Προς το περιεχόμενο

Ακόμα βρέχει /νέο τραγούδι


vasilis67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλη η ερμηνεια απο την κοπελα αλλα ρε παιδι μου το πιανο πλυ ''επιπεδο'' δεν ειχε τον παλμο που επρεπε .Το κομματι δεν ειναι ασχημο (εν τω μεταξυ μεσα σε τοσες παπαριες που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι μια οαση ηρεμης δυναμης ) Θα περιμενω επανεκτελεση με ''πιανα'' και ''φορτε'' .Καλη συνεχεια .

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις pericles! Καλή συνέχεια και σε σένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιάνο έχει πολύ ατάκα, αυτο χαλάει τα πάντα. Εμενα παντως μου αρεσε σαν ιδεα, μονο οπως ειπωθηκε η ατακα του πιανου, δεν ξερω τι χρησιμοποίησες για το πιάνο αλλα πρεπει να παιχτεί πιο εκφραστικα και με οχι τοσο bright ηχο πιανου,

Η ιδέα της συνεχούς ατάκας στο πιάνο ήρθε συνειρμικά για να συμβολίσει τις σταγόνες της βροχής που περιγράφει ο στίχος, αυτό κάνει κάπως ιδιαίτερο το άκουσμα και ξενίζει, ίσως θα έπρεπε να γίνει ακόμα πιο φόρτε το άκουσμα προς το τέλος. Το πιανο δεν θυμάμαι τη μάρκα του αλλά ήταν grand piano στο στούντιο που έγινε η εγγραφή. Να σαι καλά κι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασιλη, ακομα και να μην επιασε οπως ισως θα επρεπε η ιδεα, ειναι καλη η προσομοιωση που σκεφτηκατε, προσπαθησε να την αποδωσετε αλλιως αλλα να μεινει και αυτο το χαρακτηριστικο της βροχης.

 

Ειναι ωραιο τα κομματια να αποδιδουν το θεμα μεσω του ηχοχρωματος και αξιζει καθε πειραματισμος και κοπος και νομιζω οτι αυτο ειναι κοινως αποδεκτο και εφαρμόζεται κατα κόρον απο ολους τους δημιουργούς !!! Μπραβο!!! ΜΠΡΑΑΑΑΑΒΟΟΟΟΟ!!!!

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασιλη, ακομα και να μην επιασε οπως ισως θα επρεπε η ιδεα, ειναι καλη η προσομοιωση που σκεφτηκατε, προσπαθησε να την αποδωσετε αλλιως αλλα να μεινει και αυτο το χαρακτηριστικο της βροχης.

Ειναι ωραιο τα κομματια να αποδιδουν το θεμα μεσω του ηχοχρωματος και αξιζει καθε πειραματισμος και κοπος και νομιζω οτι αυτο ειναι κοινως αποδεκτο και εφαρμόζεται κατα κόρον απο ολους τους δημιουργούς !!! Μπραβο!!! ΜΠΡΑΑΑΑΑΒΟΟΟΟΟ!!!!

cos_dr, πράγματι ο στόχος ήταν να κάνουμε εδώ κάτι που να διαφοροποιείται από τα συνηθισμένα και είχε αρκετό κίνδυνο από πολλές απόψεις, φυσικά έχει ατέλειες όπως κάθε νέα προσπάθεια. Πιστεύω όμως ότι σε γενικές γραμμές παίρνει συμπαθητικό βαθμό, κάτι που προσωπικά με ικανοποιεί.Ευχαριστώ και για λογαριασμό του συνθέτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ η εικονοπλαστική του τραγουδιού. Δύσκολο πράγμα. Τα περί ενορχήστρωσης δεν τα κατέχω ιδιαιτέρως οπότε τα αφήνω σε πιο έμπειρους; σίγουρα όπως κάθε τι έχει περιθώρια βελτίωσης αλλά μέσα στην απλότητα της με άφησε να επικεντρώσω εκεί που το τραγούδι αποκτά νόημα.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ η εικονοπλαστική του τραγουδιού. Δύσκολο πράγμα. Τα περί ενορχήστρωσης δεν τα κατέχω ιδιαιτέρως οπότε τα αφήνω σε πιο έμπειρους; σίγουρα όπως κάθε τι έχει περιθώρια βελτίωσης αλλά μέσα στην απλότητα της με άφησε να επικεντρώσω εκεί που το τραγούδι αποκτά νόημα.

Eύστοχο αυτό που είπες με την εικονοπλαστική, το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ όταν το πρωτοάκουσα. Το άλλο που καταχωρώ στα θετικά του είναι ενώ έχει άμμετρο στίχο, έχει καταφέρει ο συνθέτης να το φέρει να ακούγεται όλο αρμονικά. Έχω ακούσει αρκετά μελοποιημένα άμμετρα ποιήματα γνωστών και καταξιωμένων που όμως έχουν μια ασυνταξία όταν ερμηνεύονται που ακούγεται άσχημα γιατί τρέχει ο τραγουδιστής να προλάβει να πει τις παραπανίσιες συλλαβές. Για την ενορχήστρωση κι εγώ ακούω όλες τις απόψεις. Ευχαριστούμε AuditoryDriving!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου