Προς το περιεχόμενο

Τεχνική - Γρήγορο alternate picking (σιδηροδρομικά riff!!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...η συγκεκριμένη μου βγάζει κάτι προς κλασική μουσική!!  ;D

 

Όντως!

και σε μένα έβγαλε το ίδιο feeling.  :)

 

Την έχω λιώσει τη συγκεκριμένη άσκηση απόταν την πόσταρες!!! μαρέσει πολύ η μελωδία, που μπορώ να βρώ και άλλες τέτοιες ασκήσεις σαν αυτήν?πώς λέγονται?Θέλω κάτι αντίστοιχο με αυτή να μην είναι μονότονες να έχουν μελωδία

 

αν έχεις facebook, μπορείς να ρωτήσεις τον ίδιο τον Κώστα (Black Llama guitar lessons) και θα σε ενημερώσει, κατάλληλα.

 

  Πάντως, εγώ κάνω και παραλλαγές της άσκησης, ξεκινώντας πχ με upstroke αντί για downstroke.

  Εντελώς διαφορετική αίσθηση στο χέρι.

Δοκίμασέ το!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μαρέσει πολύ η μελωδία, που μπορώ να βρώ και άλλες τέτοιες ασκήσεις σαν αυτήν?... βγάζει κάτι προς κλασική μουσική!!

 

Ξαναφρεσκάρω το θέμα, για να ποστάρω μια άσκηση/transcription από σονάτα του J.S.Bach, που ίσως και να αρέσει στον ΟΡ:

 

http://www.jazzguitar.be/bach_classical_guitar.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανεστηθη το θεμα και που ποτε δεν ημουν τυπος που καθοταν να κανει ασκησεις  :P ας προτεινω και γω ενα κομματι που μου φανηκε πολυ χρησιμο στο πρακτις σιδηροδρομικου στυλ. Ειδικα αυτο το ριφ στο 0:31 αλλα και οχι μονο. Και με μπολικο string skipping...

 

 

 

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

   Κάθε μέρα δέκατα έκτα με το μετρονόμο στο 60. Αν βαριέσαι βλέπε παράλληλα ποδόσφαιρο ή καμια ταινία. Ανοιχτές, δεν είναι ανάγκη να πατάς.

 

Προσωπική άποψη: εξάσκηση χωρίς προσήλωση και συγκέντρωση σ'αυτό που κάνεις δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα.

 

Θα δώσω ένα μεγάλο +1 στους προγράψαντες ότι είναι πολύ αποτελεσματικό να ξεκινάς από το ριφ αργά, ανεβάζοντας τεμπο όταν θεωρείς οτι το κατέχεις (όχι απλά οτι μπορείς).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη: εξάσκηση χωρίς προσήλωση και συγκέντρωση σ'αυτό που κάνεις δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα.

 

Θα δώσω ένα μεγάλο +1 στους προγράψαντες ότι είναι πολύ αποτελεσματικό να ξεκινάς από το ριφ να αργά, ανεβάζοντας τεμπο όταν θεωρείς οτι το κατέχεις (όχι απλά οτι μπορείς).

 

 

Κοίτα, είναι αδύνατον επι 2 ώρες να κάνεις alternate pickin στην 6η χορδή με μετρονόμο και να μη βαρέσεις ενέσεις. Απλά θεωρώ οτι όταν τελειώσεις την κανονικη σου μελέτη, μπορείς απλα να παρεις τη κιθάρα στην τηλεόραση και να κάνεις μηχανικα μια άσκησση. Πρόσθετο θα είναι αυτό, δεν υποκαθιστά την κανονική μελέτη, εννοείται. Πάντως έχει αποτέλεσμα, και δε βαριέσαι γιατί παράλληλα βλέπεις Μπαρτσελονα - Μπάγερν...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κοίτα, είναι αδύνατον επι 2 ώρες να κάνεις alternate pickin στην 6η χορδή με μετρονόμο και να μη βαρέσεις ενέσεις. Απλά θεωρώ οτι όταν τελειώσεις την κανονικη σου μελέτη, μπορείς απλα να παρεις τη κιθάρα στην τηλεόραση και να κάνεις μηχανικα μια άσκησση. Πρόσθετο θα είναι αυτό, δεν υποκαθιστά την κανονική μελέτη, εννοείται. Πάντως έχει αποτέλεσμα, και δε βαριέσαι γιατί παράλληλα βλέπεις Μπαρτσελονα - Μπάγερν...:-)

 

;D

 

Οκ, δεν έχω αφιερώσει ποτέ 2 συνεχόμενες ώρες σε ασκήσεις γενικά, λόγω χρόνου (κυρίως) και απόψης (δευτερεύων) ότι ο εγκέφαλος έχει κάποια όρια τα οποία όταν ξεπερνάς δεν έχεις πλεον όφελος.

 

Η μόνη περίπτωση που πιάνω κιθάρα όταν βλέπω τηλεόραση είναι για να απασχοληθώ άμα μου έρχεται επιθυμία για munchies (τσιψ, δωρίτος, κτλ). Lose weight by palying guitar!  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άσκηση με την τηλεόραση βοηθάει στο να μη σφίγγουμε το δεξί χέρι (που κρατάμε την πένα). Γι' αυτό και δεν έχει σημασία αν δε δίνουμε προσοχή στην άσκηση (αυτό είναι το ζητούμενο). Αν δεν είμαστε συγκεντρωμένοι δε θα σφίγγουμε και την πένα με ότι ευεργετικές συνέπειες έχει αυτό στο παίξιμό μας.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου