Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας


Ilias83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ακριβώς δεν έχει φράγκα (και συνήθως αυτά δύσκολα αλλάζουν σε λιγότερο από ένα χρόνο), είναι λαλακία να αρχίσει να πετάει λεφτά σε λαλακίες (εννοώ φτηνά πράγματα, για να μην παρεξηγηθούμε). Να αρχίζει να παίζει θέλει το παιδί, όχι να παιδεύεται.

Για μένα μια Strat Rockinger/Diego (κάτι κλασικό που τα παίζει σχεδόν όλα) και ένας μικρός ενισχυτάκος για μελέτη είναι καλά για αρχή. Μετά από λίγο καιρό θα καταλάβει από μόνος του τι του χρειάζεται για να φτιάξει και τον ήχο του παίρνοντας τον ενισχυτή που πιστεύει ο ίδιος πως του ταιριάζει και διαλέγοντας και μερικά εφέ. :wink:

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλικότατη συμβουλή. Κατ' αρχήν μην αγοράσεις κιθάρα ή εξοπλισμό επειδή ο τάδε ή ο δείνα μουσικός που σου αρέσει τα χρησιμοποιεί. Το μυστικό είναι στα χέρια σου και στα αφτιά σου!

 

Taq δε συμφωνώ με αυτό που λες...

 

Δηλαδή αν πχ του παιδιού του αρέσουν κυρίως κιθαρίστες όπως ο Gilmour, ο Hendrix ή ο SRV τι πρέπει να πάρει: Les Paul? Ή αν αντίθετα, αν ακούει Steve Vai, Satriani κλπ τι πρέπει να πάρει: Stratocaster???

 

Εννοώ ότι καλό θα ήταν η κιθάρα που θα πάρει να είναι προσανατολισμένη στα ακούσματά του.

 

 

 

Εγώ λοιπόν συνονόματε θα σου πρότεινα τα εξής:

 

1) αν θες να δώσεις λίγα χρήματα για την κιθάρα (γιατί πιθανόν απλά να θες μόνο να πειραματιστείς με την ηλ. κιθάρα) να πάρεις μια Squier (Stratocaster κατά προτίμηση). Πιστεύω ότι ειδικά τελευταία η Squier έχει αρκετά προσεγμένα όργανα και πολύ τίμια ως προς την τιμή τους.

 

2) αν θες να διαθέσεις λίγο παραπάνω χρήματα, πάρε Rockinger/Diego stratocaster ή telecaster ή κάποια Fender της σειράς Highway 1...

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια Squier 51, 170¤ μαζί με μεταφορικά από τον thomann...νομίζω είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε κιθάρες σε αυτή την τιμή...

 

Έχεις επιλογές για διπλούς ή μονούς μαγνήτες για να επιλέξεις και για αργότερα τι σου κάνει, δεν έχεις tone να μπλέκεις (πόσοι από μας χρησιμοποιούσαν το tone στην πρώτη τους κιθάρα ?)

 

Πάρε και έναν φθηνό ενισχυτάκο με 100¤ ή ακόμα καλύτερα τον epiphone valve junior (λαμπάτος 5W) με 140¤ και έχεις καθαρίσει για τα επόμενα 2 χρόνια... :wink:

 

Θέλετε να μου πείτε ότι ένα "καινούριο" αυτί στις ηλεκτρικές κιθάρες θα καταλάβει αισθητή διαφορά στα παρακάτω 2 setup :

 

1) squier 51 + epiphone valve junior = 300¤

2) Rockinger Strat + Fender Blues Junior = 970¤

 

?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια Squier 51' date=' 170¤ μαζί με μεταφορικά από τον thomann...νομίζω είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε κιθάρες σε αυτή την τιμή...[/quote']

Χωρίς να έχω παίξει με τη Squier 51, διαφωνώ. Η Squier 51 είναι μια πειραματική φτηνιάρικη κιθάρα. Δεν πιστεύω πως το παλικάρι θα έχει όρεξη να αρχίσει να την σκαλίζει όπως όλοι εδώ μέσα που την έχουν αγοράσει. ¶σε που μετά θα θέλει Stratocaster. Βέβαια δεν είναι κακό να την δοκιμάσει.

 

Πάρε και έναν φθηνό ενισχυτάκο με 100¤ ή ακόμα καλύτερα τον epiphone valve junior (λαμπάτος 5W) με 140¤ και έχεις καθαρίσει για τα επόμενα 2 χρόνια... :wink:

Συμφωνώ!!!

 

Θέλετε να μου πείτε ότι ένα "καινούριο" αυτί στις ηλεκτρικές κιθάρες θα καταλάβει αισθητή διαφορά στα παρακάτω 2 setup :

 

1) squier 51 + epiphone valve junior = 300¤

2) Rockinger Strat + Fender Blues Junior = 970¤

 

?

Νομίζω πως το παλικάρι δεν είναι άσχετο!!!

8)

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε ότι είναι άσχετος ?

 

Είπα ότι το αυτί του δεν είναι αρκετά εκπαιδευμένο στα παιξίματα και στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας απ'την στιγμή που δεν έχει παίξει...

 

Η κλασική κιθάρα είναι ένα τελείως διαφορετικό κεφάλαιο...

 

Όταν ξεκινάς να μαθαίνεις ένα όργανο, οτιδήποτε και να είναι αυτό, παίρνεις κάτι φθηνό για αρχή...το ξεζουμίζεις, βγάζεις δηλαδή "the most of it", και αφού έχεις βγάλει τον καλύτερο δυνατό ήχο απο το όργανο αυτό, και δεν εννοώ τι πετάλια θα χρησιμοποιήσει, αλλά πως θα χτυπάει την πένα, ή πως θα παίζει με τα δάχτυλα κτλ... προχωράς, στην αγορά κάτι καλύτερου πιο έμπειρος πια και πιο κατασταλαγμένος...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Jam, άλλωστε όλοι οι "μεγάλοι" με όργανα της πεντάρας ξεκίνησαν! Πάρε κάτι φτηνό (epiphone, squier) και αργότερα τα ξαναλέμε! 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jam? Ποια ήταν η πρώτη σου ηλεκτρική;

 

Μια Squier Stratocaster την οποία την είχα από 12 έως και 18 χρονών μέχρι που σαν μ@λ@κ@ς την ξέχασα μέσα στο αστικό πηγαίνοντας στα ΚΤΕΛ...μετά "αναγκάστηκα" να πάρω Gibson... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία καλώς ήρθες. Πιστεύω ότι η πρώτη σου κιθάρα πρέπει να "κάθεται¨ καλά στο χέρι σου (προφανώς) και να μπορεί να πλησιάσει στον ήχο όσο πιο πολύ αυτά που ακούς και θες να παίξεις. Ας πούμε οι Massive Attack, ο κιθαρίστας τους, φέτος που τους είδα, έπαιζε κυρίως με μια thinline tele. Επίσης ο κιθαρίστας των Madrugada έπαιζε με μια jazzmaster. Οι Archive, πέρυσι που τους είχα δει έπαιζαν κυριως με tele (η μια αν θυμάμαι καλά ήταν ή custom ή special). Ο κιθαρίστας των Muse στην φετινή περιοδεία παίζει με tele. Ο Molko των Placebo συνήθως παίζει είτε με ταυράκι είτε με les paul. Όσο για τους Radiohead, o Greenwood συνήθως βασανίζει κάποια tele, ενώ ο Yorke παιίζει με tele (μερικές φορές custom) αν και έχει εμφανιστεί και με rickenbacker. Για τους Puressence δεν έχω άποψη. O Gilmour κυρίως παίζει με stratocaster ενώ ο συγχωρεμένος ο Barrett είχε μια αδυναμία στις tele. Τέλος ο Μήτσος ο Σελίδας "έγραφε" με tele και στα live έπαιζε με les paul. Με λίγα λόγια γίνεται ένας τεράστιος χαμός και ίσως θέλει λίγο παραπάνω προσοχή. Βέβαια όπως είπε και ο superfunk ο ήχος εξαρτάται και από τα εφφέ και τον ενισχυτή, αλλά όσον αφορά την κιθάρα, νομίζω ότι κερδισμένη βγαίνει η tele.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κατασκευασμα που χρησιμοποιεί ο Bellamy των Muse μόνο tele δεν είναι. Μοιάζει εμφανισιακά, αλλά έχει έναν humbucker και έναν p-90 (μάλλον) και μερικά ενσωματωμένα εφφε πάνω της.

 

 

Sorry για το ελαφρώς off-topic...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου