες και φωτορομάντζα που θα σε ενδιέφεραν.

 

Αυτά και προσοχή: Ξύλα είναι, φροντίστε να πηγαίνετε με τα νερά τους... ;)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι εννοείς αυτά που έβγαλα?? Το κόστος των εργατοωρών της κατασκευής?? Δεν την πούλησα, για μένα είναι η κιθάρα.

 

220 ευρώ περίπου κοστίζουν μόνο τα υλικά και βάζω μέσα και τα ξύλα και τα τάστα κλπ αλλά πχ τους μαγνήτες τους πήρα 50 αντί για 90 οπότε μπορεί να έβγαινε και 260....

 

Εννοούσα μονο αυτα που φοραει πανω της αυτη τη στιγμη γιατι απ'ο,τι ειδα εκανες μερικες αντικαταστασεις που θα μπορουσες να εχεις συνυπολογισει στο κοστος.

 

220 ευρω??!!...

Τζαμι. Ποσες εργατοώρες αφιερωσες αν επιτρεπεται; Εχεις ασχοληθει πολυ με την κατασκευη οργανων; Σου εχουν δειξει πραγματα ή εχεις μαθει απο μονος σου; (Ελπιζω να μην ακουγονται πεζες οι ερωτησεις, το εγχειρημα μου εμπνεει δημιουργικοτητα και μερακλωσυνη!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλος και ο ηχος! Ειδικα στα γκαζια!

(αν και στο καθαρο, ο bridge μου φανηκε λιγο αδειος)

Εισαι πολυ μαστορας...  :)

 

Αν της εβαζες και μαυρο binding στο σωμα...  ;)

 

Μάστορας ακόμα δεν είμαι δυστυχώς  :( :( αλλά να 'σαι καλά μαν,  :) έχω αρκετό δρόμο ακόμα... απλά με forearm contour μου φανταζει ακατόρθωτο το μαύρο binding...... Φαντάζομαι ότι μπορείς να κάνεις bend στο υλικό -ειδικά σε κάποιο πλαστικό  αλλά ...μάλλον next time σε κάποιο άλλο πρότζεκτ ...

 

Άκουσα το κλιπάκι και μου άρεσε πάρα πολύ και πάλι μπράβο,Σαλόνικα από που?

 

Θενξ! Σαλόνικα αλλά από Γομάτι Χαλκιδικής  ;D ;D ;D

 

Aν νομίζεις ότι γράφω για να σε επαινέσω, γελιέσαι! ;D

 

Στο heel είσαι μετεξεταστέος, να περάσεις σε παρακαλώ με τον κηδεμόνα σου ::)

 

Είπαμε να κάνεις ένα forearm contour κι εσύ το παράκανες βρε παιδί μ'. Τουλάχιστο γλύκανέ το...

 

Μη βιάζεσαι. Ξέρω είναι πολύ δύσκολη η υπομονή, αλλά τώρα πρέπει να την ξεχαρβαλώσεις ξανά, να την τρίψεις-βερνικώσεις ξανά μανά, και να την ξανασυναρμολογήσεις...

 

Aφού η κιθάρα σου δουλεύει, αγνόησε όλα τα παραπάνω και προχώρα.

Ό,τι και να πω, όταν δουλεύεις ένα πρωτότυπο (γιατί κάθε απόκλιση από τις νόρμες θεωρείται πρωτότυπο) πάντα υπάρχουν περιθώρια σφάλματος-βελτίωσης-fine tuning.

Επίσης, αν έτσι ήθελες το contour πχ, εμάς δεν μας πέφτει λόγος, εσύ είσαι ο καλλιτέχνης-κυρίαρχος του τελικού αποτελέσματος κι αν αυτό ήθελες τότε το υποστηρίζεις με πάθος (μαζί σου κι εγώ). Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά γνώμες-υποκειμενικές παρατηρήσεις.

 

Το σημαντικό είναι ότι τα 'χεις βρει με το χώρο και τα εργαλεία σου, και ξέρεις τι θέλεις και τι μπορείς να κάνεις. ;)

 

Για τη γωνία του headstock, να πω πως σιγά μη σκέφτηκε ο Paul Reed Smith να το κάνει έτσι, για λόγους κατασκευαστικούς... Είναι καθαρά οικονομικοί οι λόγοι, αφού μ' αυτή τη γωνία, χρησιμοποιεί πολύ λιγότερο ξύλο συνολικά για το μανίκι. Αυτό κάναν και οι πρόγονοί του οργανοποιοί... ;) ...και φυσικά λειτουργεί μια χαρά, αλλιώς δεν θα το έκανε.

 

@ndnikola, αν δεν έχεις υπ' όψιν τον Πάνο Ιωαννίδη, τσέκαρέ τον. Είναι από τους λίγους κατασκευαστές πιάνων, πανευρωπαϊκά και όμως βρίσκεται στην Ελλάδα... στο site του έχει πολλές πληροφορίες και φωτορομάντζα που θα σε ενδιέφεραν.

 

Αυτά και προσοχή: Ξύλα είναι, φροντίστε να πηγαίνετε με τα νερά τους... ;)

 

Παίκτη να είσαι καλά , με έχεις βοηθήσει τόσες φορές που μόνο ευγνώμων μπορώ να είμαι!

 

Αλλά γιατί μετεξεταστέος στο heel? Πέρασε με εκει με ένα πεντάρι  ;D ;D αυτή τη φορά, αφού δουλεύει και καρατάει γερά (Αισθητικά έχεις χίλια δίκια - έγινε πειράζοντας ένα ήδη διαμορφωμένο heel ,αν αυτό αποτελεί οποιουδήποτε είδους δικαιολογία  ;D ;D ;D)

 

Το forearm contour όντως έχω σκοπό να το στρογγυλέψω λίγο.... αυτά μετά τα live του Σαββάτου και της Κυριακής ,οπότε την ξεβιδώνω ξανά και δουλεύω να τελειοποιήσω το σώμα κυρίως καθώς και το βάψιμο στο headstock....

 

Bασικά αυτό ήθελα να περάσω ότι μπορεί κανείς με λίγα χρήματα να πειραματιστεί να συνδυάσει κλπ κλπ

 

Έπειτα από περιθωρια βελτίωσης για τις τεχνικές μου... να φαν και οι κότες υπαρχουν πολλά  ;D ;D

 

Μακάρι να είχα χρόνο να ασχολούμαι συνέχεια!!

 

Επίσης είναι ωραίο  να βλέπεις μέσα από κάθε πρότζεκτ ότι κερδίζεις κάτι παραπάνω από εμπειρία από τεχνική και όπως λες να βρίσκεις πώς να λειτουργείς στο χώρο που έχεις και με τα  μέσα που διαθέτεις....

 

Να δούμε πότε θα πιούμε κανα καφέ στο εργαστήρι να νερντουλιάσουμε για τις κιθάρες, έχω και γω ένα πρόγραμμα άστα να πάνε....

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα μονο αυτα που φοραει πανω της αυτη τη στιγμη γιατι απ'ο,τι ειδα εκανες μερικες αντικαταστασεις που θα μπορουσες να εχεις συνυπολογισει στο κοστος.

 

220 ευρω??!!...

Τζαμι. Ποσες εργατοώρες αφιερωσες αν επιτρεπεται; Εχεις ασχοληθει πολυ με την κατασκευη οργανων; Σου εχουν δειξει πραγματα ή εχεις μαθει απο μονος σου; (Ελπιζω να μην ακουγονται πεζες οι ερωτησεις, το εγχειρημα μου εμπνεει δημιουργικοτητα και μερακλωσυνη!)

 

:) :) :) :) :)

 

Για τις εργατοώρες δε θυμάμαι ακριβώς παίκτη, να φανταστείς άρχισα το σώμα τον Αύγουστο ,μετά σκέφτηκα μήπως το πουλήσω για να πάρω (συν άλλα χρήματα εννοείται)  κολωνάτο τριβείο , μετά μου ήρθε η ιδέα για την κιθάρα σιγά σιγά και άρχισα ένα ήδη φτιαγμένο τέλε σώμα να το μετατρέπω κλπ κλπ

 

Θυμάμαι ότι το σώμα έχοντας τα  templates πήρε 2-3 μέρες συνολικά ας πουμε 8-12 ώρες  αλλά το μανίκι που ήταν πιο ...μανίκι πρέπει να πήρε παραπάνω .... τις ώρες αυτές που είναι ώρες αρχαρίου τις βελτιώνεις με οργάνωση ,σκέψη πριν πράξεις (ΠΟΛΥ σημαντικό πρέπει να το φανταστείς το όργανο) και μετά με εμπειρία ,θέλει δηλαδή ώρες πτήσης... προσωπικά δούλευα off and on Σ/Κ παρά Σ/Κ οπότε πάιρνει αρκετο καιρό να ολοκληρώσεις κάτι ... και βλέπεις πάλι δεν έχω υπομονή και πριν τελειώσει θέλω να αρχίσω να παίζω...

 

Χαίρομαι που λες ότι ''εμπνεει δημιουργικοτητα και μερακλωσυνη'' !!

 

Ασχολούμαι (προχωρώντας με ΠΟΛΥ αργά βήματα) εδώ και καμιά πέντε χρόνια αλλά έχω φτιάξει καμιά 5 κιθάρες οπότε βλέπεις ότι πάει ΑΡΓΑ το θέμα. Είναι για προσωπική ευχαρίστηση , όταν εργάζομαι εκεί μου φεύγει η κούραση από την κανονική μου δουλειά να φανταστείς!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά αυτό ήθελα να περάσω ότι μπορεί κανείς με λίγα χρήματα να πειραματιστεί να συνδυάσει κλπ κλπ

 

Αυτο το "λιγα χρηματα" ειναι σχετικο, γιατι ειμαι σιγουρος οτι εχεις ηδη δωσει (επενδυσει) ενα σκασμο λεφτα σε εργαλεια και εξοπλισμο. Το πιο βασικο πιστευω ειναι να εχεις τον καταλληλο χωρο. Αν δεν εχεις χωρο δικο σου, παπαλα.

 

Οσο για το binding στο αρμ ρεστ κοντουρ ;D εχεις απολυτο δικιο, δεν φαινεται και το πιο ευκολο εγχειρημα. Δεν το εχω δει ποτε and for a good reason  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου