Προς το περιεχόμενο

SSD καί αξιοπιστία


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς ότι αυξάνεις τις στροφές στον ανεμιστήρα του κουτιού;

 

Ναι.Τωρα που τις εχω μειωσει δεν εχω προβλημα.

 

Μηπως θα εχω προβλημα αργοτερα, που θα πλακωσουν οι ζεστες; ???

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι περίεργο αυτό, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει φυσικά. Δοκίμασε πρώτα τον ανεμιστήρα κατευθείαν χωρίς το μαραφέτι που ρυθμίζει τις στροφές, ή δοκίμασε άλλον ανεμιστήρα, και βλέπουμε.

 

Πρόβλημα με την ζέστη αργότερα μπορεί να έχεις, μπορεί και όχι, αλλά καλύτερα να το κοιτάξεις έτσι και αλλιώς, γιατί αν χαλάσει κάτι στο σύστημα ψύξης δεν θα μπορείς να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή και πως θα μπαίνεις μετά στο Νοιζ, τι νόημα θα έχει πιά η ζωή;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα.Τον τελευταίο χρόνο το "γυροφέρνω" να βάλω SSD δίσκους,αλλά πάντα το ανέβαλα γιατί έχω μία τάση να (παρα)περιμένω να "περπατήσει" για κάποιο χρονικό διάστημα,οτιδήποτε καινούριο βγαίνει στην αγορά,είτε software,είτε hardware)

(Το προτελευταίο...PC που είχα είχε εν έτει 2007-08; τα...WIN2000 Professional.  ;D)

 

Έχει κανένας Intel SSD;

 

("Χρόοοονια μπροστά" ο Krist...  ;D)

 

 

 

 

 

tumblr_lw5ud2vk041qf2twwo1_400.jpg.ee4bd0be8b9f9e1b5aa7b06b6f0c970d.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περίεργο αυτό, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει φυσικά. Δοκίμασε πρώτα τον ανεμιστήρα κατευθείαν χωρίς το μαραφέτι που ρυθμίζει τις στροφές, ή δοκίμασε άλλον ανεμιστήρα, και βλέπουμε.

 

Μου βαζεις δυσκολα. :P

 

 

Πρόβλημα με την ζέστη αργότερα μπορεί να έχεις, μπορεί και όχι, αλλά καλύτερα να το κοιτάξεις έτσι και αλλιώς, γιατί αν χαλάσει κάτι στο σύστημα ψύξης δεν θα μπορείς να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή και πως θα μπαίνεις μετά στο Νοιζ, τι νόημα θα έχει πιά η ζωή;

 

Μου βαζεις ευκολα. ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αεριζεται καλα το κουτι σου;

 

 

 

 

 

Δέν έχω κανένα σούπερ coolmaster κουτί. Έχω τά απλά κουτιά από multirama.

Αλλά καί τά δύο μηχανήματα νά έχουν πρόβλημα εξαερισμού λές;Κάποτε πού είχα δεί από τό bios τήν θερμοκρασία ήταν εντάξει.Μήπως φταίει, όπως είπε κάποιος πωλητής, ότι κατασκευάζονται πλέον όλοι οί σκληροί στήν κίνα;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχω κανένα σούπερ coolmaster κουτί. Έχω τά απλά κουτιά από multirama.

Αλλά καί τά δύο μηχανήματα νά έχουν πρόβλημα εξαερισμού λές;Κάποτε πού είχα δεί από τό bios τήν θερμοκρασία ήταν εντάξει.Μήπως φταίει, όπως είπε κάποιος πωλητής, ότι κατασκευάζονται πλέον όλοι οί σκληροί στήν κίνα;

 

Ενώ παλιότερα κατασκευαζόντουσαν στις Κουκουβάουνες ας πούμε;

Αν είχα 1 δραχμή για κάθε παπαριά που έχω ακούσει από πωλητή...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aξιοπιστα μοντελα:

Samsung 830

Samsung 840 pro

Plextor M5 Pro

OCZ Vertex 3 + 4

Crucial M4

Corsair Force GT

Intel 335

 

Μετά την εγκατάσταση χρειάζεται συγκεκριμενο σεταρισμα που βοηθαει στην υγεια του SSD. Διαβαστε στο λινκ:

 

http://www.insomnia.gr/topic/337668-ssd-tips-tweaks-trim-support/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά γιά τίς απαντήσεις, έχω παραγγείλει αυτόν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345374 ελπίζω νά μήν έχω κάποιο πρόβλημα.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος λογος που το λες;

 

Στο δικο μου pc οταν αυξανω τις στροφες στον εξαερισμο, μου κολλαει.

 

Τωρα που τις εχω χαμηλωσει, κανενα προβλημα.

 

Γνωριζεις κατι Μανο;

 

 

Απλά ο πιο γρήγορος τρόπος για να ψοφήσει ένας σκληρός  ;D είναι να μην αερίζεται καλά και να ανεβάζει θερμοκρασία. Ειδικά στα φθηνά κουτιά που οι σκληροί είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, αν έχεις κάμποσους σκληρούς είναι πολύ εύκολο ας πούμε ο μεσαίος να δουλεύει σε αφύσικες θερμοκρασίες, ειδικά αν δε διαθέτει το κουτί fans για τους σκληρούς.

 

Οχι ότι είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο, οι "κανονικοί" σκληροί είναι πολύ ευαίσθητοι και στις μετακινήσεις, ειδικά όταν λειτουργούν, και γενικά κινούμενα μέρη= πρόβλημα, νόμος.

 

Τώρα για τα ανεμιστηράκια που λες, μια υπόθεση που κάνω, τραβηγμένη όμως, είναι μήπως το τροφοδοτικο σου δουλεύει στο όριο και δε σηκώνει πολλά πολλά; Αν είναι πάνω από 400 watt δύσκολο το βλέπω όμως, εκτός αν έχεις βάλει πάνω τις Παναγιάς τα μάτια  ;D ειδικά οι καλές κάρτες γραφικών τραβάνε απίστευτα watt, αλλά θα έπεφτε το σύστημα και όταν θα έκανες βαριές εργασίες... ίσως τα ανεμιστηράκια να είναι για πέταμα, για δοκίμασε να τα καθαρίσεις ή να τα αλλάξεις, φθηνά είναι έτσι και αλλιώς. Επίσης αν τα έχεις συνδεδεμένα στη Motherboard είναι και αυτή υπό εξέταση, όπως και οι bios ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου