Προς το περιεχόμενο

fender excelsior fsr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα παιδια .

Ψαχνω εναν ενισχυτη με τρια χαρακτηριστικα

1)Πολυ καλο καθαρο καναλι

2)Πολυ ευκολος στη μετακινηση (δηλαδη μεχρι και με τα ποδια σε μετρο κτλ )

3)Γυρω στα 300-350 ευρω .

 

Με αυτα τα χαρακτηριστικα επεσα πανω στον Fender excelsior και ειδικα στους fsr , δηλαδη με καλυτερο μεγαφωνο και αλλο  λουκ .

 

Το ενισχυτη τον θελω για μελετη σπιτι αλλα και για καποια live που δεν μπορω να κουβαλησω τον vox ac30cc1 ( που αφου του εβαλα το Tonker ζυγιζει γυρω στα 28+ κιλα , σαν ηχος γαμω , σαν κουβαλημα αστα )

 

Επισης να σας πω οτι το στυλ ειναι κατα βαση jazz και πιο παραδοσιακη καθαρη και πιο συγχρονη  και απο κει και περα οτι προκυψει αλλα γυρω απο κει ( κανενα funk ,soul αντε λιγο classic rock στο τσακιρ κεφι )

 

Κιθαρα εχω μια american deluxe ash tele και τα πεταλια που χρησιμοποιω πιο πολυ πια ειναι :

Hardwire Reverb , Hardwire  delay , d.i.y tubescreamer και polytune mini .

 

Πιστευετε οτι ο excelsior fsr ειναι καλη λυση ? Τον εχει ακουσει κανεις ?

Η να ψαξω για μεταχειρισμενο blues junior ? ( Τον εχω ακουσει αλλα δεν με εψησε και πολυ ειδικα για τα 550 που κανει καινουργιος ) Εχω δει μεταχειρισμενους hot rod deluxe γυρω στα 500 , αλλα μεταφερονται ευκολα ακομα και με τα μεσα μαζικης μεταφορας ?

 

Ευχαριστω και περιμενω γνωμες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ έχω μεγάλη απορία να τους ακούσω γιατί κάποια φορά που άκουσα τον delta blues της peavey που επίσης έχει 15ιντσο κόντεψα να πάθω καρδιακή προσβολή από τη ζήλεια.

Λίγο αν τον πλησιάζει θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον αλλά κατά τη γνώμη μου δύσκολα θα ξεπεράσει τα ιερά τέρατα (!) blues junior και pro junior (ειδικά θα σου πρότεινα ανακούσεις τον pro αφού έχεις reverb σε πετάλι). Θα εκπλαγείς και με τον ήχο (ακόμα και με το stock ηχείο ) και με το ελάχιστο βάρος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κύριοι...σε καμιά βδομάδα θα έχω έναν excelsior (τον απλό) και θα σας στείλω μια γνώμη. Από forums και videos με ''έψησε'' πολύ και για αυτό τον παρήγγειλα απο music store. Εδώ δεν υπάρχει ούτε για δείγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια φιλε , περιμενουμε πως και πως . Εγω θελω να δω πιο πολυ ποσο μενει καθαρος δηλαδη , γκαζωνει ευκολα η μενει καθαρος σε σχετικα υψηλες εντασεις ? Επισης αν η ελλειψη eq , τoν κανει δυσκολο στο να βρεις εναν ηχο που να σου αρεσει και αναγκαστικα πρεπει να βαλεις πεταλι eq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν excelsior- ωραιος ειναι, σουπερ τονος και στυλ - του λειπει ενα master και ενα footswitch για το τρεμολο. αλλα μαματος ηχος, καθαρα, δυνατος, σουπερ lofi vintage γρεζι στα βρωμικα. - ομως σε καμια περιπτωση δεν ειναι οπως ζητας "πολυ ευκολος στη μετακινηση". Δεν ειναι τραγικα βαρυς - αλλα δεν ειναι και πουπουλακι- και ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ. Σε μεγεθος - πιο πολυ απο οτι περιμενα. Σε μετρο ξεχνα τον. Οσο περνεις τον ac30 σου, θα παρεις και αυτον.

Με αυτα που ζητας πηγαινε σe lunchbox και αφου θες καθαρο καναλι σε nt15. Αν θες combo δε νομιζω απο αυτους που εχουν πολυ καλα καθαρα να υπαρχει καποιος που να ειναι για "να τον πας με τα ποδια στο μετρο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του λειπει ενα master

 

Εννοεις οτι ειναι τοσο δυνατος που δεν μπορεις να εχεις τα βρωμικα του σε φυσιολογικες εντασεις? Με αλλα λογια εχει αρκετο headroom? Η ενταση του οσο παραμενει ακομα καθαρος σε βγαζει ασπουμε σε προβα ή και live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω παίξει σούπερ live με τον ac4...... Miced βεβαια.....Οπως άλλωστε έκανε για πολλά χρόνια ο κιθαρίστας του Tom jones σε arenas! Φυσικά και ο excelsior είναι αρκετά δυνατός! Στο σπίτι μου ούτε στο 1/5 (σα να λέμε στο 3-δεν έχει νούμερα) δε μπαίνει . Είναι πολύ δυνατός - όσο και ο ac15 μου.. Αφού έχουν και το ίδιο wattage. Δεν έχει παρά πολύ headroom - δηλαδή στο 11 ρολοιϊακα (στο 1/3 περίπου) αρχίζει το κομπρεσσαρισμα και κάπως breakup ..... Στο dark χάνει λίγο ένταση -στο bright όσο είναι καθαρός άνετα παίζει πρόβες και live. Αλλά είναι πολύ γρήγορα στο volume δυνατός ο ήχος - κάπως εκθετικα και όχι σταδιακά. Τα καθαρα του δηλαδη ειναι Δυνατα  κατευθειαν και μετα δεν αλλαζει τραγικα η ενταση αλλα κομπρεσαρεται ο ηχος και βρωμιζει καπως φαζοειδως ή αν θες με vintage overdrive. Φαντασου το 1969 muff overdrive φαση... Οπότε αυτό που σου λέω είναι ότι είναι σούπερ ενίσχυτης δε θα το μετά νιώσεις αν σου αρέσει ο κάπως vintage ήχος - αλλά και η προσιτή τιμή. Αλλά είναι μεγάλος και όχι ευκολοκουβαλητος.... Αλλά όχι όσο βαρύς ο ac15. 15κιλα <21κιλα. Απλά δε ξέρω και τι στυλ παίζεις.... Τα video sto YouTube είναι αντιπροσωπευτικά...... Δεν υπήρχε κάποια έκπληξη εκτός από το μέγεθος..... Το 15'´´ ηχείο φταίει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω παίξει σούπερ live με τον ac4...... Miced βεβαια.....Οπως άλλωστε έκανε για πολλά χρόνια ο κιθαρίστας του Tom jones σε arenas! Φυσικά και ο excelsior είναι αρκετά δυνατός! Στο σπίτι μου ούτε στο 1/5 (σα να λέμε στο 3-δεν έχει νούμερα) δε μπαίνει . Είναι πολύ δυνατός - όσο και ο ac15 μου.. Αφού έχουν και το ίδιο wattage. Δεν έχει παρά πολύ headroom - δηλαδή στο 11 ρολοιϊακα (στο 1/3 περίπου) αρχίζει το κομπρεσσαρισμα και κάπως breakup ..... Στο dark χάνει λίγο ένταση -στο bright όσο είναι καθαρός άνετα παίζει πρόβες και live. Αλλά είναι πολύ γρήγορα στο volume δυνατός ο ήχος - κάπως εκθετικα και όχι σταδιακά. Τα καθαρα του δηλαδη ειναι Δυνατα  κατευθειαν και μετα δεν αλλαζει τραγικα η ενταση αλλα κομπρεσαρεται ο ηχος και βρωμιζει καπως φαζοειδως ή αν θες με vintage overdrive. Φαντασου το 1969 muff overdrive φαση... Οπότε αυτό που σου λέω είναι ότι είναι σούπερ ενίσχυτης δε θα το μετά νιώσεις αν σου αρέσει ο κάπως vintage ήχος - αλλά και η προσιτή τιμή. Αλλά είναι μεγάλος και όχι ευκολοκουβαλητος.... Αλλά όχι όσο βαρύς ο ac15. 15κιλα <21κιλα. Απλά δε ξέρω και τι στυλ παίζεις.... Τα video sto YouTube είναι αντιπροσωπευτικά...... Δεν υπήρχε κάποια έκπληξη εκτός από το μέγεθος..... Το 15'´´ ηχείο φταίει .

Οκ, εγω ρωταω περισσοτερο πληροφοριακα και για να γινει μια ενημερωτικη συζητηση για καθε ενδιαφερομενο. Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Μια τελευταια ερωτηση: Με τι κιθαρα παιζεις συνηθως τον συγκεκριμενο ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορες Fender. Strat, tele, mustang, cabronita κ.α. Διπλους και μονους. Δεν εχει σημασια με ολες καλος ακουγεται. Απλα καπως lo-fi και vintage. A, και με μια godin kingpin - πολυ καλος στο bright.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου