Προς το περιεχόμενο

Best low budget Κάρτα Ηχου


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα την Μ-Αudio Firewire Solo πολύ καιρό πριν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πολύ καλή κάρτα με σταθερούς drivers και λίγο Latency.

 

Τώρα είναι λίγο δύσκολο να την βρεις γιατί δεν κυκλοφορεί αλλά ρίξε μια ματιά σε ebay, amazon και εδώ στις Αγγελίες.

 

Η τιμή της κυμαίνεται γύρω στα 150€.

Εγω εχω την Fast track usb και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος,γενικα την m-audio δυσκολα θα την ξαναεμπιστευθω.

Σ'ευχαριστω παντως για τις πληροφορίες.

Σαν ήχος δεν έχω μετρο σύγκρισης καθώς είναι η πρώτη μου κάρτα ήχου. ΜΟυ αρέσει πολύ φυσικά! Για την ακρίβεια έχω πορωθεί με την ιδέα και μονο οτι ηχογραφώ, οτι συνδέω και γράφω.  Τωρα σαν σταθερότητα όλα πανε καλά, δεν εχει σχεδόν καθολου Latency (νομίζω παντως πως παιζουν ρολο και τα vst και το προγραμμα που χρησιμοποιείς) και ήταν απόλυτα και ευκολα συμβατή με τα windows 7.

 

Που και που και μετα απο πολές ωρες ισως χρειαστεί να την ξεσυνδέσω και να την ξανασυνδέσω γιατι κάπως κολλάει. Αλλά σε αυτό σιγουρο παιζει ρολο και υπολογιστής μου. dell laptop intel i7 τετραπυρηνος, 6 giga ram. Αλλά ακομη κι αυτο ειναι θεμα δευτερολέπτων.

 

Φυσικά στο να την παρω επαιξε ρολο και το πακετο που δινει αλλά και οι καλες κριτικες. Ηθελα να εχω καποια οργανα (vst) σαν ξεκινημα και επειδη παιζω κιθάρα με δελεασε το guitar pro 5 Που εδινε δωρο τοτε (κοστιζει απο μονο του 170 ευρω) το οποίο με καραεντυπωσίασε. εχει απλά τα πάντα.

Θα την έχω υπόψιν μου αδερφέ μου να σαι καλά!

 

 

Έχει κανείς εμπειρία με την Saffire pro 14 να πει καμιά γνώμη?

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_14.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω την Fast track usb και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος,γενικα την m-audio δυσκολα θα την ξαναεμπιστευθω..........................

Παρομοίως φίλε μου  ???

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο γνωρίζω ναι. Εγώ θα σου έλεγα αν σκέφτεσαι για focusrite να πας στη σειρά scarlett που είναι καινούργια και δουλέυει με USB2. Τις φοβάμαι λίγο τις firewire κάρτες στη χρήση ενός all in one PC για το τη συμβατότητα με τους onboard firewire controllers για το οτι θα θες να κάνεις και το sleep σου που και που (γενικα δεν υποστηρίζουν hot plugging και θέλουν τον τρόπο τους για να λειτουργούν σωστά).

 

Εγώ θα πήγαινα μάλλον για ΝΙ audio komplete 6 στη θέση σου ή για scarlett 8i6.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις φοβάμαι λίγο τις firewire κάρτες στη χρήση ενός all in one PC για το τη συμβατότητα με τους onboard firewire controllers

Εάν συνδύαζα την Firewire κάρτα ήχου με μια pci Firewire με Texas Instruments chipset?

πχ αυτή

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/perifereiaka-kartas-ixou/unibrain-fireboard-blue-e.html

Θα έλυνα το θέμα συμβατότητας η και πάλι θα είχα προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είχες πρόβλημα και πιθανόν να μην είχες ούτε με την onboard αλλά γιατί να μπεις όμως στον κόπο αυτό του Firewire?

Απο τη στιγμή που δεν θα ηχογραφείς ταυτόχρονα πολλά κανάλια 8+ με monitoring από το DAW σου δεν βλέπω τον λόγω να το προτιμήσεις σαν λύση.

 

Μια από τις προαναφερθέντες USB2.0 κάρτες θα σου κάνει έξίσου καλή δουλειά με αρκετά μικρό latency και θα μπορείς να την ανοίγοκλείνεις όποτε θές και να την χρησιμοποιείς σε οποιοδήποτε pc ή laptop θελήσεις.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα τη μικρή scarlett 2i4 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις. Μετά από δυο τρεις μήνες χρήσης δε το έχω μετανιώσει καθόλου. Και πανέμορφη επίσης, όχι ότι παίζει σημαντικό ρόλο, απλά το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα τη μικρή scarlett 2i4 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις. Μετά από δυο τρεις μήνες χρήσης δε το έχω μετανιώσει καθόλου. Και πανέμορφη επίσης, όχι ότι παίζει σημαντικό ρόλο, απλά το αναφέρω.

Thanks για τις πληροφορίες!

 

Η Roland UA-55 quad-capture είναι 24/192khz σε σχέση με την Scarlett 8i6 που είναι 24/96khz θα δω καμιά διαφορά?οχι τοσο στην ηχογραφηση αλλα στην αναπαραγωγή του ήχου.

http://www.thomann.de/gr/roland_ua55_quadcapture.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις ποτέ 192 KHz στην πράξη ώστε να σου λείψει σαν επιλογή δειγματοληψίας.

 

Χτύπα την scarlett είναι πιο ευέλικτη με 2 εισόδους για όργανα και 2 έξτρα in out που σίγουρα θα σου χρησιμέυσουν κάποια στιγμή.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αξίζει το κόπο να δώσω 200-300 ευρω παραπάνω και να πάρω την Rme babyface η δεν θα δω και καμια τρελή διαφορά σε σχεση με όλες αυτές που αναφέρθηκαν?(focusrite,NI,m-audio κλπ)

http://www.thomann.de/gb/rme_babyface_silver_bundle.htm

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου