Προς το περιεχόμενο

Ένταση πιάνου: το πρόβλημα με τους γείτονες.


Johnny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ρε παιδιά δυο λεπτά. Κι εμένα μου κάνανε φασαρίες λόγω κιθάρας + μουσικής (δυνατή ακρόαση)' date=' και του αδερφού μου για τα drums και πάντα καταλαβαίναμε ότι οι άνθρωποι είχαν δίκιο διότι ενοχλούνταν. Αλλά ρε γαμώτο δηλαδή δε μπορούν να είναι λίγο πιο χαλαροί αφού η κοπέλα δίνει για πτυχίο;;; Δηλαδή ΤΟΣΟ περίπλοκο είναι να το καταλάβουν; Και σας ξαναλέω ότι ποτέ δεν είπα ότι είχαν άδικο όταν έλεγαν σε εμένα ή τον αδερφό μου. Αλλά άλλο να παίζεις drums γενικώς, και άλλο να μελετάς για το πτυχίο σου για περιορισμένο χρονικό διάστημα (και φυσικά όχι ώρες κοινής ησυχίας). ΗΜΑΡΤΟΝ.[/quote']

 

Κατανόηση-ξεκατανόηση, μέχρι τον Δεκέμβρη δεν είναι μικρό χρονικό διάστημα. Φαντάσου να βαράει ένα πιάνο για 3 ώρες κάθε απόγευμα για μερικούς μήνες...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν συνεχίσει να παίζει σε ώρες μη κοινής ησυχίας, δεν μπορούν να της κάνουν απολύτως τίποτα, ούτε κάν να διαμαρτύρονται δεν μπορούν.

 

Έτσι είναι η πικρή πραγματικότητα.

 

Ασχετο

Εχω κι εγώ πιάνο στο σπίτι και το εχω παρατήσει χρόνια.

 

Το ξανάπιασα φέτος γιατι είχα πρόβλημα με τους απο πάνω μου που έχουν ένα σκασμένο κακομαθημένο παιδάκι , που παίζει μπάσκετ στο δωμάτιο από το πρωί μέχρι το βράδυ. Δεν μπόρεσα να τους κάνω τίποτα, γιατι νομικά δεν στέκει παρα μόνο αν τους κατηγορήσεις για διατάραξη της οικογενειακής γαλήνης , και εγώ κ'ανω το εξής.

 

παίζω όσο σπαστικα και δυνατά μπορώ , όποτε μπορώ και οταν μου διαμαρτυρήθηκαν οι γείτονες .

 

Είπα, θα σταματήσω όταν σταματήσειο κι αυτό να χτυπιέται :lol: 8)

 

Να πάιζει και να συγκεντρωθεί και καλή επιτυχία της εύχομαι, χωρίς αγχος και με μεράκι και συγκέντρωση. Χωρίς συμβιβασμό.

 

Να πάνε να πνιγούνε οι γείτονες των μουσικών, όλα τα άλλα δεν τους ενοχλούνε, τους οικτήρω :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μη μοιράσει ωτοασπίδες στους γείτονες;

 

 

 

 

Ασχετο αλλά θυμήθηκα και το εξής ανέκδοτο:

 

Χτυπάει η πόρτα

- Ποιος είναι;

- Ο χορδιστής του πιάνου

- Χορδιστής; Μα δε σας καλέσαμε.

- Εσείς όχι αλλά με καλέσανε οι γείτονές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πανε να πνιγουνε οι γειτονες. Εχθροι των τεχνων. Δηλαδη οταν παρει με το καλο η κοπελα το πτυχιο της πρεπει να σταματησει να παιζει για να μην τους ενοχλει ; Εγω μετα θα επαιζα 100 ωρες την ημερα,αφου θα μου ειχε φυγει και το αγχος. :wink:

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα παιδιά. :roll:

 

Δεν είμαι νομικός, αλλά διαβάζω που και που τα βιβλία της γυναίκας μου που είναι.

 

Ο κάτοχος ενός ακινήτου είναι υποχρεωμένος να ανέχεται

….καπνούς αναθυμιάσεις …. θορύβους και ήχους

που προέρχονται από την συνήθη χρήση , των γειτονικών ακινήτων

ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΒΛΑΠΤΟΥΝ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ

ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ.

 

Η συνήθης χρήση μιας καφετερίας είναι να παίζει όλη μέρα μουσική.

¨όχι όμως και η συνηθισμένη χρήση ενός διαμερίσματος σε πολυκατοικία. :wink:

 

Δηλαδή αν εσύ έχεις δυνατά (κάποια db και πάνω) την μουσική, κάθε μέρα,

αυτό από την μία δεν είναι συνήθεις χρήση του ακινήτου σου, :wink:

και από την άλλη βάπτει ουσιαστικά την χρήση του δικού μου ακινήτου,

μια που εγώ δεν μπορώ πλέον να ζήσω μέσα σε αυτό. :wink:

 

Αν μάλιστα στα διπλανά διαμερίσματα υπάρχουν άρρωστοι ή ενήλικες

ή άλλα παιδιά που δίνουν τις δικές τους εξετάσεις

και θέλουν ησυχία για να διαβάσουν,

το πράγμα μπλέκει άσχημα.

 

Όπως βλέπετε, ο νόμος περί κοινής ησυχίας επιδέχεται ερμηνεία…

δηλαδή δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει το δικαστήριο σε περίπτωση μήνυσης. 8O

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βάζεις δυο παραπλήσια πόστ βρε ιχνιλάτη και δεν κάνεις επεξεργασία στο πρώτο; :roll: Είναι και μεγάλα.. για να ψάχνει ο άλλος να δεί τι διαφορετικό γράφεις.

Anyway, στο θέμα μας, το να ακούς μουσική μέσα στην καθημερινότητα του σπιτιού σου είναι. Η καφετέρια παίζει και στις ώρες μη κοινής ησυχίας και στο τέλος ποιός ορίζει την ένταση; Αν θα σε πάνε δικαστικός θα φέρουν ντεσιμπελόμετρο. Καμια φορά η ενόχληση είναι στο μυαλό του άλλου. (αλλο αν υπάρχουν προβλήματα υγείας)

Πιστεύω οτι οταν δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας να μπορείς να κάνεις μερικά πράγματα.. γιαυτό λέγονται ώρες μη κοινής ησυχίας. Δεν είπαμε να έχεις 2000watt σε 15" να χτυπάνε ακατάπαυστα. ¶λλος μπορεί να έχει δυνατά ένα ραδιόφωνο ή μια τηλεόραση ή να φταίει η οικοδομή.

Ο φίλος μας θα βρήκε κάποιες λύσεις να ελλατώσει τον ήχο. Με πιο χαμηλή ένταση δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα οι γείτονες και αν έχουν θα είναι σίγουρα ψυχολογικό :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πανε να πνιγουνε οι γειτονες. Εχθροι των τεχνων. Δηλαδη οταν παρει με το καλο η κοπελα το πτυχιο της πρεπει να σταματησει να παιζει για να μην τους ενοχλει ; Εγω μετα θα επαιζα 100 ωρες την ημερα,αφου θα μου ειχε φυγει και το αγχος. icon_wink.gif

 

άνθρωποι είναι και οι γειτονες...

εκτος απο τους "σπαστικούς" υπάρχουν και ένα σωρό φυγιολογικές περιπτώσεις.

θυμάμαι τον εαυτό μου πριν απο 5 χρόνια που διάβαζα πανελλήνιες,είχα έναν drummer στην απέναντι πολυκατοικία και μου είχε σπάσει τα νεύρα...

 

τα πράγματα δεν είναι απλά,σε αυτές τις περιπτώσεις και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο,το παραπάνω ποστ αν και βγάζει γέλιο είναι εκτός πραγματικότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μελεταω και κανω μαθηματα πιανου. Για τους λογους που συζηταμε(βασικα ομως για να μην ενοχλω τον μπεμπη μου οταν θελω να παιζω σε ωρες κοινης ησυχιας)πηγα και πηρα stage piano.Ομως οταν μαθω με το καλο να παιζω θα παω να αγορασω ενα κανονικο πιανο γιατι ολα τα αλλα εινα ημιμετρα(εαν και εχω παρει οτι πιο κοντα στο original, το Kawai MP8). Δεν θα παιζω ολη μερα αλλα το δυορακι μου θα το κτυπαω και να κοψουν το λαιμο τους οι γειτονες.

Φυσικα η κοπελα ειναι στο πτυχιο και αυτο σημαινει πολλες ωρες μελετης.

Οπως ο κιθαριστας εχει την ακουστικη του την κιθαρα ετσι και εγω θελω το original πραμα...

Α, παιζουν ρολο και τη σχεση υπαρχει με τους γειτονες..... :wink:

Παντως δεν παιζειςι σε ωρες κοινης ησυχιας δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα.Το θεμα ειναι ομως να εισαι και εσυ οσο πιο σωστος γινεται.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου