Προς το περιεχόμενο

Metallica - Nothing Else Matters guitar solo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φημες λενε οτι δεν παιζει το παλικαρι αυτα που ακουγονται παντως!!! ;D

 

με ενισχυτή του guitar rig γιατί ο line 6 του πρώτου βίντεο που είχε το preset ήταν δανεικός. επισης να σημειώσω ότι ο ήχος ενώ πατάω τα τάστα δεν κρατιέται πολύ διότι έχω μεγάλο gate για να μην ακούγεται θόρυβος από τα ηχεία του υπολογιστή...

 

Metallica - Nothing Else Matters guitar solo (without backing track)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όχι ρε παιδιά τώρα τι μου λέτε.. μαθήματα κιθάρας άρχισα με ένα πολύ καλό δάσκαλο πέρυσι τέλη μαρτίου. το καλοκαίρια έκανα και διπλά μαθήματα επειδή ήθελα να μάθω να παίζω κιθάρα καλύτερα πιο γρήγορα. τώρα το βιμπράτο που λέτε δεν γνωρίζω τι είναι... ακόμη...

Μη μασάς παλήκαρε! Πλάκα κάνουμε!  ;D

 

Το βιμπράτο είναι μια τεχνική του αριστερού χεριού που την εφαρμόζουμε συνήθως σε νότες με μεγάλη χρονική διάρκεια.

Κουνάμε τη χορδή παράλληλα (δεξιά - αριστερά) προς την ταστιέρα, αυξομειώνοντας "απαλά" το ύψος της νότας. Βιμπράτο μπορούμε να κάνουμε με όλα τα δάχτυλα του αριστερού χεριού και σε όλες τις χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μασάς παλήκαρε! Πλάκα κάνουμε!  ;D

 

Το βιμπράτο είναι μια τεχνική του αριστερού χεριού που την εφαρμόζουμε συνήθως σε νότες με μεγάλη χρονική διάρκεια.

Κουνάμε τη χορδή παράλληλα (δεξιά - αριστερά) προς την ταστιέρα, αυξομειώνοντας "απαλά" το ύψος της νότας. Βιμπράτο μπορούμε να κάνουμε με όλα τα δάχτυλα του αριστερού χεριού και σε όλες τις χορδές.

 

ευχαριστώ για την πληροφορία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να σημειώσω ότι ο ήχος ενώ πατάω τα τάστα δεν κρατιέται πολύ διότι έχω μεγάλο gate για να μην ακούγεται θόρυβος από τα ηχεία του υπολογιστή...

 

 

 

Πολύ οιμάδια αυτά τα gate σου πετσοκόβουν τον ήχο παςνα παίξεις σαν άνθρωπος και μετά  ξενερώνεις απο την ζωή σου agcartoons1.gif

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ κάνω βιμπράτο με το δεξί πάντως! αλήθεια

Αν εννοείς ότι κάνεις βιμπράτο με το tremolo bar αυτό είναι άλλο.  ;)

Εγώ μιλάω για το βιμπράτο που γίνεται με το χέρι, όχι με το τρέμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο ειδικά από τη στιγμή που παίζεις 7 μήνες.

 

Πολλά πράγματα θα βελτιωθούν εν καιρώ,απλά το μικρό σου δακτυλάκι που πετάει,κάποιες φορές είναι τελείως σφιγμένο και γενικά είναι μακριά από την ταστιέρα,να το προσέξεις.

Αν έχεις δάσκαλο πες του να σου δώσει ασκήσεις και κάποιες συμβουλές.

Το μικρό δαχτυλάκι πρέπει να είναι κοντά στην ταστιέρα σε "θέση μάχης" ::) και  όπως και το υπόλοιπο χέρι σου ποτέ και για κανέναν λόγο σφιγμένο.

 

Για τον ήχο σου δε σου έγραψα κάτι γιατί αυτό που ακούμε στο πρώτο βίντεο δεν είναι δικό σου και αν θέλεις στο αναλύω και τεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου