Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας


Ilias83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lol! Μάλλον έχεις δίκιο καθως δε μπορώ να ισχυριστώ ότι τους είδα, απλά "ψάρεψα" κάτι φωτογραφίες απ' το δίκτυο. Αν έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες για το τι έχει κάνει ο Bellamy ακριβως στην κιθάρα του ας ανοίξει ένα νέο θέμα να το κουβεντιάσουμε εκεί.

 

Sorry :oops: :oops: :oops: κι από μένα για την off-topic απάντηση στην off-topic παρατήρηση-διόρθωση. :)

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Συγνώμη που άφησα λιγάκι το θέμα χωρίς να απαντήσω, αλλά μιας και έχω εξεταστική δεν έχω προλάβει να κάνω βόλτα από κανένα κατάστημα.

(Από 13 του επόμενου μήνα που τελειώνω με τις υποχρεώσεις θα βγω να τις δω και απο κοντά)

Μου δώσατε πάντως έναν αρκετά καλό οδηγό για το τι κιθάρες να αρχίσω να δοκιμάζω και να ακούω.

Και τότε εδώ θα είμαστε, θα σας γράψω τις εμπειρίες μου...

Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα.

 

Υ.Γ.Αυτό που κατάλαβα πάντως είναι οτι τελικά μάλλον απ'οτι και να αρχίσω θα αγοράσω στο μέλλον κάτι άλλο :D

b]No one told you when to run

you missed the starting gun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα καλό!!!

Που λές έτσι είναι μόλις αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι τι "παίζει" και τι μπορείς να κάνεις αρχίζεις να ψάχνεσαι περισσότερο.... είτε αγορές είναι αυτό είτε διαμόρφωση ήχου και προσωπικού στύλ.... πες το όπως θές ..... είναι αυτό που λένε μην ακούς τίποτα για όσα σου λένε για το στρατό...Θα πάς και θα δείς μόνος σου.... :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι από μας είχαν για 1η κιθάρα Rockinger και 1ο ενισχυτή λαμπάτο να σηκώσουν το χέρι. Ας μην τρέχουμε να πούμε σε κάποιον αρχάριο (στην ηλεκτρική) ότι για να παίξει χρειάζεται +1500 ευρώ...

 

+1000

 

παραπάνω κάποιος φίλος πρότεινε πρώτη κιθάρα στα 850Ε.... 8O

 

δηλαδή μια Cort X-6 των 250Ε, που μπορεί να παίξει τα πάντα, πόσο μάπα είναι για αρχάριο;

 

τόσοι και τόσοι ξεκινούν όλο κέφι και λίγο αργότερα συνειδητοποιούν πως δεν τους πολυ-πάει το άθλημα και τα παρατάνε... γιατί να του μείνει ένας εξοπλισμός 1.500Ε (τα οποία μάλιστα ζορίστηκε να μαζέψει);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε gdevelek, του πρότεινα μία κιθάρα στα 850€! ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ!

πρόσεξες το πόστ του φίλου μας που ενδιαφέρεται? ΕΙΝΑΙ ήδη ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ, και όχι κάποιος αρχάριος! τι να βαρεθεί και να αφήσει στο ράφι? Fender strat πρότεινα λες να μην την καλοπουλήσει αν δεν την γουστάρει σε αντίθεση με μια Cort που ΣΙΓΟΥΡΑ άμα βρει να την δώσει έστω τα μισά , να πάι να παίξει ΛΟΤΤΟ! :lol: :lol: :lol: Απλά ο Χριστιανός μία βοήθεια θέλει να πάει παρακάτω!

Καλές οι Cort, καλές οι Yamaha, suzuki & για τα μπάζα κοτομπούκι, αλλά οι μαγνήτες τους (το χρώμα των μαγνητών) και το "στησιμό" τους κατά την γνώμη μου είναι τρισάθλιο. Δηλαδή τρείς φορές παρά μία τεσσερις άθλιο. :lol: :lol:

Δεν έιρωνεύομαι .... το αντίθετο αστειεύομαι γνωρίζοντας ότι και εγώ έχω περάσει από το "στάδιο" της φτηνής και καλής ΑΛΛΑ ήμαν και άσχετος από κιθάρα.... και ευτυχώς ΔΕΝ τα παράτησα ...... κατόπιν μαθαίνοντας και ασχολούμενος τώρα για πάνω από 15 χρονάκια κατέληξα σε ένα πράμα ..... φτηνό = σπανιότατα καλό (έστω και με κάποια ανοχή) και αξιοπρεπή κιθάρα = πάνω από 400€ (και εδώ κατά περίπτωση) οπότε το να προτείνω (ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ) μια αξιοπρεπή και ευέλικτη κιθάρα νομίζω ότι έδωσα κατά προσέγγιση το 70-80% την απάντηση ενός κοινού νου, μιάς κοινής σκέψης του μέσου κιθαρίστα που ασχολείται ένθερμα με το αντικείμενο.

Και μεταξύ μας μπορεί να είναι τόσο ΜΑΠΑ για έναν αρχάριο μία κιθάρα των 250 Ευρώ που να τον αποτρέψει ΝΑ ΜΑΘΕΙ! Όπως παραλίγο να συμβει σε αρκετούς! Το καλό όργανο θα το εκτιμήσει πολύ αργότερα για αυτό και προτείνω mid rage guitar. Τώρα βέβαια εγώ το ξαναγράφω ΑΥΤΟ θα έκανα άν είχα το μυαλό που έχω τώρα ΤΟΤΕ!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πώ, διαφωνώ κάθετα

 

πριν λίγες μέρες δεν θυμάμαι σε ποιό φόρουμ ήταν που όλοι έλεγαν τι καλή που είναι η Squier 51 των 150Ε, και είδα και δύο video clips με έναν αμερικάνο που έπαιζε μια χαρά επιδεικνύοντας τους διάφορους τόνους που βγάζει αυτή η κιθαρίτσα με τον split-coil humbucker στη γέφυρα και τον single-coil στο λαιμό

 

υπάρχει και η Cort των 250, και οι Ibanez GRG170, EXR170 των περίπου 270Ε, και ένα σωρό άλλες κάτω των 400, αν αυτές για σένα δεν κάνουν για κάποιον που μπαίνει τώρα στο χώρο της ηλεκτρικής... κι εγώ έχω 5 χρόνια κλασσικής, με πολύ καλή πρόοδο, και το πρόβλημά μου με την παλιά και πολύ φτηνή Washburn που έχω είναι ότι ΕΓΩ δεν μπορώ να την αξιοποιήσω, όχι ότι αυτή είναι ανεπαρκής για μένα... αυτό μου έλειπε...

 

αν πάρει μια των 250Ε, θα χάσει ίσως 100Ε πουλώντας τη μετά από 1-2 χρόνια

 

αν πάρει μια των 850Ε και την πουλήσει, λες να μπορέσει να την πουλήσει 750Ε μετά από 1-2 χρόνια;;;

 

τέσπα, έχουμε προφανώς εντελώς διαφορετική φιλοσοφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχουμε διαφορετική φιλοσοφία

........διότι όπως και να το κάνουμε αν βάλεις μία squier σε ένα ενισχυτή 15Watt τρανσίστορ, προφανώς δεν θα ακούσεις όμποε.... κιθάρα θα ακούσεις.....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 850Ε απο το θωμάν παίρνεις

 

μια καλή κιθάρα

 

Ή:

 

cort x-6

50άρη λαμπάτο Peavey ValveKing

Behringer V-amp2

+ τα απαραίτητα καλώδια, πένες, λουρί

 

...και φτιάχνεσαι, εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και γώ έτσι το βλέπω (όσο αφορά την τιμή) απλά για λόγους ... τακτ αποφεύγω να διαφημίζω μαγαζιά εδώ και αρκετό καιρό κάτι που αποφάσισε όλη η ηλεκτρονική κοινότητα του νόιζ πριν κάνα τρίμηνο....

Αλλά και πάλι διαφωνούμε (σε φιλικότατο πλαίσιο φίλε μου μην παρεξηγηθώ κιόλας!) θα πάρεις peavy valveking (από τους αγαπημένους μου!) και περιμένεις να παίξει το οιοδήποτε καυσόξυλο?!!!!?? πάνω του? θα είναι σαν να λέμε σα το γαιδούρι με την ΣΕΛΛΑ! μάλλον θές περισσότερα χρήματα και πάλι....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κανά τρίμηνο ήμουν 100% ανενεργό μέλος, λυπάμαι αν παραβίασα κανόνες του φόρουμ

 

πάντως στο harmony-central η Χ-6 κάθε άλλο παρά ως καυσόξυλο αντιμετωπίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου