Προς το περιεχόμενο

Σωστή επιλογή τελικού - ισχύς


vandergraaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρε θα δωσει αλλα το "χαμηλα" απλα δεν θα ακούγεται.

Για να παιξει καθαρα και να "ακουγεται" ενας 100αρης ενισχυτης πρεπει να ξεπερασει τα 115db οποτε εχεις "φυγει" νυχτα.. :lol:

Ειδικα στην πραγματικοτητα των ελληνικων club.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας την ευαισθησία μιας Marshall 1936 2x12; Δεν το βρίσκω πουθενά. :oops:

npap και εγώ hi-endας είμαι οπότε καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς. Το είχα υπ'όψη μου να το δώ.

 

Superfunk ναι έχεις δίκιο δεν είχα δει καλά για τις λάμπες...

 

Ξέρει κανείς ποιός από τους 2 βρωμίζει πιο γρήγορα ή είναι ακριβώς το ίδιο απο την στιγμή που και οι λάμπες είναι οι ίδιες;;;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Tι να σου πω ρε vand (παρεπιμπτοντως μου θύμισες πολλά με το nick σου και έκανα ένα ακόμα μνημόσυνο στην χαμένη παλιά μου συλλογή με τα LP... :cry: )...απ' ότι φαίνεται δεν "ενδιαφέρει" και πολλούς το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό και οι κατασκευαστές δεν κάνουν τον κόπο να το αναφέρουν...

εκτός αν κάποιους δεν τους συμφέρει...

Δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με ενισχυτές και καμπίνες κιθάρας ποτέ (ο υβριδικός peavy heritage 150 με συντρόφεψε πάνω από 10 χρόνια), αλλά με έβαλες στην πρίζα να κάνω μια "βόλτα" στο νετ ψάχνοντας και το αρχικό μου συμπέρασμα (ο SF θα μας πει περισότερα και πιο εμπεριστατωμένα για το αν είναι γενικό το φαινόμενο..), είναι ότι τα spec που παραθέτουν ακόμα και οι επώνυμοι, είναι επιεικώς "φτωχά" και μάλλον επιλεκτικά...(πράγμα που βέβαια ισχύει σαν πρακτική σε όλα τα "ηλεκτρονικά" αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωσή μάλλον το παρακάνουν ...)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι αγαπητέ npap (έχασες τέτοια συλλογή?? :cry: ), ούτε ευαισθησίες, ούτε αποκρίσεις τίποτα.

 

Βέβαια από μία άποψη οι εταιρίες καλά κάνουν γιατι αυτά τα χαρακτηριστικά δεν αφορούν διστυχώς και πολλούς που η τελευταία αγορά που έκαναν είναι το ICE 7000 Watt στο αμάξι 8O και το μαμάτο στέρεο που "βαράει τα μπάσια" με 800 Watt (χεμ... Peak to Peak +- 10db...).

 

Βέβαια υπάρχει και έντονο το ένδεχόμενο να μην τους συμφέρει όπως λες...

 

Τέλος μια τελευταία παρατήρηση για να μην παραξηγηθεί και κανένας. Πολλές φορές και εγώ έχω φτάσει στο σημείο να "χάσω" εντελώς την μουσική γιατί είχα στο μυαλό μου νούμερα, db, ροζ θορύβους, sweet spot κλπ. Χαίρομαι δηλαδή κάποιον που δίνει 100 ευρώ για ηχοσύστημα και 1000 ευρώ για CD... είναι πιό κοντά στην μουσική "αλήθεια" απ'ότι εγώ... :wink:

 

Λίγο off-topic ήταν αυτό... στο θέμα μου λοιπον...

Περιμένω απόψεις απο ανθρώπους που έχουν χρησιμοποιήσει και τους 2 ενισχυτές. (Mesa/Marshall).

 

Thanx :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου