Προς το περιεχόμενο

Custom logo ενισχυτη


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και καποιο καιρο σκεφτομαι να φτιαξω ενα custom logo για τον ενισχυτη μου και ηρθε η ωρα να το κανω!

Εχει ψαχτει κανεις με κατι τετοιο? Μπορειτε να προτεινετε καποιον επαγγελματια που κανει τετοιες δουλειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εδω και καποιο καιρο σκεφτομαι να φτιαξω ενα custom logo για τον ενισχυτη μου και ηρθε η ωρα να το κανω!

Εχει ψαχτει κανεις με κατι τετοιο? Μπορειτε να προτεινετε καποιον επαγγελματια που κανει τετοιες δουλειες?

Τα logo που γίνονται για τους ενισχυτές στο 90% εξ αυτών γίνονται με 2 τρόπους:

1. Σε μορφή μεταλικής ή πλαστικής ταμπέλας που βιδώνεται πάνω στο δερμάτινο κομμάτι του ενισχυτή

2. Σε μορφή περιγραμματικής κοπής του logo που γίνεται σε πλαστικό... βαφεται και κολλιέται ή βιδώνεται στον ενισχυτή συνήθως στο μέρος του ηχείου

Αν θέλεις πες μου πιο από τα 2 προτιμάς για να σε κατατοπίσω ακριβώς μιας και τα δύο χρειάζονται αρκετή ανάλυση για να στα περιγράψω !! Αν δεν καταλαβαίνεις τους 2 τρόπους πόσταρε μια φωτογραφία ενός ενισχυτή που σου αρέσει το logo του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...... και άμα θέλει κάποιος να φτιάξει μεταλλικό τύπου water slide για το headstock, όπως αυτό που φαίνεται στην εικόνα?

cache_500_1_1_httpi1107photobucketcomalbumsh390qfsenterpriseWaterslideDecalsGibsonDiamondDecaljpg.gif

 

Τι κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...... και άμα θέλει κάποιος να φτιάξει μεταλλικό τύπου water slide για το headstock, όπως αυτό που φαίνεται στην εικόνα?

cache_500_1_1_httpi1107photobucketcomalbumsh390qfsenterpriseWaterslideDecalsGibsonDiamondDecaljpg.gif

 

Τι κάνει?

Το στέλνει σε μένα και του το φτιάχνω !!!!ΧΑΧΑΧΑ!!!!

Πέραν της πλάκας αυτή είναι η δουλειά μου !!!! Εκτύπωση - χάραξη - κοπή !!!!

Διάβασε το άλλο θέμα περί χαράξεων και θα καταλάβεις τι εννοώ!!!

Διαφορετικά αν το συνεχίσω θα είναι σαν να διαφημίζω τον εαυτό μου !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμαρτον.......(πάλι θα σε εκμεταλλευτώ ;D)

 

Πρέπει να σε έστειλε κάποιος από ψηλά.......... ;D ;D ;D ;D

 

Σήμερα λογικά θα έρθουν και τα templates. Αν το ήξερα θα στα έλεγα μαζεμένα...χαχαχα

 

Σου στέλνω mail. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και καποιο καιρο σκεφτομαι να φτιαξω ενα custom logo για τον ενισχυτη μου και ηρθε η ωρα να το κανω!

Εχει ψαχτει κανεις με κατι τετοιο? Μπορειτε να προτεινετε καποιον επαγγελματια που κανει τετοιες δουλειες?

 

Εννοείς κάτι τέτοιο, ε?

Μου ξύνεις πληγές, γιατί ενώ έφτιαξα την αρχαιολογία μου τζιτζί, κόλλησα στο νέο λογότυπο που μόνο σαν photoshop υπάρχει πάνω στον ενισχυτή μου... κλαψ  :'(

 

before_after.jpg

 

Για να σε βοηθήσω λίγο αν δεν το έχεις ήδη σχεδιάσει, είχα σκεφτεί το logo να είναι σε δύο τμήματα, ένα κομένο σε μαύρο pvc για φόντο (λίγο μεγαλύτερο) και ένα κανονικό (πάλι σε pvc) που θα βαφτεί νίκελ και θα κολληθεί πάνω στο μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τροπος με waterslide που δινει την ψευδαισθηση εκτυπωσης με μεταλλικο χρωμα ειναι ο εξης:

Τυπωνεις το logo mirrored (αναποδα). Με μεταλλικο ανεξιτηλο μαρκαδορο γεμιζεις το εσωτερικο του logo προσεχοντας να μην φυγεις εξω απο το περιγραμμα του. Αυτο προυποθετει το outline του logo να ειναι λιγο παχυ. Ακομη και επανω στη γραμμη να πατησεις δεν υπαρχει προβλημα. Αν η εκτυπωση εγινε απο inkjet περνας μερικα χερια σπρευ φιξαρισματος για να μην διαλυθει το μελανι στο επομενο βημα. Βαζεις το decal στο νερο και μολις αρχισει να ξεκολλαει απο το υποστρωμα το βγαζεις και το κολλας αναποδα.

Οταν ερθει η ωρα να το βαλεις στο headstock το εφαρμοζεις κανονικα. Μολις τελειωσα μια κατασκευη και θα ανεβασω φωτος να δεις πως ειναι. Υπαρχει βεβαια και αλλος τροπος με waterslide...το στελνεις στον AXLNICK και καθαρισες  ;D

Αλλη μεθοδος ειναι με laser transfer foil αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομη για να πω με σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τροπος με waterslide που δινει την ψευδαισθηση εκτυπωσης με μεταλλικο χρωμα ειναι ο εξης:

Τυπωνεις το logo mirrored (αναποδα). Με μεταλλικο ανεξιτηλο μαρκαδορο γεμιζεις το εσωτερικο του logo προσεχοντας να μην φυγεις εξω απο το περιγραμμα του. Αυτο προυποθετει το outline του logo να ειναι λιγο παχυ. Ακομη και επανω στη γραμμη να πατησεις δεν υπαρχει προβλημα. Αν η εκτυπωση εγινε απο inkjet περνας μερικα χερια σπρευ φιξαρισματος για να μην διαλυθει το μελανι στο επομενο βημα. Βαζεις το decal στο νερο και μολις αρχισει να ξεκολλαει απο το υποστρωμα το βγαζεις και το κολλας αναποδα.

Οταν ερθει η ωρα να το βαλεις στο headstock το εφαρμοζεις κανονικα. Μολις τελειωσα μια κατασκευη και θα ανεβασω φωτος να δεις πως ειναι. Υπαρχει βεβαια και αλλος τροπος με waterslide...το στελνεις στον AXLNICK και καθαρισες  ;D

Αλλη μεθοδος ειναι με laser transfer foil αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομη για να πω με σιγουρια.

 

Δυστυχώς το λογότυπο δεν έχει μαύρο περίγραμμα.

Έχω πάρει το heat transfer foil που κολλάει πάνω σε εκτύπωση laser αλλά είναι αρκετά δύσκολο να πετύχεις τη σωστή θερμοκρασία και να μην σου κάψει το film του decal.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το λογότυπο δεν έχει μαύρο περίγραμμα.

Έχω πάρει το heat transfer foil που κολλάει πάνω σε εκτύπωση lazer αλλά είναι αρκετά δύσκολο να πετύχεις τη σωστή θερμοκρασία και να μην σου κάψει το film του decal.   

 

Έχω την εντύπωση ότι το Πλαίσιο έχει (τουλάχιστον είχε παλιότερα) φύλλο μεταλλικό ειδικό για εκτύπωση σε inkjet. Αν δεν κάνω λάθος ήταν και αυτοκόλλητο. Αν το έχουν ακόμα, τυπώνεις, κόβεις (περνάς και fixative) και κολάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται ειδικά μεταλλικά foils κτλ, κτλ... Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά !!!!

Χρυσό αυτοκόλλητο 3M και περιγραμματική κοπή με το router !!!!

Παιδιά για το όλο θέμα θα σας απαντήσω αναλυτικά μόλις βρω λίγο περισσότερο χρόνο!

Λιγάκι υπομονή και θα λυθούν όλες οι απορίες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου