Προς το περιεχόμενο

PRS(Paul Reed Smith) VS Framus !


panos1911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

100% PRS

 

Οι καλές οι PRS ειναι απίστευτα όργανα

 

Και φυσικά εχουν πολυ προσωπικοτητα και ήχο

Αρκει να μπορεις να τα διακρίνεις.

 

 

Παρε prs

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Panos,φανταζομαι καταλαβαινεις οτι απο τη στιγμη που ΔΕΝ μιλαμε για συγκεκριμενες κιθαρες αλλα για ΜΑΡΚΕΣ το thread αυτο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΝΟΗΜΑ. Και η PRS αλλα και η Framus παραγουν πολλα οργανα τα οποια διαφερουν τρομερα μεταξυ τους. 

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ηχος" Framus.

 

Framus ειναι και η Diablo, η οποια δεν εχει σχεδον ΚΑΜΙΑ ομοιοτητα ηχητικα και παικτικα με την Gibson σχολη, Framus ειναι και η Mayfield, η οποια ειναι σχεδον ιδια με μια Gibson ES 335 οπως Framus ειναι και η Monterey η οποια ειναι ουσιαστικα μια κλασσικη strat με παρδαλο φινιρισμα!

 

Δεν εχεις δοκιμασει διαφορα μοντελα, το καταλαβαινω, δε μπορει ομως να μην εχεις μια ιδεα του ΤΙ θες να δοκιμασεις και ΤΙ σε ενδιαφερει. Αν πραγματικα σε ενδιαφερουν στον ιδιο βαθμο η παρακατω

 

Framus%20morrigan-pro.JPG

 

Aυτη

 

load.php?id=00000094564&width=760&bg=15141A

 

Και αυτη

 

18180-prs-mccarty-soapbar-model-gold-top--large.jpg

 

Τοτε εχεις εσυ να κανεις ενα γερο ψαξιμο σε προσωπικο επιπεδο σχετικα με το τι τυπο κιθαρας ψαχνεις και αφου αποφασισεις να μας πεις και εμας μπας και μπορεσουμε να σου προσφερουμε καμια ουσιαστικη συμβουλη. Εχω να σου πω πραγματα για πολλες PRS (οπως και αρκετοι αλλοι) και εχω και hands-on εμπειρεια με παρα πολλες Framus (οπως ισως λιγοι αλλοι) αλλα πραγματικα δεν μπορω να σου πω κατι απο τη στιγμη που δε ξερεις ο ιδιος τι ψαχνεις.

 

Αν μας ρωτας απλα γενικα και αοριστα ποια μαρκα θα προτιμουσαμε, η ΜΟΝΗ σοβαρη απαντηση  που μπορω να σου δωσω (χωρις ΚΑΝΕΝΑ ιχνος ειρωνιας) ειναι: ενα απο τα παρακατω

a) Framus

b) PRS

c) Both

d) None

αναλογα με το τι κιθαρα ψαχνω και για τι χρηση.

 

Aν το μονο που μου δινεις για να σε βοηθησω ειναι οτι θες καλα καθαρα, θα σου προτεινα μια απο τις Monterey ή Μayfield που ανεφερα παραπανω. Η ισως μια απο τις καινουριες PRS με τους μονους μαγνητες, σαν την 305. Ελπιζω να μη σε πειραζει βεβαια οτι αυτες οι δυο ουδεμια σχεση εχουν ειτε μεταξυ τους ειτε με τις κιθαρες που χρησιμοποιουν τα ινδαλματα σου και τις κιθαρες που εχεις τωρα. Εχουν εξαιρετα καθαρα παντως, αυτο ειναι σιγουρο.

 

Νο offence κιολας αλλα αν θες να βγαλεις κατι ουσιωδες απο το thread πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμενος, αλλιως να πουμε για τον κιμα στα γεμιστα...

 

 

Υ.Γ. Οι Custom 22/24 ειναι κλασσικες αξιες - αν ψαχνεις κατι τετοιο, κοιτας ισως τη σειρα Diablo που σου ανεφερα και στην αρχη του thread.

Y.Γ. 2 Αν δεν απατωμαι, δεν υπαρχει production μοντελο PRS με floyd rose ή παρομοια γεφυρα.

 

 

 

η μονή Framus π έχω παίξει είναι η camarillo και είχα μείνει άφωνος με τον ήχο της! φοβερή κιθάρα!

 

αυτό π ψαχνό δεν είναι σίγουρα για μεταλ! θέλω μια κιθάρα η οποία ν μπορεί ν παίξει και blues και πιο λαιτ πράγματα!

δεν έχω πρόβλημα αν το μοντέλο δεν ταιριάζει με τούς guitar heroes μ!

camarillo_custom_6.thumb.jpg.e0f6ef5007ca57c7d8dcaecfc989a8b1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω μια κιθάρα η οποία ν μπορεί ν παίξει και blues και πιο λαιτ πράγματα!

Άρα θές...ενισχυτή! Γιατί κιθάρα που παίζει blues, light κλπ...είναι και η Τelecaster... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταζοντας τις τιμες των Framus στον Θωμα, δεν εχεις και πολλες επιλογες κατω των 3000.

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=electric_guitars&bf=framus&oa=pra

 

Αλλα πολλα τα λεφτα... παρα πολλα.

Επενδυση μεν, αλλα θα πρεπει να την αξιοποιησεις και καταλληλα.

Γιατι δεν παιρνεις καποια αλλη μαρκα, πιο φτηνη και εξ ισου καλη (ή και καλυτερη) και μαζι εναν ενισχυτη με πολυ καλα καθαρα; Οι επιλογες σου ειναι απιστευτα πολλες.

Ασε που μπορεις να βρεις διαμαντια στις αγγελιες στη μιση τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταζοντας τις τιμες των Framus στον Θωμα, δεν εχεις και πολλες επιλογες κατω των 3000.

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=electric_guitars&bf=framus&oa=pra

 

Αλλα πολλα τα λεφτα... παρα πολλα.

Επενδυση μεν, αλλα θα πρεπει να την αξιοποιησεις και καταλληλα.

Γιατι δεν παιρνεις καποια αλλη μαρκα, πιο φτηνη και εξ ισου καλη (ή και καλυτερη) και μαζι εναν ενισχυτη με πολυ καλα καθαρα; Οι επιλογες σου ειναι απιστευτα πολλες.

Ασε που μπορεις να βρεις διαμαντια στις αγγελιες στη μιση τιμη.

 

για πρότεινε άλλες ανάλογες μάρκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που επεμβαινω "παλι" στο κατα τα αλλα πολυ κατατοπιστικο αυτο θρεντ αλλα ο petrucci δεν εχει παιξει ποτε του με PRS.

 

Και ον τοπικ πια συμφωνω με το παρακατω

Άρα θές...ενισχυτή! Γιατί κιθάρα που παίζει blues, light κλπ...είναι και η Τelecaster... 8)

 

Και ετσι αρχησε ο καυγας !!!

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου λεγανε να επιλέξω μια κιθάρα,απο τις 2 αυτες εταιριες,και εχοντας στο μυαλο μου τα επόμενα 10-15 χρόνια με κλειστά ματια PRS.

Μπορει να βρω Framus κ ναναι καλυτερο οργανο στα σημεία (λέμε τώρα,αν κ το βλέπω δυσκολο) αλλα ως επένδυση κ μονο θα τσιμπαγα PRS.

Στην τελική αγοράζω PRS τωρα 3000 και αν χρειαστει σε 10 χρονια θα την πουλήσω 8000.

Θα παρω μια Framus (κ η πλακα ειναι οτι τα εχω σε ιδιαιτερα μεγάλη εκτίμηση αυτα τα όργανα) και αν χρειαστει να την πουλήσω,να την δώσω με το ζορι 1000.

Την δουλειά μου παντως κ με τις 2 θα την κάνω.

Αρα?

PRS.

::)

 

(Αν και οπως έγραψε ο φιλος marathon) Τελε κ καθάρισα  :P .(κ custom shop θα ειναι,κ Fender επάνω,σταθερή αξια δλδ κ όργανο που θα σκίσω στο παιξιμο κ δε θα με νοιάζει αν αποκτήσει καμια γρατζουνιά εδω κ εκει.Άλλωστε με τις γρατζουνιες στις Fender δεν πέφτει η αξία τους (ισα ισα καμια φορα ανεβαινει)

Αλλα στις PRS ή Framus πρεπει να προσεχεις κ το παραμικρο.

(Τουλαχιστον μεχρι να περασει κ σε αυτες τις εταιριες η τρέλα με το relic,που χλωμό το βλέπω εδω που τα λέμε.)

 

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική αγοράζω PRS τωρα 3000 και αν χρειαστει σε 10 χρονια θα την πουλήσω 8000.

Και μετά...ξύπνησες ;D ;D ;D

http://www.ebay.com/itm/NEW-PRS-Private-Stock-Eriza-Verde-w-Signature-Electric-Guitar-with-Hard-CASE-/150911351679?pt=Guitar&hash=item2323047b7f

ούτε τις signature δεν πουλάνε τόσα....και τα λεφτά είναι σε δολάρια (1.35) για να μην ξεχνιόμαστε 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες μαλλον.

Υπολογίζω οτι σε 10 χρονια θα κοστίζουν 7000 καινουριες.

Η δική μου που θα ειναι σε σουπερ κατασταση,παλαιότερο μοντέλο (απο τα καλα παλαιά οργανα του Prs κ όχι τις μουφες που βγάζει τωρα το 2023 οπως θα γραφει η αγγελία,σε χώρο που δεν καπνισουμε,παιγμένη σε μαγαζια μη καπνιστών only + θα την εχω πιασει εγω στα χέρια μου κ θα την έχει χαιδέψει κ ο ταδε παιχταρας),ε να μην τσιμπίσω ενα χιλιάρικο παραπάνω απο τα brand new?

 

;D

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες μαλλον.

Υπολογίζω οτι σε 10 χρονια θα κοστίζουν 7000 καινουριες.

...εάν τις θυμάται κανένας! ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου