Προς το περιεχόμενο

fender excelsior fsr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ελαφρύς και φθηνός είναι και ο Laney CUB12 μονοκαναλος στα 15Watt με 12αρι μεγάφωνο. 11,5 κιλά. Πούπουλο. Αλλά πρέπει να τον βρεις σε καποιο Νακα να τον δοκιμάσεις να δεις σε τι εντάσεις φτάνουν τα καθαρά του χωρίς να σπάνε και αν θα σε καλύπτει για πρόβες κτλ.

 

http://www.thomann.de/gr/laney_cub12.htm

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ dimitrioszouzou : φιλε μου εχω τσεκαρει τη λυση lunchbox , και οντως απο θεμα κουβαληματος ειναι το καλυτερο , ωστοσο πρεπει να εχει και καμπινα  εκει που παιζεις κατι που στα πιο πολλα μαγαζια στην Αθηνα δεν εχει . Αν εισαι τυχερος πεφτεις πανω σε κανεναν fender twin με τα κοκκινα κουμπια η ακομα πιο τυχερος σε κανενα silverface twin , αλλιως σε κανενα tranzistor marshall και αστα να πανε . Επισης με καθε διαφορετικη καμπινα και αλλος ηχος ( αν και αυτο αν ειναι να γλιτωσεις κουβαλημα δεν με χαλαει τοσο ) .

 

Μηπως στην fsr εκδοση του excelsior θα εχει πιο πολυ headroom και ισως και λιγο πιο δυνατος λογω του διαφορετικου μεγαφωνου με πιο πολλα db ?

 

@Loki : Φιλε τον εχει δει internetika τον laney cub 12 , ειναι οντως ο blues junior των φτωχων που λενε ? Το μεγαφωνο του το stock ομως τι λεει ? Παιζει καλα ετσι η θελει αμεσα αλλαγη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Loki : Φιλε τον εχει δει internetika τον laney cub 12 , ειναι οντως ο blues junior των φτωχων που λενε ? Το μεγαφωνο του το stock ομως τι λεει ? Παιζει καλα ετσι η θελει αμεσα αλλαγη ?

 

Δεν γνωρίζω πολλά για τον συγκεκριμένο και δεν τον έχω ακούσει απο κοντά.

Αλλά από όσο έχω δει σε βιντεο και απο ότι εχω διαβάσει και εδώ και αλλού φαίνεται καλή λύση για μικρό ευκολο στη μεταφορά κομπο με καλά καθαρά και νορμαλ headroom.

Μια δοκιμή σε κάποιον Νακα που θα τον εχει πιστεύω επιβάλετε στην περίπτωση σου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει τον Laney Cub 12R και είναι όντως ο blues junior των φτωχών. Ωραία καθαρά και βρώμικα και ικανοποιητικό reverb. Με καθαρό ήχο όμως δεν μπορούσες να παίξεις πολύ δυνατά. Μπορεί βέβαια να είναι έτσι και ο excelsior. Την Παρασκευή θα ξέρουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο Εxcelsior και είναι συγκινητικός!!! Όπως είπε ο dimitrioszouzou όμως είναι πραγματικά ΜΕΓΑΛΟΣ!!! Ούτε εγώ τον περίμενα έτσι. Σαν μεγέθυνση είναι! Δεν τον πας με τα πόδια και το μετρό. Θα ταλαιπωρηθείς πολύ.

 

Από ήχο τα σπάει και το τρέμολο του μου άρεσε πολύ. Και το dark και to bright setting είναι ωραία αλλά το bright μπορεί κάποιος να το βρει λίγο too bright. To ήθελε ένα knob ή έστω ένα μεσαίο setting. Αν παίζεις με τα ρυθμιστικά της κιθάρας σου πάντως, μπορείς να έχεις αρκετά tones.

 

Τον άκουσα με μια Τele MIM με little 59 στο bridge και με ένα σκάφος Peerless με TV jones.

 

Μένει καθαρός σε αρκετά δυνατή ένταση και γκαζώνει προς το τέλος(αν και με τους διπλούς άρπαζε πιο γρήγορα). Δεν παίζεις βρώμικα δηλαδή σε χαμηλές εντάσεις, εκτός αν βάλεις πετάλι. Πρόβα νομίζω βγάζεις αν ο ντράμερ σου δεν είναι ξυλοκόπος.

Υποθέτω με καλύτερο ηχείο θα υπάρχει και σημαντική διαφορά στον ήχο.

 

Πιστεύω ότι στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει άλλος ενισχυτής με τόσο χαρακτήρα. Αλλά δεν είναι ευκολοκουβάλητος και all-around σαν π.χ τον laney cub12 ή τον kustom defender.

 

Α, και έχει τον διακόπτη on/off στο πιο μπούρδα μέρος. Πίσω, κάτω δεξιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο Εxcelsior και είναι συγκινητικός!!! Όπως είπε ο dimitrioszouzou όμως είναι πραγματικά ΜΕΓΑΛΟΣ!!! Ούτε εγώ τον περίμενα έτσι. Σαν μεγέθυνση είναι! Δεν τον πας με τα πόδια και το μετρό. Θα ταλαιπωρηθείς πολύ.

 

Από ήχο τα σπάει και το τρέμολο του μου άρεσε πολύ. Και το dark και to bright setting είναι ωραία αλλά το bright μπορεί κάποιος να το βρει λίγο too bright. To ήθελε ένα knob ή έστω ένα μεσαίο setting. Αν παίζεις με τα ρυθμιστικά της κιθάρας σου πάντως, μπορείς να έχεις αρκετά tones.

 

Τον άκουσα με μια Τele MIM με little 59 στο bridge και με ένα σκάφος Peerless με TV jones.

 

Μένει καθαρός σε αρκετά δυνατή ένταση και γκαζώνει προς το τέλος(αν και με τους διπλούς άρπαζε πιο γρήγορα). Δεν παίζεις βρώμικα δηλαδή σε χαμηλές εντάσεις, εκτός αν βάλεις πετάλι. Πρόβα νομίζω βγάζεις αν ο ντράμερ σου δεν είναι ξυλοκόπος.

Υποθέτω με καλύτερο ηχείο θα υπάρχει και σημαντική διαφορά στον ήχο.

 

Πιστεύω ότι στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει άλλος ενισχυτής με τόσο χαρακτήρα. Αλλά δεν είναι ευκολοκουβάλητος και all-around σαν π.χ τον laney cub12 ή τον kustom defender.

 

Α, και έχει τον διακόπτη on/off στο πιο μπούρδα μέρος. Πίσω, κάτω δεξιά.

 

 

Τον αγόρασες από μαγαζί στην Ελλάδα ή μέσω Internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο Εxcelsior και είναι συγκινητικός!!! Όπως είπε ο dimitrioszouzou όμως είναι πραγματικά ΜΕΓΑΛΟΣ!!! Ούτε εγώ τον περίμενα έτσι. Σαν μεγέθυνση είναι! Δεν τον πας με τα πόδια και το μετρό. Θα ταλαιπωρηθείς πολύ.

 

Από ήχο τα σπάει και το τρέμολο του μου άρεσε πολύ. Και το dark και to bright setting είναι ωραία αλλά το bright μπορεί κάποιος να το βρει λίγο too bright. To ήθελε ένα knob ή έστω ένα μεσαίο setting. Αν παίζεις με τα ρυθμιστικά της κιθάρας σου πάντως, μπορείς να έχεις αρκετά tones.

 

Μεγειά και καλόπαιχτος!!! Ήξερε ο Dick Dale κι έπαιζε με 15άρια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καθαρα του μου φαινονται καπως "χρωματισμενα". Και δεν βρωμιζει παρα πολυ, αλλα κομπρεσσαρεται γρηγορα. Εχει κατι ομως. Ton ac15 τον εχω αφησει στο υπογειο τον τελευταιο καιρο. Και το αλλο ενισχυτακι που βγαλανε μαζι του, το Greta, ειναι πολυ περιεργη περιπτωση επισης - (ξεφευγω λιγο απο το τοπικ, προς χαριν της συζητησης.). Οταν το πρωτοπηρα απογοητευτηκα οικτρα. Πωπω τι χαλια ηχος - μηδεν καθαρα - φαζ βρωμικα - περιεργος. Σιγα σιγα ομως αρχισαν να αλλαζουν τα πραγματα. Οταν τον εβαλα σε μια καμπινουλα 12 - ωπς - να ενα περιεργο ωραιο γλυκο καθαρο. Περιεργο με χαρακτηρα ομως. Τα βρωμικα γιναν πολυ βιντατζ σουπερντουπερ lofi βρωμικα. Και τελικα στο σπιτι ολο με αυτον παιζω γιατι και τα βρωμικα εχουν οσο τα συνηθιζεις "κατι" ακομα και με το 4'' ηχειακι. Και ο excelsior ετσι ειναι. Εχει χαρακτηρα στον ηχο του που σε καποιους μπορει να μην αρεσει. Να τον θεωρουν καπως μονοχνωτο. Ομως σε αυτους που γουσταρουν την απλοτητα και την βιντατζιλα τους κερδιζει. Ακομα και ετσι φουσκωμενος για 13β ενισχυτη. Λαου-λαου βγαζει μια plug n play αυρα που ειναι ωραια. Και αισθητικα. Παντως εγω θα ελεγα οτι δεν ειναι ποτε ακριβως "καθαρος". Παντα μου ακουγεται χτωματισμενος και κομπρεσσαρισμενος με ενα ωραιο χρωμα. Δεν ειναι δηλαδη το ιδανικο για καποιον που θελει deluxe reverb καθαρα - φενδεριλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο το Music Store. Δεν υπήρχε σε κανένα μαγαζί στην Αθήνα και ούτε μου είπαν ότι θα τον φέρουν. Εδώ έναν Junior Pro δεν είχαν, τον Excelsior θα φέρναν.

Γουρούνι στο σακί λοιπόν. Ευτυχώς δεν με απογοήτευσε.

 

Παντως εγω θα ελεγα οτι δεν ειναι ποτε ακριβως "καθαρος". Παντα μου ακουγεται χτωματισμενος και κομπρεσσαρισμενος με ενα ωραιο χρωμα. Δεν ειναι δηλαδη το ιδανικο για καποιον που θελει deluxe reverb καθαρα - φενδεριλα. 

 

Ναι, deluxe reverb δεν είναι. Αλλά μένει καθαρός μέχρι την μέση του volume knob. Oχι κρυστάλλινος βέβαια. Είναι πολύ ωραίος ο 'μπαγάσας'. Σήμερα που ξύπνησα και τον είδα, γούσταρα που είναι και μεγάλος σε όγκο. Δεσπόζει στη γωνιά του. :)

 

Το Gretακι το βρήκα στο bouzouki shop(?) στην Πλάκα και λέω να πάω να το ακούσω, αν και τέρμα τα δίφραγκα!.

 

Βy the way...στο bouzouki shop την ημέρα που πέρασα είχε μια Giglioti στην βιτρίνα!!!!! αλλά απ'οτι μου είπαν ήταν ενός παιδιού που δούλευε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου