Προς το περιεχόμενο

2 windows σε ενα pc ????


AntonyPath25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα !!!!

:?: Θελω να παρω εναν εξωτερικο σκληρο στον οποιο θα βαλω windows

και μονο μουσικα προγραμματα και αυτος θελω να δουλευει στο pc που εχω τωρα δλδ 2 windows σε ενα pc.

Γινεται ?

Αν ναι, Πως θα κανω φορματ στον καινουργειο εξωτερικο ?

οταν κανω boot απο το cd και ερθει η ωρα να διαλεξω σκληρο για εγκατασταση θα διαλεξω τον εξωτερικο και ολα οκ ? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο που σκεφτεσαι δεν ξερω αν γινεται με windows, αλλα ακομα και αν γινεται, θα εχεις προβλημα μιας και η μεταφορα δεδομενων μεσω usb η ακομα και με firewire δεν θα ειναι αρκετη για ενα γρηγορο συστημα.

μπορεις ομως να διπλοεγκαταστησεις τα windows στον ιδιο δισκο, η να βαλεις κανονικα ενα δευτερο σκληρο και να κανεις σε αυτον την 2ρη εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

' date=' η να βαλεις κανονικα ενα δευτερο σκληρο και να κανεις σε αυτον την 2ρη εγκατασταση.[/quote']

 

Αυτο ειπα να βαλω εναν εξωτερικο !

αλα το θεμα ειναι οτι μολις τον κανω φορματ, λεμε ο αλος θα μινεi ακαιρεος ?

που ειναι και master ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις notebook ή desktop?

¶ν έχεις desktop πάρε καλύτερα ένα εσωτερικό σκληρό και κάνε τη δουλειά σου.

Στη περίπτωση του notebook τα πράγματα δυσκολεύουν.

Τα Windows (σύμφωνα με τη Microsoft) ΔΕΝ μπορούν να εγκατασταθούν σε μια συσκευή usb που να κάνει boot.

Υπάρχουν όμως και οι πεισματάρηδες που έχουν άλλη γνώμη : http://www.ngine.de/index.jsp?pageid=4176

 

Έχε υπόψη σου ότι αυτός ο τρόπος είναι πολύ μπελαλίδικος και μη εγγυημένα σίγουρος (δεν στον συνιστώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desktop εχω.

Δλδ με εσωτερικο θα ειμαι οκ ?

(με τ' αγγλικα δεν τα παω πολυ καλα :) )

Το φορματ, θα κανω boot επιλογη τον αλο σκληρο install kai ola ok ?

o προηγουμενος δεν θα επιρεαστει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα αποσυνδέεις τον ήδη υπάρχοντα σκληρό (την έχω πατήσει μία φορά), συνδέεις τον καινούργιο, βάζεις απο το bios να κάνει το pc εκκίνηση (boot) απο το cd και εγκαθιστάς τα windows κανονικά.

 

Μετά (άν έχεις Ata σκληρούς), ρυθμίζεις τα jumper για το ποιός θα είναι ο master και ποιός ο slave. Οι Sata δεν χρησιμοποιούν jumpers.

 

Τέλος για να επιλέξεις το σκληρό που θα χρησιμοποιείς θα αλλάζεις το booting device απο το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου απεκλεισα την usb συνδεση' date=' σου απεκλεισα την firewire συνδεση, τι εμεινε?? :roll:[/quote']

 

Toτε και παλι μην τρελενεσαι :x Λαθος δικο μου :lol:

 

Για να κανω φορματ στον καινουργειο θα πρεπει να ειναι μαστερ ?

Στο τελος δεν παιζει ρολο ποιος απο τους 2 θα ειναι μαστερ αφηνω τον καινουργειο

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου