Προς το περιεχόμενο

Craviotto one-ply cherry drumset... και η μαγεία ξεκινάει!


After_Hours

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια τυμπανα με ροκ ηχο και διαστασεις ''huge '' To φινιρισμα ειναι αψογο ,επισης τα lugs και γενικα τα μεταλλα παραπεμπουν σε αργυροχρυσοχοο κατασκευαστη κοσμηματων ,Παρα πολυ ωραιο σετ και τα δυο βαθια /κασες ειναι πολυ πρωτοτυπα και λειτουργικα (πανατα απο οτι μπορεσα να δω στις φωτο.Δυστυχως καταντησαμε να μην μπορουμρ να αγορασουμε τιποτα πλεον...just Looking  ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίκρα λέμε...

 

Ο κύριος Johnny Craviotto είναι ένας από τους παλιότερους και καλύτερους "μπουτίκ" κατασκευαστές τυμπάνων, και από τους ελάχιστους που φτιάχνουν ολόκληρα solid σετς από ατμο-λυγισμένες σανίδες, μέθοδος που μέχρι μερικά χρόνια πριν περιοριζόταν μόνο σε (ακριβά) ταμπούρα.

 

.Δυστυχως καταντησαμε να μην μπορουμρ να αγορασουμε τιποτα πλεον...just Looking  ??? ???

Άσε Περικλή, αυτά τα τύμπανα δεν θα μπορούσαμε να τα αγοράσουμε ούτε τις εποχές των παχιών αγελάδων... :)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε Περικλή, αυτά τα τύμπανα δεν θα μπορούσαμε να τα αγοράσουμε ούτε τις εποχές των παχιών αγελάδων... :)

 

Αυτό εννοείται, για να ζαχαρώσουμε μόνο τα έβαλα ;D

 

Πάντως υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν ότι τα τύμπανα που είναι κατασκευασμένα με αυτή τη μέθοδο (λύγισμα ολόκληρης σανίδας με ατμό) δεν είναι και η καλύτερη. Υποτίθεται (και όχι άδικα) οτι το ξύλο όταν φτάσει σε αυτή τη κατάσταση, τείνει να επανέλθει στην αρχική του, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τάσεις που εμποδίζουν τον παλμό του οργάνου.

 

Αποτελεσματικότερο θεωρείται το hollowed-log (ξεκούφωμα του κορμού), όπως π.χ αυτό που κάνει η Canopus με τα Zelkova ταμπούρα. Θυμάμαι είχα ρωτήσει τον Γαβρήλο γι αυτή τη μέθοδο και μου είχε πει ότι το τύμπανο γινόταν εύθραυστο, το συμπίεζες με τα χέρια σου και έσπαγε. Με κάποιο ικανό πάχος κόθρου δεν μου φαίνεται τόσο εύκολο να συμβεί αλλά who knows... 

 

 

 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται (και όχι άδικα) οτι το ξύλο όταν φτάσει σε αυτή τη κατάσταση, τείνει να επανέλθει στην αρχική του, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τάσεις που εμποδίζουν τον παλμό του οργάνου.

 

για αυτο εβγαλε και η DW το SS

 

 

 

παντως τα δυο Noobley & Cooley που χρησιμοποιω κατα κορον στις ηχογραφησεις..μια χαρα....παλμο εχουν (in fact ειναι ισως τα καλυτερα ξυλινα recording snares που εχω ακουσει)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μια χαρα....παλμο εχουν

 

Εννοώ το πόσο εύκολα πάλλονται με τις δονήσεις, μετακίνηση των διαταραχών (εάν υφίσταται ο όρος για το ξύλο σε αντιστοιχία με το μέταλλο). Ένα στρεσαρισμένο ξύλο ( ??? :P) λογικά θα παράγει κάπως πιο παραμορφωμένο (distorted) και μαζεμένο (muted?) ήχο.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι τα Noble & Cooley είναι άψογα, εξάλλου και τα Craviotto μ' αυτή τη μέθοδο είναι κατασκευασμένα και μοιάζουν με κελάηδισμα στα αυτιά μου ;) , αλλά θεωρητικά, τα super solid που λέει και η DW, είναι ένα βήμα παραπέρα.       

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε αν ειναι καλα κουρδισμενα και πανω απο ολα τα βαραει καλα ο ντραμμερ ολα μαμω ακουγονται!... ;D

 

Ο καλυτερος ηχος ταμπουρου που εχω ακουσει ποτε μου ειναι αυτος και ειναι απο ενα 6 ply snare των 400 ευρω... ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται (και όχι άδικα) οτι το ξύλο όταν φτάσει σε αυτή τη κατάσταση, τείνει να επανέλθει στην αρχική του

Προφανώς και ισχύει, και γι' αυτό η συντριπτική πλειοψηφία των τυμπάνων κατασκευάζεται από κόντρα πλακέ. Για τον ίδιο λόγο όλα τα solid ταμπούρα από καταβολής ...solid ταμπούρων, με βασιλά το θρυλικό Radio King της Slingerland, έχουν ενισχυτικά στεφάνια.

Νομίζω πάντως, ότι πλέον η τεχνολογία επεξεργασίας του ξύλου έχει προχωρήσει τόσο που δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ είμαι σίγουρος ότι ο Γιάννης ο Κραβιότος έκανε μπόλικη έρευνα πριν αποφασίσει να φτιάξει πλήρη solid sets.

 

Όσο για τη "hollowed-out" μέθοδο, τι να σου πω...

Έχω δύο ταμπούρα Spirit που είναι κατασκευασμένα έτσι και δεν σπάνε ούτε με βαριοπούλα. Βέβαια βοηθάει και το γεγονός ότι είναι από cooktown ironwood, ένα από τα πιο βαριά και πυκνά ξύλα στον πλανήτη...  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο ταμπούρα Spirit που είναι κατασκευασμένα έτσι και δεν σπάνε ούτε με βαριοπούλα. Βέβαια βοηθάει και το γεγονός ότι είναι από cooktown ironwood, ένα από τα πιο βαριά και πυκνά ξύλα στον πλανήτη...

 

Εχει ενας φιλος μου ενα Brady που ειναι φτιαγμενο με την ιδια μεθοδο απο καποιο εξωτικο αΣτραλεζικο κσυλο.. ;D,οταν πηγα να το βγαλω απο τη βαση για να αλλαξω μεμβρανες στο στουντιο με επιασε η μεση μου... ;D

 

Ωραιο ταμπουρο ομως...για να λεμε και του στραβου το δικιο... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενας φιλος μου ενα Brady που ειναι φτιαγμενο με την ιδια μεθοδο απο καποιο εξωτικο αΣτραλεζικο κσυλο.. ;D,οταν πηγα να το βγαλω απο τη βαση για να αλλαξω μεμβρανες στο στουντιο με επιασε η μεση μου... ;D

Έτσι ασήκωτα είναι και τα δικά μου τα ρημάδια. Και το ένα το κουβαλάω και στα λάιβ, τρομάρα μου...

Μωρέ έχει να πέσει Supraphonic από δω και μπρός! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου