Προς το περιεχόμενο

Πως γράφω στο reason?


gotham

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Parts για ένα synth πχ γράφεις είτε από το midi controller σου, με live ηχογράφηση (κάνεις arm το αντίστοιχο track και μετά record) ή από το key lane, "ζωγραφίζοντας" τις νότες και τη διάρκειά τους.

 

Τώρα, οι υπόλοιπες συσκευές λειτουργούν η καθεμία με τον τρόπο της. Το matrix και το redrum για παράδειγμα, λειτουργούν με patterns. Φτιάχνεις τα patterns που θες στο rack της συσκευής και μετά στο κανάλι της, πηγαίνεις στο pattern lane όπου ορίζεις ποια patterns και με ποια σειρά θα παιχτούν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται τίποτα :( Εχω φτιαξει στο redrum στο pattern 1 κατι. τι κανω μετά?

Για να μην σας κουράζω ξέρετε αν υπάρχει και πως μορώ να ψάξω κανα tutorial στο youtube?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου το κατέβασα. Αν και δεν βλέπω να βγάζω άκρη ;D

 

Υ.Γ. Στα ωδεία δεν υπάρχει κανα τμήμα να ασχολείτε με μουσική τεχνολογία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητέ gotham, συγγνώμη αλλά δεν το πας καλά το καράβι...

 

Θα σου εξηγήσω πως μπορείς να κάνεις σοβαρή δουλειά με οποιοδήποτε πρόγραμμα DAW/Sequencer:

 

1) Ψάχνεις/ρωτάς για να δεις ποιο σου κάνει.

2) Κατεβάζεις το δωρεάν demo από το επίσημο site της εταιρείας.

3) Διαβάζεις το manual, το διαβάζεις καλά και ψάχνεσαι.

4) Εφόσον αποφασίσεις ότι σου κάνει, αγοράζεις το πρωτότυπο (εδώ μπορεί να ισχύουν και ειδικές τιμές για φοιτητές, κλπ) και κάνεις σοβαρή δουλειά. Και έχεις την επίσημη υποστήριξη της εταιρείας για οποιοδήποτε πρόβλημά σου.

 

Εσύ αυτό που έχεις κάνει (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, που δεν κάνω...), έχεις κατεβάσει μια ντουζίνα πειρατικά copies και έχεις δει το noiz σαν customer support. Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα φίλε μου...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Δεν κανείς λάθος φίλε μου. Συγνώμη αν εκανα κάτι λάθος που ρωτάω αυτά τα πράγματα στο φόρουμ (αν Υπάρχει πρόβλημα να μην ξαναρωτησω). ΑΠΛΑ είμαι πολυ μπερδεμενος σχετικά με το τι πρέπει να κάνω. Πιστεύω μέσα μου ότι σε ένα μηχάνημα hardware (groovebox π.χ.) θα μάθαινα πιο εύκολα αν και είμαι σε πολυ κρίσιμη οικονομική κατάσταση. Ειλικρινά έχω πολυ όρεξη να δημιουργήσω αλλα δεν ξέρω με πια μέθοδο. Είμαι δυστυχως και άτομο που δεν έχω την υπομονή, χρόνο και χρήμα για ωδεία.

Εσείς ρε παιδιά τι μου προτείνετε DAW software, hardware η κάρτα ήχου+midi controller?

 

Υ.Γ.1 είχα φτιάξει παλιά κάτι κομμάτια απο προγράμματα με λουπες. Πχ ejay. Αυτά θεωρούνται  δικές μου δημιουργίες; Μπορώ να τα κατοχύρωσω δηλαδή;

 

Υ.Γ. 2 αν ας πούμε έχω ηχογραφημενο ένα  τυχαίο ήχο που αν το χρησιμοποιήσω σε ένα κομμάτι ακούγεται καλα. Πχ ένα ποτήρι που σπάει και δεν μπορεί να ξαναφτιαχτει ίδιος ακριβώς. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ένα κομμάτι η πρέπει μόνο να χρησιμοποιούνται όργανα;

 

Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου φαίνονται γελοίες αλλα τις έχω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου