Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας! Ήρθε η ώρα για στρατ!!!


stepar10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλα χρονια τωρα διαβαζω στα φορουμ πολλούς που οταν ειναι να αγορασουν κιθαρα, διυλίζουν τον κώνωπα.

Δεν χρειαζεται ρε παιδια τοση τυρράνια του εγκεφάλου. Αγοράστε μια κιθάρα και παίξτε. Αν θα είναι squier ή fender custom shop, μικρή σημασία έχει αν ειστε bedroom players.

Ο εξασκημενος παικτης και σκουποξυλο να του δωσουν, θα τους παιξει τους παπαδες του.

Το παίξιμο της κιθάρας είναι το τελικό νόημα, τπτ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα γράψω κι αυτό για να κλείσω την τοποθέτησή μου στο θέμα.

Σαφέστατα κι ένας καλός παίκτης θα παίξει και με σκουπόξυλο. Δυστυχώς ή ευτυχώς, σήμερα έχουμε μεγάλη προσφορά και διαφοροποίηση σε ορισμένα specs τα οποία κάνουν διαφορά στο παίξιμο (playability). Μάλιστα, σε ένα video (youtube) της fender custom shop αναφέρθηκε πως υπάρχουν 60 - 70 profile necks. Σαφέστατα σκοπός δεν είναι να παίξεις με όλα για να δεις ποιο σε βολεύει. Δυστηχώς όμως η κατάσταση δεν είναι όπως παλιά. Το τί σε βολεύει, για εμένα προσωπικά είναι μεγίστης σημασίας, την στιγμή μάλιστα που θα δώσω ένα σεβαστό ποσό (είτε 500Ε είτε 10000Ε). Μου αρέσει να νοιώθω ένα με τό όργανό μου, να νοιώθω καλά όταν παίζω μαζί του κι όχι να συμβιβάζομαι.

Προσωπικά και με Ibanez μία φίλης μου με 12άρι radius και Jumbo frets μια χαρά παίζω. Αλλά σίγουρα δεν θα την αγόραζα. Όταν παίζω με την strat μου, απλά "feels like home" γιατί απλά προτιμώ το 9.5, τα vintage frets και το satin φινίρισμα στο μπράτσο.

 

Δεν χρειάζεται να το ψάχνουμε και πολύ αλλά ορισμένα πράγματα αναγκαστικά πρέπει να τα κοιτάμε. Τώρα, αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει και προτιμά να αγοράζει οτιδήποτε βρεθεί μπροστά του και βολεύεται με αυτό κάνοντας υπομονή, τί να πω. Όπως βολεύεται.

 

Τέλος, όσον αφορά τον "bedroom player", την παρούσα φάση κι εγώ τέτοιος έχω καταντήσει λόγω εργασίας. Αυτό δεν σημαίνει πως όταν παίζω απλά γρατζουνάω χωρίς να με ενδιαφέρει τίποτα. Εξακολουθώ να γίνομαι ένα με το όργανό μου, να νοιώθω τέλεια εναρμονισμένος με το μπράτσο και εξακολουθώ να ψάχνω να βρω το βέλτιστο για μένα (κυρίως ήχο σχετικά με την ηλεκτρική) και να αποφεύγω τον ... ψυχολόγο..!  ;D But that's just me...

 

Φιλικά και χαρετώ!  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου