Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας! Ήρθε η ώρα για στρατ!!!


stepar10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πολύ παράξενος που δεν θέλω μεταχειρισμένη γιατί την θέλω δικια μου απο την πρώτη μέρα, χωρίς να έχει παίξει κανένας αλλος με οτι αυτο συνεπάγεται??

 

Μεγαλο λαθος,δεν εχω αγορασει ποτε μου καινουργια κιθαρα,προτιμω παντα τις παλιες και τις μεταχειρισμενες,μια και εχουν δοκιμαστει και φυσικα τις βρισκω σε πολυ χαμηλοτερες τιμες ;)

 

Εγω παντως θα επαιρνα την CLASSIC PLAYER 60s (οι Am std ποτε δεν μου αρεσαν).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω φιλαράκι θα έλεγα να ξεκολήσεις λιγάκι απο τα "ξεπαρθενιάσματα" .

Με 700 ευρω σήμερα παίρνεις "κιθάρα"

 

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω. Και δεν παίρνεις μόνο "κιθάρα" αλλά και "ενισχυτή" μαζί.

 

και όχι κινεζομεξικάνικες αηδίες.

 

Διαφωνώ κάθετα. Έχω αρχίσει να συμφωνώ με τον φίλο που γράφει ότι αν μπορούσαμε να κάνουμε blind tests εδώ μέσα τότε πολλοί δε θα τα γράφατε αυτά τα πράματα. Να σημειώσω ότι δεν είμαι υπέρμαχος των κινέζικων ή μεξικάνικων ή κορεάτικων αλλά των καλών οργάνων, που μπορεί να τα πετύχεις και από κατασκευαστή Νιγηριανό.

 

Άσε που δεν θα χάσει την αξία της μια Αμερικάνα.

Ξέρω ότι δεν θα μ ακούσεις αλλά,θα με θυμηθείς ;D

 

Σημασία έχει να πάρει μία κιθάρα που θα τον βολεύει στο παίξιμο, θα του αρέσει εμφανισιακά, θα έχει ποιότητα κατασκευής και όχι μία κιθάρα που απλά θα έχει μεταπωλητική αξία. Αν ξεκινάς έτσι τότε.....

 

 

 

+1 και από εμένα για την 60s. Πολύ ωραίο και βολικό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με 700 ευρω σήμερα παίρνεις "κιθάρα" και όχι κινεζομεξικάνικες αηδίες.

 

 

 

Αλήθεια θεωρείτε έτσι απλά "αηδία" την μεξικάνικη των 700 ευρώ? Με τους 69 custom shop μανήτες και οτι αλλο έχει πάνω της?

 

Όπως εξήγησα και στην αρχη του τοπικ δεν είμαι κανας επαγγελματίας, ζητάω απλά μια κιθάρα με ωραίο ήχο και playability που θα την βρίσκω οταν παίζω στις προβες και μια στο τόσο θα κάνουμε κανα live σε μπαρακια κτλ.  Το ποσό αυτό το θεωρώ πολύυυυ αξιοπρεπες για αυτά που μπορώ να διαθέσω, και έχω στερηθει αλλα πραγματα για να το μαζέψω. Και ειλικρινα πιστευετε οτι θα παρω μια κιθάρα "αηδία"?

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειλικρινα πιστευετε οτι θα παρω μια κιθάρα "αηδία"?

 

οι περισσοτεροι σου προτειναμε την συγκεκριμενη κιθαρα η οποια μονο...αηδια δεν ειναι...ΕΝΑΣ σου ειπε και μια παπαριά που στερειται λογικης και...ευαισθησιας  ;D...δεν χαλασε και ο κοσμος.... ;)

 

παρε την CP.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω οτι είναι μόνο ένας SF αλλά πιο πολύ το υποσημειώνω σαν θεμα προς συζήτηση.

 

Δηλαδή ποσο τεράστια διαφορά θα εβλεπα με την american standar πχ?

Σε τι υστερούν οι μεξικάνικες? Μήπως είναι και λίγο εμπορικό το θέμα?

 

 

Επίσης... μια βοήθεια στην επιλογή χρώματος!! Καταλήγω στο sonic blue και μετά σκέφτομαι να παρω το κλασικό sunburst. Μετα λέω... καλύτερα να παρω κατι διαφορετικό και ξαναγυρίζω στο sonic blue. "Ο αναποφάσιστος!"    :o

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης... μια βοήθεια στην επιλογή χρώματος!! Καταλήγω στο sonic blue και μετά σκέφτομαι να παρω το κλασικό sunburst. Μετα λέω... καλύτερα να παρω κατι διαφορετικό και ξαναγυρίζω στο sonic blue. "Ο αναποφάσιστος!"    :o

 

Εννοειται λογω της ομαδας σου οτι θα παρεις οτιδηποτε σε blue,ποιο sunburst τωρα λεμε...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω οτι είναι μόνο ένας SF αλλά πιο πολύ το υποσημειώνω σαν θεμα προς συζήτηση.

 

Δηλαδή ποσο τεράστια διαφορά θα εβλεπα με την american standar πχ?

Σε τι υστερούν οι μεξικάνικες? Μήπως είναι και λίγο εμπορικό το θέμα?

 

 

Επίσης... μια βοήθεια στην επιλογή χρώματος!! Καταλήγω στο sonic blue και μετά σκέφτομαι να παρω το κλασικό sunburst. Μετα λέω... καλύτερα να παρω κατι διαφορετικό και ξαναγυρίζω στο sonic blue. "Ο αναποφάσιστος!"    :o

Πάρε το Candy apple red.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... Τόσα posts, τόσες αναφορές στις εν λόγω κιθάρες, κανείς δεν έχει ασχοληθεί με τα σημαντικότερα θέματα που αφορούν στο playability (προσωπική μου άποψη).

 

Έχουν τεράστια διαφορά στο παίξιμο τα neck profile, radius, frets. Με άλλα λόγια, άλλο το C shape, modern c shape ή v shape όσον αφορά στο neck profile, άλλο το 9.5, 7.25, 12 radius και άλλο τα vintage frets ή τα medium jumbo. Για παράδειγμα, η Fender Deluxe Roadhouse έχει C shape neck (άρα πιο χοντρό / παχύ), η classic player soft c, h Squier και η Standard modern c. Και πίστεψέ με, οι διαφορές είναι μεγάλες στο feeling και ρόλο σε αυτό παίζει όπως καταλαβαίνεις η προσωπική σου προτίμηση και τα χέρια σου.

Παραπέρα βλέπω πως ειδικότερα η 60s Classic player έχει 12 radius!!

 

Πραγματικά, οι κιθάρες που έχεις παραθέσει διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους (αν και κοντά στην τιμή) και αν δεν δοκιμαστούν από εσένα προσωπικά δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι "καλές" ή όχι. Δεν γνωρίζω αν καταλαβαίνεις τις διαφορές στα specs που αναφέρω αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικότερα από το αν οι μαγνήτες είναι custom shop texas specials ή texas specials για μεξικάνες.

 

Σκέψου λίγο σοβαρά τα παραπάνω όμως και σίγουρα μην παραγγείλεις στα τυφλά επειδή μερικούς τους βολεύει περισσότερο μία συγκεκριμένη κιθάρα (βάζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτούς).

Προσωπικά να σου δώσω να καταλάβεις, μου κάνει τεράστια διαφορά μέχρι και το φινίρισμα στο μπράτσο, αν είναι satin ή όχι.

Και να στο πάω και λίγο παραπέρα, άλλο η Fender Deluxe USA, άλλο η Deluxe me V shape neck και άλλο η Deluxe με ash body. ;)

 

cu!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες ωρες νοσταλγω τις παλιες καλες εποχες που η Fender εβγαζε ΜΟΝΟ ΜΙΑ strat με ΕΝΑ radius & ενα προφιλ και ΟΛΟΙ οι κιθαριστες ηταν υπερευχαριστημενοι και αντι να προσπαθουν να ...φερουν την κιθαρα στα μετρα τους...εφερναν τα...μετρα τους στην κιθαρα....και να σου πω αυτοι οι κιθαριστες (Hendrix,Clapton,Beck ,Gilmour etc) δεν τα καταφεραν και....ασχημα... ;D

 

ΙΜΗΟ ΟΛΕΣ οι κιθαρες με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ προφιλ και radius οταν ΣΕΤΑΡΙΣΤΟΥΝ σωστα ΜΙΑ ΧΑΡΑ παιζουν...και ολες μετα απο 10 με 15 λεπτα τις συνηθιζεις.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου