Προς το περιεχόμενο

Custom logo ενισχυτη


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε guys, sorry γιατι μπερδευτηκα, υπαρχει waterslide vinyl ???? Γιατι μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση οτι vinyl ειναι μονο αυτοκολλητο και οπως λεει και ο marathon ειναι αρκετα πιο παχυ και καλυπτεται πολυ πιο δυσκολα.

 

Αν υπάρχει όντως μας ανοίγει νέους ορίζοντες... παρακολουθώ τη συζήτηση breathless  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε guys, sorry γιατι μπερδευτηκα, υπαρχει waterslide vinyl ????

Γι αυτό ζητάω και εγώ ο δόλιος ένα link :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβώς αυτό που χρησιμοποιεί η Fender σε όλα της τα logo στις κιθάρες

Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω...και ελπίζω να κάνω λάθος. Εδώ βλέπουμε ένα logo Fender με χρυσό και μαύρο

800px-Fender_Stratocaster_Headstock.jpg

1) Δύσκολα το 3Μ μπορεί να τυπώσει ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ 2 χρώματα...και χρυσό και μαύρο.

2) Δύσκολα οποιοδήποτε plotter μπορεί να κόψει τετοια λεπτομέρεια.

 

Θεωρητικά _καi λογικά_ πρόκειται για μεταξοτυπία σε waterslide (και όχι vinul), κάτι που η Fender μπορεί να κάνει εύκολα γιατί δεν τυπώνει 1 κομμάτι όπως εμείς.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μηχάνημα μόνο ξέρω που μπορεί να τυπώσει οποιοδήποτε χρώμα (ακόμα και 2-3) πλακάτα εντελώς πάνω σε διάφανο αυτοκόλλητο και να κόψει ταυτόχρονα (και βεβαίως να υπάρχει στην Ελλάδα), το Gerber Edge που είχα την τύχη να το δουλέψω όταν είχε πρωτοέρθει στην χώρα.

Η εκτύπωσή του - που ουσιαστικά δεν είναι εκτύπωση αλλά επικόλληση πλακάτ χρωματιστού φιλμ - δεν μπορεί ούτε για πλάκα να καλύψει τις προδιαγραφές "λεπτότητας" που πρέπει να έχει ένα waterslide.

Φυσικά δεν μπορεί να τυπώσει ούτε να κόψει σε υλικό waterslide και για ανεξάρτητο κόψιμο τόσο μικρών γραμμάτων, ούτε λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα logo που γίνονται για τους ενισχυτές στο 90% εξ αυτών γίνονται με 2 τρόπους:

1. Σε μορφή μεταλικής ή πλαστικής ταμπέλας που βιδώνεται πάνω στο δερμάτινο κομμάτι του ενισχυτή

2. Σε μορφή περιγραμματικής κοπής του logo που γίνεται σε πλαστικό... βαφεται και κολλιέται ή βιδώνεται στον ενισχυτή συνήθως στο μέρος του ηχείου

Αν θέλεις πες μου πιο από τα 2 προτιμάς για να σε κατατοπίσω ακριβώς μιας και τα δύο χρειάζονται αρκετή ανάλυση για να στα περιγράψω !! Αν δεν καταλαβαίνεις τους 2 τρόπους πόσταρε μια φωτογραφία ενός ενισχυτή που σου αρέσει το logo του...

 

Δεν εχω κατι ιδιαιτερα εξεζητημενο στο μυαλο μου, ενα vintage marshall λογο, μονο που δεν θα λεει marshall!  ;D

 

Κατι τετοιο δηλαδη:

 

marshall-block-logo_1.jpeg

 

Δεν βλεπω το λογο να τρυπησω και να βιδωσω, φανταζομαι και με μια καλη και λεπτη διπλης οψεως ταινια να κανω μια χαρα τη δουλεια μου. Εκτος αν μου διαφευγει κατι οποτε παρακαλω διορθωστε με!

 

 

ΥΓ: Νταξει ρε παιδια ειπαμε να κανουμε κουβεντα, αλλα πραγματικα πιο hijacking πεθαινεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κατι ιδιαιτερα εξεζητημενο στο μυαλο μου, ενα vintage marshall λογο, μονο που δεν θα λεει marshall!  ;D

Ότι και να έχεις στο μυαλό σου...πρέπει να το σχεδιάσεις σε ένα διανυσματικό πρόγραμμα υπολογιστή (correl, illustrator) σε φυσικό μέγεθος. Πήγαινε στην Ερμού, εκεί που κάνουν σφραγίδες να σου κάνουν ένα εξώγλυφο. Εάν δεν θέλεις εξώγλυφο, κάνε μία πινακίδα όπως αυτή που πόσταρες. Εκεί θα βρείς όλων των ειδών.

dec08.png

 

YΓ. Το δικό μου ήταν για να γίνει σφραγίδα γι αυτό το βλέπεις ανάποδα και με περιθώρια

 

Νταξει ρε παιδια ειπαμε να κανουμε κουβεντα, αλλα πραγματικα πιο hijacking πεθαινεις....

και όμως...μάθαμε, περισσότερα από ότι κατάλαβες εσύ ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως...μάθαμε, περισσότερα από ότι κατάλαβες εσύ ;D ;D

 

Βρε δεν αντιλεγω, ουτε μειωνω την πγιοτητα των οσων συζητατε, δεν θα ηταν καλυτερο ομως αυτη η κουβεντα να γινοταν σε ενα thread που θα ειχε φτιαχτει γιαυτο το σκοπο? Ετσι καποιος θα μπορουσε να αναζητησει καλυτερα στο μελλον, τα οσα ενδιαφεροντα λετε,  και καποιος αλλος που θα θελει custom logo στον ενισχυτη του να βρει αυτο που ψαχνει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ηταν καλυτερο ομως αυτη η κουβεντα να γινοταν σε ενα thread που θα ειχε φτιαχτει γιαυτο το σκοπο?

Ε...τώρα έγινε...πές στις καθαρίστριες να το διαχωρίσουν ;D...Πήρες εσύ αυτό που θές? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα logo που γίνονται για τους ενισχυτές στο 90% εξ αυτών γίνονται με 2 τρόπους:

1. Σε μορφή μεταλικής ή πλαστικής ταμπέλας που βιδώνεται πάνω στο δερμάτινο κομμάτι του ενισχυτή

2. Σε μορφή περιγραμματικής κοπής του logo που γίνεται σε πλαστικό... βαφεται και κολλιέται ή βιδώνεται στον ενισχυτή συνήθως στο μέρος του ηχείου

Αν θέλεις πες μου πιο από τα 2 προτιμάς για να σε κατατοπίσω ακριβώς μιας και τα δύο χρειάζονται αρκετή ανάλυση για να στα περιγράψω !! Αν δεν καταλαβαίνεις τους 2 τρόπους πόσταρε μια φωτογραφία ενός ενισχυτή που σου αρέσει το logo του...

Φιλε μπορεις μα ποσταρεις το e-mail  η το τηλεφωνο σου;;

Θελω να μου φτιαξεις τρια μεταλικα logo για custom καμπινες.

Βρισκομαι Αλεξανδρουπολη.

Αυτη ειναι η καμπινα και θα γινουνε αλλες δυο..

Συγνωμη για out of topic..

2056275111__.JPG.b41233720f0b8a4f38d65720cfdaad34.JPG

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου