Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμός για το πιάνο του Yamaha Motif XS


kostas_six

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες.....γράφω κυρίως γιατί με προβληματίζει ο ήχος του πιάνο στο motif xs6 και θα ήθελα και τη γνώμη και άλλων κατόχων. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:νιώθω ότι πνίγεται στην μίξη για κάποιο λόγο και ότι χάνεται. Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι να έχει τονισμένα τα μπασομεσαία του με αποτέλεσμα στις υψηλές οκτάβες να ζορίζεται να ξεχωρίσει. Κάτι ακόμη που με απασχολεί είναι το velocity του πλήκτρου το οποίο είναι κάπως απότομο χωρίς να αφήνει πολλές επιλογές για παίξιμο με δυναμικές.Να πω επίσης ότι γνωρίζω ότι μπορώ να παραμετροποιήσω ότι με ενοχλεί και να το φέρω στα μέτρα μου απλά θέλω να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου και να δω τι γνώμη έχετε και εσείς. Όσον αφορά τον ήχο αναφέρομαι στο Full Concert Grand. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα σημαντικό ρόλο παίζει και το ηχοσύστημα (κονσόλα - ενισχυτής - ηχεία).

 

Επίσης σημαντικό είναι το τι και πως παίζεις. Εννοώ αν αυτά που παίζεις είναι καθαρά πιανιστικά. Πολλές φορές, η συμπεριφορά παρόμοιων ήχων (patches) διαφέρουν ανάλογα τη χρήση.

 

Σχετικά με το velocity, αυτό είναι κάτι που το ρυθμίζεις στα μέτρα σου. Σχετικό, καθ'ότι το κλαβιέ δεν είναι βαρυκεντρισμένο μιάς και μιλάμε για ήχο - παίξιμο πιάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύω το συγκεκριμένο όργανο αλλά μια φορά που είχα παίξει σε ένα XS6 τα πιάνα του μου φάνηκαν πολύ ανώτερα σε σχέση με αυτά των Triton.

 

Το βγάζεις mono ή stereo? τι ρυθμίσεις έχεις στη κονσόλα? μήπως το μπουκώνεις με το damper και το ζορίζεις στη πολυφωνία με πιανιστικά παιξίματα? για το velocity υπάρχει curve δεν σε βολεύει καμία από τις εργοστασιακές? υπάρχει περίπτωση να θέλει service το κλαβιέ από την πολυκαιρία ή το όργανο είναι καινούργιο?

 

σαφώς οι πιο κατάλληλοι να απαντήσουν είναι οι κάτοχοι Motif, ίσως να είναι και ο ήχος τέτοιος από το εργοστάσιο φτιαγμένος.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το master eq του οργάνου το έχεις ρυθμίσει κατά το δωκούν;

Ξέχωρα από τις όποιες ρυθμίσεις σε κάθε ήχο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα μπορουμε να πουμε. Αν δεν ακουσουμε το κομματι οπου παιζει μεσα με τον συγκεκριμενο ηχο (και αν ειναι δυνατον απο το ιδιο ηχοσυστημα) δεν προκειται να βγαλουμε συμπερασμα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το πλήκτρο είναι καινούργιο οπότε δεν τίθεται θέμα service.Επίσης κατά κανόνα πάντα το βγάζω stereo.Για να μην τα πολυλογώ ως πιο αποτελεσμάτικές λύσεις μου φαίνονται αυτό που πρότειναι ο φίλος Κώστας παραπάνω ρυθμίζοντας το συνολικό eq του οργάνου από τo utility και το velocity όπως είπε και ο κ.Χναράκης.Πάντως επειδή έχω αλλάξει αρκετά όργανα κυρίως λόγω διάθεσης για κάτι καινούργιο καταλήγω ότι τον καλύτερο ήχο πιάνο τον έχει η Kurzweil. Εκείνος ο ήχος ήταν ο ιδανικός για μένα.....έκοβε στην μίξη σε οποιοδήποτε PA.

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ρυθμίζοντας το συνολικό eq του οργάνου από τo utility...

Ο καθε ηχος του XS περναει απο δυο ή τρια EQ (δεν ειμαι σιγουρος για το Common EQ)

Element EQ (επιδρα σε καθε Element ξεχωριστα)

Common EQ (επιδρα σε ολοκληρο τον ηχο)

Master EQ (επιδρα σε ολους τους ηχους του XS)

 

καταλήγω ότι τον καλύτερο ήχο πιάνο τον έχει η Kurzweil. Εκείνος ο ήχος ήταν ο ιδανικός για μένα.....έκοβε στην μίξη σε οποιοδήποτε PA.

Το "καλυτερος ηχος πιανου" δεν παιζει, μια και μιλαμε για δυο διαφορετικα synths απο διαφορετικες εταιρειες με διαφορετικα δειγματα πιανου και οχι απο το ιδιο πιανο, οποτε οι συγκρισεις ειναι ακυρες.

Το οτι το πιανο του Kurzweil (σου) καθοταν καλα στις μιξεις (σου) δεν εχει να κανει με το ποσο καλος ή οχι ειναι ο ηχος του. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το "καλυτερος ηχος πιανου" δεν παιζει, μια και μιλαμε για δυο διαφορετικα synths απο διαφορετικες εταιρειες με διαφορετικα δειγματα πιανου και οχι απο το ιδιο πιανο, οποτε οι συγκρισεις ειναι ακυρες.

Το οτι το πιανο του Kurzweil (σου) καθοταν καλα στις μιξεις (σου) δεν εχει να κανει με το ποσο καλος ή οχι ειναι ο ηχος του.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διορθώνω λοιπόν και λέω ότι με το καλός έχω ως κριτήριο την ευκολία με την οποία κόβει στην μίξη....γιατί όσον αφορά τα δείγματα είναι και γούστο του καθενός τι ήχο πιάνο προτιμάει....πάντως αναφερόμουν στον εργοστασιακό ήχο καθώς τα πάντα παραμετροποιούνται και έρχονται στα μέτρα του καθενός....ήταν πιο πολύ ένας προβληματισμός φιλοσοφικού επιπέδου......αλήθεια το πιάνο ως φυσικό όργανο θα μπορούσαμε να πούμε ότι κινείται σε συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων?

 

 

ΥΓ.Για τους κατόχους motif xs....τα samples από το S700 που δίνει το motifator έχουν τόση διαφορά από το Full Concert Grand?

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου