Προς το περιεχόμενο

Άντε fusioνάδες να χαρείτε.


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ τι να μου χαλάσεις! ;)

 

Thread για fusion-άδες δεν είναι?  :D

Αν ακούσεις μπάντες της Νέας Ορλεάνης με Hammond, θα διαπιστώσεις ότι παίζει πλήκτρα, μπάσο, και κιθάρα (εξ' ου και η οκτάχορδη, δεν την έχει για μόστρα) μαζί τόσο καλά, που είναι μια μπάντα μόνος του.

 

Παίζει μελωδία, αρμονία, μπάσο, και ρυθμό ταυτόχρονα, απίστευτα καλά!

 

Αν δεν βρίσκεις νόημα και σ' αυτό...σηκώνω τα χέρια ψηλά (it's jazz pal)! ;D ;D ;D

 

Σε φτιάχνει αυτό,σε ''μαστουρώνει'', σε κάνει να θέλεις να αρπάξεις την κιθάρα,και να παίξεις κατευθείαν;εάν ναι πάω πάσο,προσωπικά εμένα όχι,σε καμιά περίπτωση βέβαια δεν αμφισβητώ τις μουσικοκιθαριστικοπληκτρομπασοορχηστρικές ικανότητες του τύπου,εάν βέβαια βγαίνει και οικονομικός, τι να την κάνεις την ορχήστρα δεν χρειάζεται πλέον(αυτό το τελευταίο λάβε το σαν αστείο,χιούμορ κάνω). ;D  ;D  ;D.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο Charlie Hunter είναι από ΑΛΛΟ πλανήτη. Αυτό που κάνει εκτός από πολύ μουσικό είναι και κάτι εντελώς προσωπικό που μάλλον είναι και ο μοναδικός που μπορεί να το παίξει έτσι.

 

Τον Hutchings τον έχουμε εκθειάσει και παλιότερα στο νόιζ. Είναι απίστευτος κιθαρίστας με ουσιαστικό παίξιμο και φοβερή αίσθηση της μελωδικότητας. Και εγώ θα ήθελα πολύ να ακούσω κάποτε και καμιά δική του δουλειά εκτός backing tracks.

 

Fusion πάντως δεν τον λέω. Όχι ότι έχει και καμιά σημασία δηλαδή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο Charlie Hunter είναι από ΑΛΛΟ πλανήτη. Αυτό που κάνει εκτός από πολύ μουσικό είναι και κάτι εντελώς προσωπικό που μάλλον είναι και ο μοναδικός που μπορεί να το παίξει έτσι.

Πράγματι, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ. Τον είχα στα δύο μέτρα στο Live που τον είδα, και αλληθώρησα! :o

Αντιλαμβάνεται την μουσική (και την κιθάρα) ως "ένα όλο" και ακούει ταυτόχρονα όλα του τα μέρη, και προσπαθεί να το αναπαράγει όσο μπορεί πιο περιεκτικά.

Μιλούσαμε ρε φίλε κι αυτός κοιτούσε κάτω και χαμογελούσε αμήχανα, σαν να ντρεπόταν λίγο για τα κολακευτικά σχόλιά μου.

 

Τον Hutchings τον έχουμε εκθειάσει και παλιότερα στο νόιζ. Είναι απίστευτος κιθαρίστας με ουσιαστικό παίξιμο και φοβερή αίσθηση της μελωδικότητας. Και εγώ θα ήθελα πολύ να ακούσω κάποτε και καμιά δική του δουλειά εκτός backing tracks.

Συμφωνώ, αλλά it won't pay his bills, and he won't be able to make a living otherwise.

 

Θεωρώ ότι αυτό είναι ένα από τα "κακά" του "Youtube σύγχρονου μουσικόκοσμου".

Δεν χρειάζεται να συνθέτεις μουσική, να είσαι μέλος μπάντας με μουσική παρουσία (δύσκολα βγαίνει το μεροκάματο έτσι), υπάρχει ένα τεράστιο κοινό με backing-τρακίστικη νοοτροπία, που θα σε βοηθήσει να συνεργαστείς με εταιρίες ως promo-man και να ζήσεις από αυτό (αν φυσικά έχεις τις ικανότητες να το κάνεις).

Σκεφτείτε να υπήρχε το Tube την εποχή του Miles, του Tal Farlow, του Wes!

 

Ο Hutchings θεωρώ ότι βρίσκεται πολύ πάνω από τον μέσο όρο σ' αυτό που κάνει, και θα μπορούσε ίσως να κάνει και κάτι πιο προσωπικό παράλληλα.

 

Άλλα παραδείγματα με ανάλογες ικανότητες είναι ο Govan (που το παλεύει το θέμα της δημιουργίας), και βέβαια, ο Gustavo Guerra.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου