Προς το περιεχόμενο

SSD καί αξιοπιστία


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, πάλι κράσαρε ό σκληρός μου... Δέν έχω λόγια νά εκφράσω τήν αηδία μου καί αγανάκτηση μου μέ αυτούς τούς σκληρούς, μέσα σέ λιγότερο από 2 χρόνια έχασα άλλους 2.

 

 

 

Αεριζεται καλα το κουτι σου;

 

 

Ωραιοι οι ssd παντως, καλα ξηγηθηκες. Δεν χρειαζονται defragment btw, ζημια κανεις παρα καλο ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επίσης, ακόμα και σε hdd να πας, δεν τους λες επίσης φθηνούς, καθώς οι τιμές τους έχουν μία πτώση σε σχέση με τον προηγούμενο χρόνο, αλλά ακόμα μου φαίνονται σε υψηλά επιπεδα...

Σου φαινονται "σε υψηλά επιπεδα", ε?

Ε βεβαια, 2TB σκληρος στα 90 ευρω ειναι ακριβα...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω και εγώ "ΝΑΙ" στους SSD, αλλά θα κάνω μία επισήμανση. Πρέπει αυτός που ετοιμάζεται να αγοράσει για πρώτη φορά SSD να θυμάται ότι οι τεχνολογίες γύρω από αυτή τη κατηγορία δίσκων δεν είναι τόσο ώριμες όσο εκείνες που έχουμε στους παραδοσιακούς δίσκους.

 

Πολλά μπορούν να γραφτούν επ' αυτού, αλλά το ρεζουμέ είναι ότι υπάρχουν SSD δίσκοι στην αγορά με πολύ κακό ιστορικό λειτουργίας. Πριν αγοράσεις κάτι, ψάξε οπωσδήποτε στο Google γράφοντας τη φράση: <όνομα δίσκου> problem, π.χ. μπορείς να γράψεις "ocz vertex agility 3 problem". Θα δεις πολλά και διάφορα σε κάθε περίπτωση, αλλά επίσης θα δεις μερικές περιπτώσεις δίσκων που όλοι αναφέρουν ότι λειτουργούν άψογα, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος και τιμής.

 

Έναν τέτοιο θα πρέπει να αγοράσεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαινονται "σε υψηλά επιπεδα", ε?

Ε βεβαια, 2TB σκληρος στα 90 ευρω ειναι ακριβα...

Δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι και προς τι η ειρωνία αλλά τέλος πάντων...  ???

 

Δεν ξέρω ποιον βρήκες εσύ 2TB στα 90 ευρώ...Και αν παίζει τέτοια φάση καλά κάνεις και το αναφέρεις.Αλλά, όταν για παράδειγμα ο Caviar Black της WD στα 500GB ήταν γύρω στα 45-50ευρώ πριν 1-2 χρόνια, ενώ τώρα σε κάποια από τα γνωστά καταστήματα τον έχω δει να ξεκινάει από 90...τότε εμένα μου φαίνεται ότι είναι ακόμα σε υψηλά επίπεδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301912

 

έχουν πέσει πολύ οι δίσκοι σε τιμές και είναι λογικό μιας και βγήκαν οι SSD και μιας και τα μεγέθη τους (των HDD) έχουν αυξηθεί πολύ τα τελευταία χρόνια (πχ πριν από 4-5 χρόνια άμα σου έλεγε κάποιος ότι έχει 2ΤΒ δίσκο θα νόμιζες ότι δουλεύει στη ΝΑSΑ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν πέσει πολύ οι δίσκοι σε τιμές και είναι λογικό μιας και βγήκαν οι SSD και μιας και τα μεγέθη τους (των HDD) έχουν αυξηθεί πολύ τα τελευταία χρόνια (πχ πριν από 4-5 χρόνια άμα σου έλεγε κάποιος ότι έχει 2ΤΒ δίσκο θα νόμιζες ότι δουλεύει στη ΝΑSΑ)

 

Ενστασις. Δεν ειναι λογικο και ουτε μπορεις να περιμενεις κατι τετοιο. Μιλαμε για δυο τεχνολογιες με διαφορετικο κοστος κατασκευης. Για παραδειγμα, οι sata με τους ide σκληρους ουδεποτε ανεπτυξαν ιδαιτερη διαφορα τιμης ενω μαλιστα οι sata παρουσιαζονταν φθηνοτεροι απο την παλιοτερη τεχνολογια. Και ειδικα οσο η νεα τεχνολογια κινειται κοντα στα πλαισια της δυσπιστιας, θα εξακολουθουν να πουλαν σαν κουλουρακια οι μηχανικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καί εγώ νόμιζα ότι ίσχυε τό αντίθετο :(

 

Κοίτα να δείς, τα μηχανικά μέρη στους κλασικούς δίσκους έχουν και ένα πλεονέκτημα ότι αν δεν έχει χαλάσει το μοτέρ ή η κεφαλή πάντα μπορούν να μετακινηθούν πάνω από τους δίσκους και έτσι όλο και κάτι μπορούν να διαβάσουν. Μάλιστα, από όσες φορές μου έχει τύχει να χτυπήσει δίσκος πάντα κατάφερνα να ανακτήσω ένα μικρό ή μεγάλο μέρος των δεδομένων. Να έχουν χαλάσει μοτέρ ή κεφαλή δεν μου έχει τύχει.

 

Στους SSD αντίθετα αν χαλάσει ο μηχανισμός που αναζητεί και διαβάζει δεδομένα, τέλος, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Όμως επειδή πρόκειται για καθαρά ψηφιακή επικοινωνία οι πιθανότητες είναι εξαιρετικά λίγες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα και από εμένα!

Αυτές τις μέρες έχω καταλήξει και εγώ σε ssd αλλά στο μέγεθος  έχω πρόβλημα!Θα φτάσει ο 120gb για το λειτουργικό και τα vst?Mac εχω και δουλεύω σε logic αλλά κάτι μου λέει οτι ίσα ίσα θα βγώ με αυτό το μέγεθος.

Σκεφτείτε μόνο 4-5 library να έχεις σε kontakt και ήδη γεμίσαμε :P.

Επίσης έχω ακούσει ότι οι SSD συμπεριφέρονται αλλιώς (χάνουν αρκετή ταχύτητα) άν είναι γεμάτoι σε μεγάλο ποσοστό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αεριζεται καλα το κουτι σου;

 

Υπαρχει καποιος λογος που το λες;

 

Στο δικο μου pc οταν αυξανω τις στροφες στον εξαερισμο, μου κολλαει.

 

Τωρα που τις εχω χαμηλωσει, κανενα προβλημα.

 

Γνωριζεις κατι Μανο;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος λογος που το λες;

 

Στο δικο μου pc οταν αυξανω τις στροφες στον εξαερισμο, μου κολλαει.

 

Τωρα που τις εχω χαμηλωσει, κανενα προβλημα.

 

Γνωριζεις κατι Μανο;

 

Εννοείς ότι αυξάνεις τις στροφές στον ανεμιστήρα του κουτιού; Ίσως έχει κάποιο πρόβλημα ο συγκεκριμένος ανεμιστήρας ή η μητρική (αν παίρνει ρεύμα από την μητρική) ή το τροφοδοτικό σου (αν παίρνει ρεύμα από εκεί). Δοκίμασε πάντως να βάλεις να δουλέψει ο ανεμιστήρας κατευθείαν, χωρίς το ποτεσιόμετρο που τον ρυθμίζει, μπορεί και αυτό να έχει πρόβλημα. Ή μπορεί να έχουν όλα τα παραπάνω πρόβλημα. Ή να φταίει η ΔΕΗ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου