Προς το περιεχόμενο

Στησιμο για επαγγελματικο home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θες να πεις,και εγω γλυκα στο λεω.. ;D,δεν κατεχω την ιστορια που σου μαθανε,την πραγματικη ιστορια Thank God την κατεχω ;)

 

@Nikodemos

 

Τετοιο home studio εννοεις? ;D

 

http://mixonline.com/studios/profiles/audio_gregory_town_sound/

 

 

 

 

Εγω παντως τετοιο εννοουσα,εκτος το οτι θα εχω ηλεκτρονικα τυμπανα!κι αυτο ειναι δικαιωμα μου και δεν νομιζω να πεφτει σε καποιον λογος!!!

και οτι αντι να νοικιασω ενα χωρο θα το κανω στο σπιτι μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παντως τετοιο εννοουσα,εκτος το οτι θα εχω ηλεκτρονικα τυμπανα!

 

 

Ποια ηλεκτρονικά τύμπανα ρε μεγάλε  ;D βάλε δυο-τρια μηδενικά ακόμα  ;D ;D στα 6500 που θες να δώσεις και κάπως θα πλησιάσεις στου Lenny  ;D ;D ;D Πάρε λίστα να νιώσεις λέμε  ;D ;D ;D

 

 

Consoles

 

Custom Helios Console (Previously Owned By Leon Russell)

EMI Redd37 Console (Previously Owned By Abbey Road Studios)

 

Monitors

 

Altec 604E Duplex Monitor

ATC SCM200 ASL Monitors

B&W Nautilus 805 Monitors

Realistic 40-1079 Monitors

Yamaha NS-10M Monitors

 

Recording System

 

Antelope 10M Rubidium Word Clock

Antelope Trinity Word Clock

Apogee AD16X Converters (2)

Apogee DA16X Converters (2)

Endless Analog CLASP Analog Tape Interface

Macintosh Pro 2.26 GHz Quad Core Intel Xenon Computer

Pro Tools HD3 System

 

Tape Machines

 

Studer C37 (1/4-inch 2-Track)

Studer J37 (1-inch 4-Track) (Previously Owned By Abbey Roads Studios)

Studer A-80 (1/2-inch 2-Track)

Studer 827A (2-inch 24-Track)

3M M79 (2-inch 24 Track With 16-Track Headstack)

 

Micrphone Preamplifiers

 

Amels Audio Custom Mic Pre's (2)

API 205L Mic Pre's (4)

API 512B Mic Pre's (2)

Helios Olympic Studios Mic Pre's (8)

Pultec Mavec Mic Pre

Redd 47 Mic Pre's (6)

Relios A9031 Pre's (2)

Relios A9033 Pre's (2)

 

Equalizers

 

API 550B EQ (2)

EMI TG12412 EQ (2)

GML Model 8200 Parametric EQ

Millennia NSEQ-2 (4)

Pultec EQP-1A (2)

Pultec EQH-2

RCA Mastering EQ

Sontec MEP 250EX Parametric EQ

Sphere EQ (2)

WSW EQ (6)

 

Dynamic Processors

 

Altec/EMI Type RS124 Compressor (2)

API 525 Compressor/Limiter (2)

API 225L Gate/Limiter (8)

Chandler TG 12413 Zener Limiter

DBX 160 Compressor/Limiter (2)

EMI TG12413 Limiter (2)

EMI TG12414 Filter (2)

Faichild Model 660 Compressor (2)

Focusrite Blue 230 Limiter

NTP 179-120 Limiter (8)

RCA BA-6A Leveling Amplifier

Retro Sta-Level Limiting Amplifier

Teletronix LA2 Leveling Amplifier (2)

Teletronix LA2A Leveling Amplifier (2)

Universal Audio LA-3A Leveling Amplifier (2)

Universal Audio 175-B Limiting Amplifier

Urie 1176LN Peak Limiter

Waves L2 Master Limiter

 

Effects

 

Binson Echorec 2

EMT 140 Reverb Plate

Eventide DSO 4000 Ultra Harmonizer

Fulltone Tube Tape Echo

Lexicon 960L Digital Effects System

Little Labs IPB Phase Alignment Tool (4)

RCL Electronics CV 571 Spring Reverb

Roland SDD-320 Dimension D

 

Microphones

 

AEA R44 Ribbon Microphone

AKG C12 Condenser Microphones (2)

AKG C12A Condenser Microphone

AKG 28 Small Condenser Microphones (2)

AKG C61 Small Condenser Microphones (2)

AKG D19 Dynamic Microphones (4)

AKG D20 Dynamic Microphone

AKG D25 Dynamic Microphone

AKG D112 Dynamic Microphones (2)

Beyer Dynamic M201NC Dynamic Microphones (2)

Brauner VM1 Klaus Heyne Edition Condenser Microphone

Coles 4038 Ribbon Microphones (4)

Elam M251 Condenser Microphone

Electro Voice RE20 Dynamic Microphones (3)

Electro Voice 664 Dynamic Microphones (2)

Korby Audio Condenser Microphone

Neumann U47 Condenser Microphones (2)

Neumann U67 Condenser Microphone

Neumann U87 Condenser Microphones (2)

Neumann M269 Condenser Microphone

Neumann KM254C Small Condenser Microphones (2)

Neumann KM56 Small Condenser Microphones (2)

Neumann KM84 Small Condenser Microphones (2)

Neumann KM184 Small Condenser Microphones (2)

Neumann TLM103 Condenser Microphone

Neumann TLM170R Condenser Microphone

Sennheiser K6C Shotgun Microphone

Sennheiser 421 Dynamic Microphones (6)

Sennheiser 441 Dynamic Microphone

Shure SM57 Dynamic Microphones (8)

Shure SM87 Condenser Microphone

Schoeps M222 Small Condenser Microphones (2)

Sony C38B Condenser Microphones (2)

Sony C107 Condenser Microphones (2)

Sony C800G Condenser Microphones (2)

Telefunken U47 Condenser Microphone

RCA 77 Ribbon Microphone

RCA KU3A Ribbon Microphone

 

Other Equipment

 

ATC P4 Power Amplifiers (2)

BSS FDS 334T Loudspeaker Management System

Bryston BP6 Preamplifier

Bryston 3B SST 2 Pro Power Amplifiers (2)

DK Audio MSD 200 Stereo Meter

Equi=Tech 5WQ Balance Power Wall System

Macintosh MC2300 Power Amplifier

Tascam CD-01U Pro CD Player

Trip-Lite Smart Online UPS

Quantegy GP9 Grand Master 1/4-inch, 1/2-inch, 1-inch and 2-inch Tape Stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα......................και για πες μου που θα μου χρησιμευουν ολα αυτα?

και επισης πες μου σε ποσα στουντιο τις % υπαρχει ο συγκεκριμενος εξοπλισμος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως τετοιο εννοουσα,εκτος το οτι θα εχω ηλεκτρονικα τυμπανα!κι αυτο ειναι δικαιωμα μου και δεν νομιζω να πεφτει σε καποιον λογος!!!

και οτι αντι να νοικιασω ενα χωρο θα το κανω στο σπιτι μου!!

 

Παντως ειναι πολυ συνηθισμενο στις μερες μας να ηχογραφουνται μονο τα ντραμς σε στουντιο και ολα τα υπολοιπα με re-amping σε καποιο home studio. Ειναι λιγο περιοριστικο να εχεις φτασει ολη την παραγωγη σε καλο επιπεδο και να αναγκαστεις να ξαναγραψεις τα ντραμς τα ντραμς απο την αρχη διοτι δεν αρεσε στο συγκροτημα το αποτελεσμα λογω των ηλεκτρονικων τυμπανων, αλλωστε θα σε παει και εσενα πισω στον προγραμματισμο σου. Καταλαβαινω απολυτα και σεβομαι οτι εσυ αποφασιζεις τον τροπο δουλειας σου, αλλα ειναι και υποχρεωση ενος ηχοληπτη η στουντιο-ηχοληπτη να γνωστοποιησει στη μπαντα τ πιθανο αποτελεσμα μιας ηχογραφησης αναλογα τον τροπο που θα επιλεξει να ηχογραφησει.

 

Εχω ακουσει απο μπαντες να λενε οτι θελουν να μπουν στο στουντιο να γραψουν και λενε οτι θα τους παρει 5 λεπτα, αφου το κομματι ειναι πεντε λεπτα. Ειμαι υποχρεωμενος να τους πω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι, εστω και αν σημαινει οτι μπορει να τους 'χασω απο πελατες', γιατι το η πρωτη αντιδραση τους οταν αρχισει να περνανε τα πεντε λεπτα θα ειναι οτι αφου το ηξερα γιατι δεν του προειδοποιησα μιας και αυτοι δεν ηξεραν αλλα εμενα ειναι δουλεια μου. Ειναι η γνωστη ατακα 'ας ξεκινησουμε να ηχογραφουμε και θα τα βρουμε στην πορεια', βεβαια δεν υπονοω οτι λειτουργεις με αυτον τον τροπο, αλλα οτι καποιος χομπιστας μουσικος δεν γνωριζει την διαδικασια και απλος ενθουσιαζεται οτι θα ηχογραφησει και ανα στο τελος δεν ειναι οπως το περιμενε απλα θεωρει οτι ηταν μια κακη εμπειρια στην οποια εχει την ευθυνη ο ηχοληπτης.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα......................και για πες μου που θα μου χρησιμευουν ολα αυτα?

και επισης πες μου σε ποσα στουντιο τις % υπαρχει ο συγκεκριμενος εξοπλισμος!!

 

Τελικα εχεις καταληξεις σε τι στουντιο ακριβως θελεις?Γιατι τη μια φορα λες οτι θελεις τετοιο στουντιο και λιγο παρακατω οτι....δεν θες... ;D

 

Μιλας με γριφους γεροντα.... ;D

 

Μαλιστα......................και για πες μου που θα μου χρησιμευουν ολα αυτα?

και επισης πες μου σε ποσα στουντιο τις % υπαρχει ο συγκεκριμενος εξοπλισμος!!

 

στα περισσοτερα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ στουντιο στο εξωτερικο υπαρχει παρομοιος εξοπλισμος...

 

http://www.hansatonstudio.de/index.php/equipment

 

σιγουρα παντως δεν υπαρχει επαγγελματικο στουντιο που να σου δινει τη δυνατοτητα να ηχογραφεις μονο 2 live καναλια... ;)

 

να το κλεισουμε το θεμα καπου στη μεση για να μη μαλωνουμε τζαμπα? ;D

 

αυτο που θες να φτιαξεις ειναι το καλυτερο δυνατο για τα περιορισμενα χρηματα που διαθετεις home studio.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολα παντα το κανω αυτο και ενημερωνω το πελατη.Ακομα και στα πιο απλα πραγματα,οπως οπταν μου λεει καποιος εχω ενα στερεο μιξ και θελω να γραψω φωνες αλλα το θελω σε ποιοτητα cd!και φυσικα εξηγω και λεω πως εχει το πραγμα!!

 

και συνεχιζω.............................επειδη εδω και 9 σελιδες λεμε μπουρδες κυριολεκτικα,προσπαθωντας να αποπδειχθει τι?οτι δεν μπορω να κανω ηχογραφησεις?και να παιρνω λεφτα, τι?οταν ποσταρετε εξοπλισμο που οχι μονο δεν εχετε οι ιδιοι αλλα ουτε καν το μεγαλυτερο ποσοστο στα στουντιο στην ελλαδα τι προσπαθητε να αποδειξετε???

 

Αν λοιπον κανουμε μια υποθεση και πουμε οτι ολοι εχουν αυτο τον εξοπλισμο που ποσταρατε,και γω ειμαι ενας γυφτοηχοληπτης,θελω να μου πει καποιος καποιον/ους λογους που να εχουν λογικη,γιατι να δωσει ενα καρο λεφτα στο στουντιο για να κανει κατι σοβαρο με την εννοια του υπερτατου ηχου οταν................1ον υπαρχει φτωβεια στην ελλαδα 2ον κλεινουν οι δισκογραφικες η μια πισω απ την αλλη,3ον κλεινουν επισης οι εταιρειες διακινησης και αυτες η μια πισω απ την αλλη?και φυσικα το κυριοτερο ολων!!!!!!!!!!!γιατι να δωσει καποιος ενα καρο λεφτα και να βγαλει τον καλυτεροτερο ηχο οταν πιθανοτατα τα τραγουδια του θα καταληξουν σε ενα youtube σε ενα i tunes σε ενα mp3 η σε ενα my space???ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ?????

 

Επισης να ρωτησο το εξης.................αν ο τιτλος ελεγε,εχω αυτα τα μηχανηματα και παιρνω 8 ευρω + φ.π.α. (μην το ξεχναμε αυτο καραδοκει και το σδοε) πιο θα ηταν το προβλημα?χωρις να αναβθμισω εξοπλισμο!!!

Εχετε δει πολλα home studio  εδω μεσα με εξοπλισμο 20.000 ευρω???οχι για να ξερω???

 

Γιατι λοιπον εδω και 9 σελιδες λεμε μπουρδες και δεν ασχολειται κανενας με το θεμα?

Μιλαμε για φ.π.α. μιλαμε για το πως θα βγαλω τα εξοδα μου,πραγματα που δεν νομιζω οτι θα επρεπε να απασχολουν καποιον αλλο εκτος απο εμενα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να συμπληρωσω και κατι τελευταιο,δεν εχω 2 input εχω 8!αληθεια εσεις οταν ηχογραφειτε πνευστα ενγχορδα κιθαρες μπασσα ποσα μικροφωνα βαζετε??8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και να συμπληρωσω και κατι τελευταιο,δεν εχω 2 input εχω 8!αληθεια εσεις οταν ηχογραφειτε πνευστα ενγχορδα κιθαρες μπασσα ποσα μικροφωνα βαζετε??8?

 

solo acoustic guitar 6 Mic recording set up......πριν μια εβδομάδα

 

885739_10200953258092675_306871081_o.jpg

 

Νομίζω πως με το προτελευταίο ποστ σου (όχι αυτό που παραθέτω, το αμέσως προηγούμενο) εξανέμισες κάθε προσπάθεια που έκανα εγώ προσωπικά να σε δω με συμπάθεια....νομίζω ότι είναι λίγο υπέρ του δέοντος κυνικός ο τρόπος που αντιμετωπίζεις την μουσική και τον τρόπο που δημιουργείται και καταγράφεται. Παρ’όλα αυτά είναι δικαίωμα σου φυσικά να έχεις την άποψη σου, εγώ την δική μου κλπ κλπ και φυσικά να πράξεις ότι εσύ θεωρείς σωστό και πρέπον...

 

συνεπώς δεν έχω να σου πω κάτι άλλο παρά καλή επιτυχία....όσο και αν κάτι τέτοιο συνεπάγεται το να πάμε όλοι λίγα εκατοστά προς τα πίσω.

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επισης να ρωτησο το εξης.................αν ο τιτλος ελεγε,εχω αυτα τα μηχανηματα και παιρνω 8 ευρω + φ.π.α. (μην το ξεχναμε αυτο καραδοκει και το σδοε) πιο θα ηταν το προβλημα?χωρις να αναβθμισω εξοπλισμο!!!

 

 

 

Το πρόβλημα θα ήταν ότι πλέον με τις σημερινές τιμές θα μπορούσε κάποιος με ελάχιστα ευρώ παραπάνω να βρει έναν κατάλληλο χώρο, με σοβαρή ηχοδιαμόρφωση, σοβαρές επιλογές καταγραφής και πάνω από όλα σοβαρούς γνώστες, που να μπορούν να ξεχωρίσουν αν μη τι άλλο τη χρησιμότητα μιας κονσόλας και τη διαφορά μεταξύ MIDI και Audio.

 

Μου αρέσει η λογική του home recording, όσο μπορώ βοηθάω σε αυτήν την κατεύθυνση, αλλά πραγματικά εύχομαι όποιος αποφασίσει να κάνει μια επένδυση για μια ηχογράφηση "επαγγελματικών" αξιώσεων να απευθυνθεί και στους κατάλληλους ανθρώπους, και όχι σε επίδοξους "home επαγγελματίες". τουλάχιστον όχι της δικής σου "τρεις το λαδι τρεις το ξυδι τι να λένε και τα studio" λογικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να δωσει καποιος ενα καρο λεφτα και να βγαλει τον καλυτεροτερο ηχο οταν πιθανοτατα τα τραγουδια του θα καταληξουν σε ενα youtube σε ενα i tunes σε ενα mp3 η σε ενα my space???ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ?????

 

Εντελώς φιλικά και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας, βρίσκεσαι σε πολύ λάθος δρόμο αν σκέφτεσαι έτσι.

 

Δε θα σου πω τους λόγους γιατί "να δωσει καποιος ενα καρο λεφτα" αλλά θα έκανες την ίδια ερώτηση σε μία μπάντα/πελάτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου